Zarabianie - sprzedaż zdjęć

Zarabianie - sprzedaż zdjęćZarabianie na hobby - sprzedaż zdjęć. Jeżeli interesuje Cię fotografia oraz myślisz o zarabianiu przez internet - sprzedaż zdjęć za pośrednictwem serwisów stockowych (bank zdjęć) może być bardzo opłacalna.

Są ludzie, którzy utrzymują się wyłącznie ze sprzedaży zdjęć - zarabiając kilka tysięcy dolarów miesięcznie. Natomiast są i tacy, którzy lubią sobie czasem co nieco dorobić i wrzucą raz na jakiś czas kilka zdjęć.

Banki zdjęć

Banki zdjęć, nazywane też stockami to firmy zajmujące się pośrednictwem w sprzedaży Twoich zdjęć. Tego typu strony zrzeszają zarówno fotografów jak i potencjalnych klientów. To stąd graficy, projektanci (np. kalendarzy) czy designerzy biorą zdjęcia do swoich stron i projektów. Raz wstawione zdjęcie, może sprzedać się setki, a nawet tysiące razy (zdarzały się i takie przypadki).

Zdjęcia powinny być jakościowe oraz odpowiednio opisane. Oznacza to, że każdej fotografii trzeba wcześniej przypisać odpowiednie słowa kluczowe, tytuł oraz krótki opis. Ten zabieg najlepiej wykonywać regularnie, podczas zgrywania zdjęć z aparatu na dysk komputera.

Co do waluty - zwykle banki zdjęć posiadają własną. Najczęściej są to tak zwane kredyty. W zależności od rozmiaru zdjęcia (stocki same je skalują) oraz udzielonej licencji - naliczana jest odpowiednia stawka za sprzedaż zdjęcia.

Zyski zależą od jakości zdjęcia, tematyki oraz popularności, czyli częstotliwości sięgania przez klientów po Twoje fotografie. W ten sposób wyrabia się reputację w danym banku zdjęć oraz zyskuje szersze możliwości ustawień (przykład: im więcej zdjęć się sprzeda tym bardziej można podnieść ich cenę). Biorąc pod uwagę to, że droższe zdjęcia są postrzegane jako cenniejsze - cała maszyna napędza się sama.

Banki przyjmują zdjęcia w każdej kategorii, tak więc warto wysyłać nawet proste i nieskomplikowane fotografie, jednocześnie zachowując odpowiednią jakość. Każdy stock posiada ranking najlepiej sprzedających się zdjęć. Warto regularnie tam zaglądać. Bardzo dobrze sprzedają się zdjęcia ludzi (głównie twarze, postacie i grupy). Dobrym tematem są również zdjęcia zwierząt (tu - albo w naturalnym środowisku i klimacie albo tzw. izolowane). Ponadto, warto zwracać uwagę na tak zwaną fotografię sezonową (święta, pory roku) i odpowiednio dopasowywać się do niej.

Z reguły, by dostać pieniądze na konto, zwykle trzeba uzbierać około stu dolarów. Płatności dokonywane są poprzez najpopularniejsze serwisy do płatności online. Tu przyda się konto, w którym nie są pobierane opłaty za przelewy z zagranicy.

Komentarze