Współpraca z biurem rachunkowym - ile kosztuje prowadzenie księgowości?

Współpraca z biurem rachunkowymProwadzenie własnej firmy to wiele obowiązków i kwestii formalnych, o które trzeba zadbać. Szczególnie dużym wyzwaniem dla wielu przedsiębiorców są kwestie związane z księgowością i rozliczeniami, którymi jednak może zająć się profesjonalne biuro rachunkowe. Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalistów?

Usługi biura rachunkowego

Rzetelne prowadzenie księgowości wymaga wiedzy z zakresu rachunkowości, podatków czy prawa pracy. Samodzielne zajmowanie się tą kwestią może być nie tylko czasochłonne, ale przede wszystkim narazić na ryzyko popełnienia błędu, który będzie nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Wyjścia są dwa - zatrudnić osobę na stanowisku księgowego bądź zlecić prowadzenie księgowości specjalistom z biura rachunkowego.

Wiele firm, zwłaszcza z sektora MŚP wybiera raczej drugą opcję. Biuro rachunkowe zajmą się wszystkimi kwestiami formalnymi, zadba o obsługę kadr i płac, comiesięczne rozliczenia i tym samym odciążą od wszelkich żmudnych obowiązków. Usługi księgowe, oferowane przez biuro rachunkowe, są bardzo szerokie i obejmują między innymi:

  • prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów,
  • obliczanie wysokości podatków (PIT, CIT, VAT),
  • rozliczanie wynagrodzeń pracowników,
  • kontakt z US czy ZUS,
  • porady w zakresie finansów i rachunkowości,
  • fachowe wsparcie na każdym etapie współpracy.

Zalety współpracy z biurem rachunkowym

Współpraca z biurem rachunkowym jest bardziej ekonomiczna niż zatrudnianie kogoś na stałe. Koszty prowadzenia księgowości są niższe, chyba że mówimy o już naprawdę dużych firmach.

Zaletą jest również elastyczne dopasowanie formy współpracy - nowoczesne biura rachunkowe oferują swoje usługi online, w związku z czym można skorzystać z elektronicznego obiegu dokumentów, co dla wielu jest kluczowe przy wyborze. W końcu to duże ułatwienie prowadzenia prowadzenie codziennych działań, pozwalające zaoszczędzić sporo czasu.

Ile kosztuje prowadzenie księgowości?

W przypadku firmy jednoosobowej całkowity koszt wyniesie kilkaset złotych, a będzie on uzależniony między innymi od rodzaju prowadzonej w firmie księgowości (pełna, uproszczona), a także liczby dokumentów księgowych, które trzeba co miesiąc przerobić.

Jeżeli więc chcemy mieć pewność, że księgowość będzie prowadzona prawidłowo i bezproblemowo, warto postawić na biuro rachunkowe. Zajmie się ono wszystkim, zapewni profesjonalizm i wsparcie na każdym etapie współpracy.

Komentarze