Tych 5 rzeczy nie mów pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej, jeśli nie chcesz stracić szansy na pracę

Rozmowa kwalifikacyjna

Gdy starasz się o wymarzoną posadę, dbasz o każdy szczegół: tworzysz profesjonalne dokumenty aplikacyjne, starannie przygotowujesz się do rozmowy rekrutacyjnej. Pamiętaj jednak, że Twój sukces zależeć będzie nie tylko od tego, co na niej powiesz.

Równie istotne jest bowiem to, byś pewnych tematów nie poruszał. Jakich?
 1. Nie mów źle o poprzednim pracodawcy

  Nawet jeśli nie potrafił zarządzać zespołem, a przez jego trudny charakter Wasza współpraca układała się fatalnie, oszczędź tych informacji rekruterowi. Wypowiadając się negatywnie na temat poprzedniego przełożonego, pozostawisz po sobie niemiłe wrażenie. Istnieje również ryzyko, że rekruter zna Twojego byłego szefa i nie omieszka zweryfikować podanych przez Ciebie informacji. Może także uznać, że skoro o dawnym szefie wypowiadasz się negatywnie, o kolejnym będziesz mówić podobnie.

 2. Nie kłam

  Kandydaci nagminnie ubarwiają rzeczywistość, zarówno w dokumentach aplikacyjnych, jak i podczas rozmów rekrutacyjnych. Jeśli Twoje CV jest ubogie w zawodowe doświadczenia, nie wymyślaj ich - prawda z pewnością wyjdzie na jaw. Zadbaj za to o formę swojego życiorysu - profesjonalny i atrakcyjny wizualnie, przykuje wzrok rekrutera i sprawi, że Twoje szanse na prace wzrosną. Ważne, aby w Twoim CV znajdowała się sekcja umiejętności. W tym artykule zobaczysz, jak wyglądają skuteczne wzory CV z sekcją umiejętności na ponad 20 stanowisk: https://interviewme.pl/blog/wzory-cv.

 3. Nie mów, że za chwilę masz kolejną rozmowę

  Rynek pracy, na którym to pracownik dyktuje warunki, nie jest już jedynie mglistą, odległą wizją. Rekruterzy doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego nie musisz udowadniać, jak bardzo jesteś rozchwytywany. Jeśli posiadasz cenione w Twojej branży umiejętności, nikt nie będzie miał co do tego wątpliwości. Umawiając się na rozmowę kwalifikacyjną upewnij się, że masz na nią czas. Nie planuj dwóch następujących po sobie rozmów - daj sobie czas na chwilę wypoczynku i solidne przygotowanie się do kolejnego spotkania.

 4. Nie spoufalaj się z rekruterem

  Nawet jeśli jest sympatyczny i proponuje Ci przejście na „ty”, nie zapominaj, że wciąż jesteś na rozmowie kwalifikacyjnej o pracę, na której Ci zależy. Bez względu na to, jak bardzo jest swobodna, zachowaj odpowiedni dystans i nie opowiadaj o szczegółach swojego życia prywatnego. Rekruter to nie Twój kolega - nie komplementuj go, nie żal mu się i trzymaj język na wodzy.

 5. Nie wypytuj o warunki zatrudnienia

  Oczywiście, że kwestia wynagrodzenia, urlopu i możliwości awansu jest ważna, ale wypytując o warunki zatrudnienia, sprawisz wrażenie osoby roszczeniowej. W odpowiednim momencie dowiesz się, w jaki sposób rozliczane są nadgodziny, ile dni urlopu na żądanie Ci przysługuje i co musisz zrobić, by awansować.

Rozmowa z potencjalnym szefem to zwykle stresujące wydarzenie, podczas którego nietrudno o drobne gafy i potknięcia. Odpowiednie przygotowanie pozwoli Ci ich uniknąć i znacząco zwiększy Twoje szanse na wymarzoną pracę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, żeby dostać pracę, przeczytaj porady na https://interviewme.pl/blog-kategoria/rozmowa-kwalifikacyjna.

Komentarze