Zakładanie działalności gospodarczej - krok po kroku

Zakładanie działalności gospodarczejZałożenie własnej firmy może być pomysłem na życie zawodowe i jednocześnie skutecznie chronić przed bezrobociem.

W jaki sposób wybrać rodzaj działalności i stać się przedsiębiorcą?

Aby zrobić to mądrze, warto sporządzić odpowiedni plan działania.

Większość z osób zainteresowanych założeniem firmy rozgląda się po najbliższej okolicy. Czego w niej brakuje? Zakładu fryzjerskiego, kosmetycznego, sklepu z żywnością dla zwierząt? Możliwości najczęściej jest kilka i trzeba wybierać. Na tym etapie nieocenione są umiejętności osoby zainteresowanej i jej predyspozycje. Warto postawić na taką działalność, do wykonywania której ma się niezbędne wykształcenie lub po prostu wiedzę czy doświadczenie.

Inną możliwością jest oryginalny pomysł. Najgorszym rozwiązaniem jest dublowanie pomysłów konkurencji. W taki sposób zawsze jest się o krok do tytułu i jednocześnie trzeba się liczyć z faktem, że klienci będą dokładnie sprawdzali ofertę cenową obu przedsiębiorstw.

Czy warto założyć własną działalność gospodarczą? Jakie możliwości może dać Tobie własna firma? Czytaj: www.praca-szczyrk.pl.

Pieniądze się przydadzą

Dla większości osób chcących założyć własną działalność gospodarcza to pieniądze są największym problemem. Współcześnie dróg finansowania ciekawych pomysłów jest jednak wiele. Poza środkami z Unii Europejskiej, liczyć można na pomoc np. inkubatorów przedsiębiorczości. Działalność w ramach takiego pozwala przede wszystkim na zminimalizowanie kosztów czy możliwość wynajęcia pomieszczenia w centrum miasta na preferencyjnych warunkach.

Aby starać się o dofinansowanie, niezbędne będzie przygotowanie biznesplanu. Ten opiera się przede wszystkim na wskazaniu pomysłu i sposobu jego realizacji. W przygotowanym dokumencie muszą znaleźć się odpowiedzi na pytania, dlaczego akurat ta dziedzina, czym firma będzie wyróżniać się wśród konkurencji, czy pomysłodawca posiada doświadczenie lub wykształcenie, które przyda się podczas prowadzenia działalności. Nie bez znaczenia jest też analiza SWOT, czyli określenie swoich słabych i mocnych stron.

Jak dokonać rejestracji?

Rejestracja firmy jest jednym z ostatnich kroków, jakie należy wykonać, gdy mowa o zakładaniu działalności gospodarczej. Aby jej dokonać, należy wypełnić stosowny formularz i skierować go do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Poza tym przedsiębiorca potrzebuje jeszcze numeru REGON, dokonać musi również zgłoszenia do właściwego urzędu skarbowego i ZUS.

Więcej pracy będą mieli przedsiębiorcy, którzy będą chcieli być vatowcami - konieczna jest dodatkowa wizyta w urzędzie skarbowym w celu rejestracji podatku VAT (tu również należy pamiętać o dokonaniu stosownej opłaty).

Pozostałe formalności

Choć nie każdy przedsiębiorca ma obowiązek posiadać pieczątkę, taka pozwoli na szybsze wypełnienie formularzy i dokumentów. Najczęściej osoby prowadzące działalność umieszczają na takiej nazwę firmy, adres siedziby i numer REGON czy NIP. Przedsiębiorcy, których działalność skupia się wokół świadczenia usług w sieci często podają też adres strony internetowej czy adres poczty mailowej.

Poza pieczątką warto też pomyśleć o koncie bankowym. Nie każdy przedsiębiorca ma obowiązek jego posiadania, lecz w praktyce takie pomaga w rozliczaniu się zarówno z kontrahentami, jak i urzędami.

W zależności od tego, czy przedsiębiorca orientuje się w aktualnych przepisach, czy raczej są one dla niego nowością, konieczne jest rozważenie współpracy z profesjonalnym biurem rachunkowym. Warto wybrać takie, które oferuje szeroki wachlarz usług. Może się to przydać szczególnie wówczas, gdy firma będzie się rozwijać i konieczne będzie stworzenie nowego miejsca pracy.Zakładanie własnej firmyCzy każdy może założyć własną firmę?


Leasing używanych samochodówNie ma znaczenia czy prowadzisz jednoosobową firmę czy wielka dz


Sklepy internetoweSklepy stacjonarne, do niedawna będące jedynymi punktami sprzedaży, przeżywają obecn


Handel walutąInwestując na rynku walutowym Forex spekuluje się na wzroście jednej waluty wobec drugiej. Han