Wady i zalety rynku pierwotnego nieruchomości

Rynek pierwotny nieruchomościLubimy ładne wnętrza. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić gruntowny remont mieszkania, które kupilibyśmy z drugiej ręki. Ale czy nie byłoby przyjemnie wchodzić do budynku, który zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz wygląda nowocześnie? W niniejszym artykule poznasz kilka wad i zalet rynku pierwotnego.

Co się kryje pod pojęciem rynku pierwotnego?

Pierwotny rynek nieruchomości oznacza rynek nowych budynków mieszkalnych bądź lokali usługowych/biurowych, które są sprzedawane przez deweloperów lub spółdzielnie mieszkaniowe. Nieruchomość można kupić na dwa sposoby: po pierwsze, kiedy budynek jeszcze jest w trakcie budowy, a po drugie, gdy inwestycja została już zakończona.

Zalety rynku pierwotnego

 • Nowoczesność. Bloki z rynku pierwotnego zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz przy użyciu najnowocześniejszych technologii.
 • Innowacyjna infrastruktura. Nie musimy więc obawiać się np. wchodzenia do windy z przeczuciem, że zostaniemy w niej uwięzieni lub jej awaria spowoduje, że będziemy zmuszeni do wchodzenia po schodach na 10 piętro. Ponadto nowoczesne osiedla posiadają wiele innych udogodnień: monitoring, podziemne parkingi, przestronne tarasy czy niekiedy przydomowe ogródki.
 • Brak konieczności remontu budynku, bo wszystko jest nowe. Wprowadzając się do nowego mieszkania, nie musimy się martwić, że zacznie nam kapać z sufitu, zaleje nam piwnicę, wysiądzie prąd czy brama wjazdowa się nie otworzy.
 • Zagospodarowanie lokalu pod projekt klienta. Firmy deweloperskie idą na rękę swoim klientom, chcąc zadowolić ich w jak największym stopniu. Z tego też powodu nabywca może sobie zażyczyć, aby dokonać zmian w układzie ścian czy liczbie pokoi.
 • Wnętrze pod nasz gust. W tym miejscu możemy zdecydować się na dwa warianty - zająć się tym samodzielnie lub skorzystać z opcji wykończenia mieszkania przez dewelopera. "Zatrudniamy projektantów, architektów, a także specjalistów ds. aranżacji i wykończenia wnętrz. Oferujemy możliwość wyboru pakietu wykończeniowego lub możliwość przedstawienia indywidualnego projektu, który wykonamy w określonym czasie" - informuje pracownik firmy Ronson Development.
 • Możliwość uzyskania rabatów od dewelopera. Nie zawsze zniżka będzie odnosiła się do mniejszej ceny za metr kwadratowy, czasem może być to bezpłatne zmienienie układu ścian bądź lepszy standard wykończenia mieszkania.
 • Niskie koszty użytkowania, a więc niski czynsz czy brak funduszu remontowego. Również niższe koszty transakcyjne: nie musimy płacić za pośrednictwo czy uiszczać podatku cywilno-prawnego.
 • Możliwość uzyskania dofinansowania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

Wady rynku pierwotnego

 • Dłuższy czas oczekiwania. Do zakupionego mieszkania z rynku pierwotnego będziemy mogli wprowadzić się najwcześniej po kilku miesiącach od jego kupna.
 • Lokalizacja zazwyczaj dalej od centrum. Nie ma co się oszukiwać - znalezienie nowego mieszkania w centrum jest praktycznie niemożliwe (a jeśli nawet się uda, będziemy musieli za nie zapłacić niebotyczną kwotę - za lokalizację płaci się dodatkowo). Jeżeli jednak mamy dobre połączenia komunikacyjne, nie powinno to stanowić zbyt wielkiego problemu.
 • Dodatkowe koszty wykończenia i urządzenia mieszkania. Wprowadzając się do lokalu używanego, na stanie mamy zazwyczaj kilka mebli czy urządzeń (w tym te najbardziej niezbędne jak ubikacja czy kuchenka). W przypadku mieszkania nowego wszystkie sprzęty będziemy musieli dopiero kupić, a następnie zainstalować. Musimy także wcześniej wykończyć lokal, by dało się w nim mieszkać (m.in. ułożyć płytki w łazience czy panele bądź drewno na podłodze).
 • Niepewność co do sąsiedztwa. Nowe miejsce, nowi ludzie. Kupując mieszkanie, nie mamy pewności, kto będzie zajmował pozostałe lokale i nikt nie będzie w stanie powiedzieć nam nic o nowych sąsiadach.

Komentarze

Michał
Skupy nieruchomości są jednostkami gospodarczymi, nastawionymi na maksymalny zysk. Oznacza to, że będą one dążyć do jak najszybszego sprzedania danej nieruchomości i uzyskania z tego tytułu jak największego zysku.
www.skupnieruchomosci.warszawa.pl
Szybka sprzedaż nieruchomości (jak i stosunkowo łatwy zakup) nie jest zadaniem prostym. Oprócz szeregu formalności, jakie trzeba uwzględnić w procesie zakupu i sprzedaży, warto również pamiętać, że wartość za którą sprzedamy nieruchomość jest odwrotnie proporcjonalna do czasu, po którym dokonamy transakcji. W tym właśnie celu powstały skupy nieruchomości, które ograniczają do minimum czas i formalności związane z zakupem i sprzedażą.