Zatrudnić księgową czy postawić na współpracę z biurem rachunkowym?

Zatrudnienie księgowychProwadzenie firmy wiąże się z wieloma formalnościami. Jednymi z nich jest konieczność regularnego rozliczania się z urzędem skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorca powinien postawić na współpracę biurem rachunkowym czy może zatrudnić księgową na etat?

Dobra księgowa jest dla przedsiębiorcy sporym wsparciem, bo odciąża go od szeregu formalności związanych z comiesięcznymi rozliczeniami. Dzięki takiemu wsparciu, właściciel firmy ma nie tylko pewność, że jego księgowość jest prowadzona zgodnie z wymaganiami ustawodawcy, lecz także ma czas na to, by rozwijać swoją działalność gospodarczą.

Na jakim etapie zainteresować się poszukiwaniem księgowej? Warto jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Wówczas specjalista nie tylko pomoże w doborze formy opodatkowania, lecz także zajmie się częścią formalności. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas, przyszły przedsiębiorca nie musi też zapoznawać się z szeregiem przepisów.

Kiedy księgowa na etacie?

O zatrudnieniu księgowej powinni pomyśleć przede wszystkim przedsiębiorcy, których firmy dynamicznie się rozwijają. Takie rozwiązanie jest opłacalne, bo zatrudnienie pierwszego pracownika wiąże się z koniecznością prowadzenia np. jego akt osobowych. Jeżeli zatrudnionych przybywa w zakładzie pracy z roku na rok, to takie rozwiązanie może być bardziej opłacalne niż współpracowanie z biurem księgowym.

Jeżeli pracodawca chce zatrudnić księgową, to powinien umieścić stosowne ogłoszenie na portalu ogłoszeniowym (np. pracuj.pl) lub udać się do najbliższego urzędu. Przeprowadzenie rekrutacji i zwrócenie uwagi na dotychczasowe doświadczenie czy umiejętności aplikujących jest niezwykle ważne, bo dobra księgowa podpowie np. kiedy należy z pracownikiem podpisać umowę o pracę, kiedy zaś można optymalizować koszty i zaproponować umowę cywilnoprawną (więcej: www.praca-strumien.pl).

Gdy firma jest niewielka

Przedsiębiorcy należący do sektora małych i średnich firm powinni pomyśleć o nawiązaniu współpracy z dobrym biurem rachunkowym. Współcześnie działające na rynku różnią się nie tylko zakresem, lecz również jakością świadczonych usług. By wybrać dobrze i nie żałować decyzji, warto dokładnie zapoznać się z ofertą poszczególnych podmiotów.

Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę? Aktualnie przedsiębiorcy mogą wybierać wśród podmiotów działających tradycyjnie, czyli stacjonarnie i lokalnie oraz takich biur, które świadczą usługi online. W pierwszym przypadku warto zorientować się, czy biuro oferuje odbiór dokumentów z firmy lub szczegółową analizę kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa wraz z ich optymalizacją.

To nie kosztuje dużo

Współpracy z księgową lub biurem rachunkowym nie można rozpatrywać przez pryzmat kosztów. Co prawda, jest to dla przedsiębiorcy stały, bo comiesięczny wydatek, lecz zwraca się. Wszystko dlatego, że dobra księgowa zadba o formalną stronę prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca nawiąże współpracę z renomowanym biurem rachunkowym, to może mieć pewność, że np. otrzyma cenne wskazówki, które pozwolą mu zoptymalizować koszty prowadzenia firmy.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy ważne może być również to, że biuro jest odpowiedzialne za ewentualne błędy czy niedopełnienie terminów rozliczeń poszczególnych dokumentów. Choć takie kwestie reguluje zawarta między podmiotami umowa, w praktyce przedsiębiorca może uniknąć wielu nieprzyjemności. W zależności od tego, jakie miejsce wskaże jako miejsce przechowywania dokumentów firmy, ewentualna kontrola z ZUS czy US może odbywać się w siedzibie biura księgowego. To również spore odciążenie przedsiębiorcy.Zakładanie własnej firmyCzy każdy może założyć własną firmę?


Leasing używanych samochodówNie ma znaczenia czy prowadzisz jednoosobową firmę czy wielka dz


Sklepy internetoweSklepy stacjonarne, do niedawna będące jedynymi punktami sprzedaży, przeżywają obecn


Handel walutąInwestując na rynku walutowym Forex spekuluje się na wzroście jednej waluty wobec drugiej. Han