Zatrudnić księgową czy postawić na współpracę z biurem rachunkowym?

Zatrudnienie księgowychProwadzenie firmy wiąże się z wieloma formalnościami. Jednymi z nich jest konieczność regularnego rozliczania się z urzędem skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorca powinien postawić na współpracę biurem rachunkowym czy może zatrudnić księgową na etat?

Dobra księgowa jest dla przedsiębiorcy sporym wsparciem, bo odciąża go od szeregu formalności związanych z comiesięcznymi rozliczeniami. Dzięki takiemu wsparciu, właściciel firmy ma nie tylko pewność, że jego księgowość jest prowadzona zgodnie z wymaganiami ustawodawcy, lecz także ma czas na to, by rozwijać swoją działalność gospodarczą.

Na jakim etapie zainteresować się poszukiwaniem księgowej? Warto jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Wówczas specjalista nie tylko pomoże w doborze formy opodatkowania, lecz także zajmie się częścią formalności. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas, przyszły przedsiębiorca nie musi też zapoznawać się z szeregiem przepisów.

Kiedy księgowa na etacie?

O zatrudnieniu księgowej powinni pomyśleć przede wszystkim przedsiębiorcy, których firmy dynamicznie się rozwijają. Takie rozwiązanie jest opłacalne, bo zatrudnienie pierwszego pracownika wiąże się z koniecznością prowadzenia np. jego akt osobowych. Jeżeli zatrudnionych przybywa w zakładzie pracy z roku na rok, to takie rozwiązanie może być bardziej opłacalne niż współpracowanie z biurem księgowym.

Jeżeli pracodawca chce zatrudnić księgową, to powinien umieścić stosowne ogłoszenie na portalu ogłoszeniowym lub udać się do najbliższego urzędu. Przeprowadzenie rekrutacji i zwrócenie uwagi na dotychczasowe doświadczenie czy umiejętności aplikujących jest niezwykle ważne, bo dobra księgowa podpowie np. kiedy należy z pracownikiem podpisać umowę o pracę, kiedy zaś można optymalizować koszty i zaproponować umowę cywilnoprawną (więcej: www.praca-strumien.pl).

Gdy firma jest niewielka

Przedsiębiorcy należący do sektora małych i średnich firm powinni pomyśleć o nawiązaniu współpracy z dobrym biurem rachunkowym. Współcześnie działające na rynku różnią się nie tylko zakresem, lecz również jakością świadczonych usług. By wybrać dobrze i nie żałować decyzji, warto dokładnie zapoznać się z ofertą poszczególnych podmiotów.

Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę? Aktualnie przedsiębiorcy mogą wybierać wśród podmiotów działających tradycyjnie, czyli stacjonarnie i lokalnie oraz takich biur, które świadczą usługi online. W pierwszym przypadku warto zorientować się, czy biuro oferuje odbiór dokumentów z firmy lub szczegółową analizę kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa wraz z ich optymalizacją.

To nie kosztuje dużo

Współpracy z księgową lub biurem rachunkowym nie można rozpatrywać przez pryzmat kosztów. Co prawda, jest to dla przedsiębiorcy stały, bo comiesięczny wydatek, lecz zwraca się. Wszystko dlatego, że dobra księgowa zadba o formalną stronę prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca nawiąże współpracę z renomowanym biurem rachunkowym, to może mieć pewność, że np. otrzyma cenne wskazówki, które pozwolą mu zoptymalizować koszty prowadzenia firmy.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy ważne może być również to, że biuro jest odpowiedzialne za ewentualne błędy czy niedopełnienie terminów rozliczeń poszczególnych dokumentów. Choć takie kwestie reguluje zawarta między podmiotami umowa, w praktyce przedsiębiorca może uniknąć wielu nieprzyjemności. W zależności od tego, jakie miejsce wskaże jako miejsce przechowywania dokumentów firmy, ewentualna kontrola z ZUS czy US może odbywać się w siedzibie biura księgowego. To również spore odciążenie przedsiębiorcy.

KomentarzeWindykacja należnościObrót gospodarczy polega na tym, że jedni kupują, a inni sprzedają, osi


Kredyt firmowyBędąc młodym przedsiębiorcą zazwyczaj nie chcesz rozpoczynać swojej działalności od b


Płatności cykliczneZakupy subskrypcyjne działają jak opłata abonamentowa, to inaczej okresowe


Kredyt inwestycyjnyKredyt inwestycyjny dla firm to jedna z bardzo ważnych pożyczek szczególnie