W jaki sposób można bezpiecznie inwestować oszczędności?

Inwestowanie oszczędnościWedług informacji zebranych przez firmę Analizy Online, oszczędności Polaków na koniec roku 2016 wynosiły w sumie 1281 mld złotych, co dało wynik o niemal 53 mld złotych wyższy niż pod koniec III kwartału ubiegłego roku. Chociaż gromadzimy coraz więcej pieniędzy, przywiązani jesteśmy do kilku form lokowania kapitału - największym zainteresowaniem cieszy się zakup nieruchomości oraz umieszczanie środków na lokatach.

Nieruchomości

Zakup nieruchomości już od wielu lat cieszy się opinią jednej z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Ten sposób inwestowania wybierany jest przez wiele osób z różnych powodów. Niektórzy decydują się na zakup mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, które z dużym prawdopodobieństwem zyska na wartości i po kilku latach może zostać sprzedane w korzystnej cenie. Inni wybierają nieruchomość z myślą o wynajmie - oprócz potencjalnego zarobku na sprzedaży można więc zyskać stałe dodatkowe źródło dochodu, oczywiście o ile takie mieszkanie cieszyć się będzie zainteresowaniem potencjalnych lokatorów. Ta forma inwestycji jest popularna ze względu na możliwość wyższego zarobku, niż w porównaniu do nisko oprocentowanych lokat. Aby jednak rzeczywiście zakup nieruchomości okazał się korzystną inwestycją, konieczne jest nabycie domu, działki lub mieszkania w dobrej lokalizacji i z dużym potencjałem zarobkowym.

Lokaty bankowe

Chociaż niskie stopy procentowe, jakie utrzymują się już od dłuższego czasu, nie zapewniają znacznych zysków z tytułu lokat bankowych, te produkty cieszą się ciągle sporym zainteresowaniem. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być fakt, że uznawane są one za bezpieczne - chociaż na jakiś czas klient zamraża w ten sposób swoje oszczędności, wraz z upływem umowy odzyskuje całość wpłaconych środków razem z wypracowanymi przez okres jej trwania odsetkami. Decydując się na takie rozwiązaniem mamy pewność, że cała powierzona bankowi kwota do nas wróci, jednak niskie stopy procentowe nie gwarantują wysokiego zysku. Dodatkowo jeśli pieniądze wycofamy z lokaty przed określonym w umowie terminem, najprawdopodobniej stracimy odsetki, jakie zostały do tej pory wypracowane.

Fundusze inwestycyjne

Tego typu forma inwestowania oszczędności nie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Wiele osób, które nie miały nigdy do czynienia z TFI jest zdania, że to rozwiązanie tylko dla specjalistów. W rzeczywistości jednak udział w jednostkach funduszu może mieć każdy, nawet jeśli nie posiada dużych kwot. Ważne jest jednak, aby dobrze wybrać Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, któremu powierzymy zgromadzone przez siebie środki. Według ekspertów należy kierować się przede wszystkim ich polityką inwestycyjną, a przed dokonaniem ostatecznego wyboru rozważyć, czy zamierzamy inwestować w tylko jeden fundusz, czy podzielić środki pomiędzy kilka tego typu produktów. Chociaż wartość aktywów zarządzanych przez TFI stopniowo rośnie, ciągle nieufnie podchodzimy do tego typu inwestycji, dlatego też Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych starają się zachęcić do skorzystania z ich oferty, np. poprzez wypłatę dywidend udziałowcom, na co zdecydowało się BPH TFI: www.parkiet.com/artykul/1511215.html.

Komentarze