Duża różnorodność gospodarstw domowych oraz ich niezależność od siebie (poza funkcjonowaniem w ramach jednego społeczeństwa, państwa czy też jednego kręgu kulturowego) sprawia, że ich działania, jakie będą podejmowały na rynku mogą znaczące się od siebie różnić. Mimo to możliwe jest dostrzeżenie pewnych generalnych tendencji, które przejawiać się mogą w czynnościach podejmowanych przez szereg podmiotów tego typu (jak np. dążenie do oszczędzania lub wręcz przeciwnie), a ponadto ich charakterystyczne cechy niejako siłą rzeczy narzucają niektóre rozwiązania.
Publikacje
Gospodarstwa domowe a rynek
Rynek kapitałowy jako segment rynku finansowego
Przy analizie dowolnych problemów gospodarczych zawsze - bez względu na to, o jakich problemach byłaby mowa - w pośredni lub bezpośredni sposób należy zahaczyć o pojęcie rynku, a to za sprawą faktu, iż wszystkie zmiany, jakie zachodzą w gospodarce dzieją się właśnie tam - na szeroko pojętym rynku.
Cechy osoby przedsiębiorczej
Coraz częściej słyszymy słowa i zwroty, związane z przedsiębiorczością. Zazwyczaj kojarzą się nam one z zakładaniem i prowadzeniem własnej formy oraz osiąganiem sukcesu. W wielu przypadkach przedsiębiorczość odnosi się do człowieka jako zbiór cech, ułatwiających lub utrudniających mu pewne zachowania. Przedsiębiorczość w takim rozumieniu jest pożądana u osób, które planują lub zajmują się własną działalnością.
Czynniki i bariery atrakcyjności inwestycyjnej
Ogólnie rzecz biorąc zagraniczni inwestorzy, badając atrakcyjność inwestycyjną krajów czy regionów pod względem możliwości lokowania ich kapitału, biorą pod uwagę następujące czynniki: sytuację ekonomiczną, sytuację polityczną i społeczną, regulacje prawne, przestrzenny system organizacyjny. Wprawdzie inwestycje wiążą się przede wszystkim ze sferą ekonomiczną, jednak nie kategoria ekonomiczna zawsze musi być decydująca w kontekście podejmowanych inwestycji.
Analiza ekonomiczna - definicja, cele, rodzaje
Małe i średnie przedsiębiorstwa to podstawa polskiej gospodarki. Dlatego wymaga się od nich sprawnego funkcjonowania, które pozwala zapewniać oraz utrzymywać płynność finansową danej firmy. Przejawia się to w szybkości obrotu tak zwanego majątku rzeczowego, zasobów pieniężnych i zwrotności kapitału. Analiza ekonomiczna pozwala określić rzeczywistą sytuację przedsiębiorstwa, skuteczność w realizowaniu przedsięwzięć, funkcjonowanie w warunkach istnienia ostrej konkurencji i potencjalne szanse na dalszy rozwój.
Podstawowa klasyfikacja aktów prawnych
Klasyfikacja aktów prawnych
Akt prawny to stworzony przez ściśle określony organ państwowy rezultat prawny czyli jest to swego rodzaju działanie państwa w wyniku określonej sytuacji jaka zaistniała.
Więcej artykułów…
- Mikro i makroekonomia
- Jak działa skup samochodów używanych?
- Umowa ustna jest wiążąca, lecz trudna do udowodnienia
- Konwergencja korporacyjna
- Monitory i ekrany dotykowe - stosowane technologie
- Mentoring - definicja, cele, proces
- Usługi w Polsce i na świecie
- Co to są infokioski?
- Kryzys gospodarczy i finansowy - analiza przyczyn i skutków