Ulubione auta Polaków

Audi - sedanLiczba sprzedawanych nowych aut w Polsce z roku na rok rośnie, choć używane wciąż są najpopularniejsze. Według ostatnich danych rok 2017 ma szanse pobić wynik z roku 2016, który pod względem sprzedaży nowych aut był lepszy od poprzednika o ponad 16 procent.

Volkswagen najpopularniejszy

Jak podaje Polski Związek Motorowy, wśród nowych samochodów osobowych na pierwsze miejsce wskoczyła marka Volkswagen z modelem Golf. Polacy w minionych kilkunastu miesiącach kupili najwięcej modeli niemieckiego producenta. Tuż za nim znalazła się Skoda Octavia, wciąż bardzo popularna wśród Polaków. Miejsce trzecie przypadło Oplowi Astrze.

Tuż poza podium japońska Toyota Auris, której w porównaniu z wcześniejszym badaniem sprzedano więcej o 13,1 proc. Kolejny przedstawiciel Skody znalazł się na pozycji piątej. To model Fabia, którego w porównaniu z poprzednim rokiem sprzedano w Polsce więcej o 13,9 proc. W pierwszej dziesiątce mamy też jeszcze jednego przedstawiciela Volkswagena. Na szóstym miejscu wśród najchętniej kupowanych przez Polaków nowych aut znalazł się Volkswagen Passat. Procentowo jego sprzedaż wzrosła aż o 22,2 proc. w stosunku do wyniku z roku ubiegłego, ilościowo jednak przegrał z markami i modelami wyżej w zestawieniu.

Dalej w pierwszej dziesiątce znajdziemy Forda Focusa, któremu przypadła pozycja siódma. Sprzedaż nowego modelu tego auta wzrosła o 10,3 proc. (blisko 1000 sztuk). Często widywana na drogach Toyota Yaris znalazła się tuż za fordem. Nowych samochodów tej marki także kupiono o kilkanaście procent więcej niż w roku wcześniejszym.

Dziesiątkę zamykają Nissan Qashqai na pozycji dziewiątej (sprzedaż większa o blisko 30 proc., 866 sztuk) oraz Dacia Duster na miejscu 10., której sprzedano aż o 46,7 proc. w stosunku do roku ubiegłego (779 egz.).

Nadal za sprzedaż nowych aut odpowiadają głównie duże i średnie firmy, które budują lub wymieniają na nowszą flotę pojazdów. Szukają one zarówno samochodów miejskich (np. dla lokalnych przedstawicieli) jak i samochodów większych, na dłuższe trasy.

Najpopularniejsze auta używane

Choć rośnie sprzedaż aut nowych, wciąż najczęściej Polacy kupują samochody używane. Ich średni wiek to około 12 lat, a przebieg między 100 a 150 tys. kilometrów oraz pojemności silnika od 1000 do 2000 cm3. Pocieszające jest to, że średnia wieku używanych aut minimalnie ale jednak spada, szczególnie jeśli zestawimy sytuację z rokiem 2010.

Najchętniej polscy kierowcy kupują używane samochody niemieckie. W ścisłej czołówce od lat znajdują się niemal te same modele sprowadzane od naszych zachodnich sąsiadów, Opel Astra, Volkswagen Passat, Volkswagen Golf, Audi A4 i A6, BMW z serii 3. Spośród marek innych niż niemieckie najpopularniejszy jest Ford Mondeo.

Coraz niżej w rankingu, aczkolwiek wciąż w pierwszej dziesiątce, znajdują się auta japońskie. Z nich Polacy wybierają najchętniej Hondę Civic i Nissana Patrol. Na mniej więcej stałym poziomie popularności znajdują się samochody typu kombi.

Coraz silniejsza wśród Polaków staje się tendencja do poszukiwania używanych SUV-ów. Tego typu auta są jednak na naszym rynku obecne od stosunkowo niedawna, więc nawet cena modeli używanych jest wciąż dość spora. Ale powoli staje się ona coraz bardziej atrakcyjna dla klientów i eksperci przewidują, że w najbliższych kilku latach SUV-y będą pięły się w górę zestawienia najchętniej kupowanych przez Polaków aut używanych.

Artykuł powstał przy współpracy z magazynem menadzerfloty.pl, poświęconemu motoryzacji oraz zarządzaniu flotą.