Promocja uzupełniająca jest jednym z ważniejszych narzędzi, z których korzysta się obecnie w ramach akcji promocyjnych. Na czym polega taka promocja i kiedy można ją zastosować? Uzupełniająca akcja promocyjna stosowana jest w takiej sytuacji w której ważna staje się stymulacja popytu na dany produkt bądź też na konkretną usługę.
Podobnie jak "normalna" promocja, tak i ta ma swe konkretne cele. Jakie? Te najważniejsze to: przekazywanie informacji o produkcie, uświadamianie potrzeby oraz nakłanianie klientów do dokonania zakupów lub do skorzystania z usługi. Bardzo często zatem taką promocję określa się mianem promocji sprzedaży.
Z jakich narzędzi korzysta się w takim przypadku?
Wyjątkowo wielką rolę odgrywają tu promocje w miejscu sprzedaży oraz wszelkiego rodzaju systemy lojalnościowe. Do tych ostatnich polscy klienci zdążyli się już przyzwyczaić, a zbieranie punktów czy bonusów stało się nowym hobby w kręgach pasjonatów zakupów. Innym narzędziem, które wykazuje się sporą skutecznością, są rabaty promocyjne, które mogą skutecznie odciągać klientów od produktów oferowanych przez konkurencyjną firmę oraz kupony, dzięki którym można konkretny produkt nabyć w niższej cenie. Warunek zazwyczaj jest jeden: trzeba zakupu dokonać w określonym miejscu oraz w wyznaczonym czasie. Niemniej jednak taka forma promocji w polskim społeczeństwie przyjęła się doskonale.
Promocja ma również kierować uwagę klientów na dany produkt. Ten cel realizowany jest m. in. za pomocą bezpłatnych próbek, dzięki którym klient może przetestować produkt. W większych sklepach coraz bardziej popularne stają się degustacje, w czasie których klienci mogą zapoznać się np. z nowymi sokami, gatunkami pieczywa lub też w przyprawami. Promocja uzupełniająca bardzo chętnie korzysta też z pokazów, które nie zawsze są organizowane w miejscach sprzedaży. I choć taka technika wzbudza wiele emocji, promocja sprzedaży bardzo chętnie z możliwości organizowania pokazów poza miejscem sprzedaży korzysta bardzo chętnie.
Komentarze