Transport własny czy outsourcing usług transportowych?

Firma transportowaOutsourcing jest często wybieraną formą pozyskania usług przez firmy. Można skorzystać z niego też w ramach transportu krajowego i międzynarodowego.

Rozwój firm wspierany jest głównie przez docieranie do coraz to nowych klientów - nie tylko w innych regionach kraju, ale również za granicą. Aby zaoferowanie im konkretnego asortymentu było możliwe, konieczne jest skorzystanie z transportu.

Firmom jednak nie zawsze opłaca się zainwestowanie środków we własną flotę transportową oraz zatrudnienie kierowców odpowiedzialnych za przewóz. Właśnie dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie usługi w ramach outsourcingu transportu.

Na czym polega outsourcing transportu?

Outsourcing (skrót z ang. outside-resource-using) to określenie usług świadczonych przez firmy zewnętrzne. Zlecający, zamiast przekazywać na ten cel własne zasoby, korzysta z zasobów innych firm. W rezultacie korzystający z takich rozwiązań może skoncentrować się na własnej działalności i jej kluczowych kwestiach, aby resztę działań powierzyć zewnętrznym specjalistom.

Outsourcing stosowany jest obecnie w wielu branżach. Bardzo często wybierany jest dla usług takich jak księgowość i kadry i płace, sprzątanie, IT, reklama, rekrutacja, obsługa nieruchomości, usługi gastronomiczne, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich.

Również outsourcing wybierany jest w zakresie logistyki i transportu - firmom zewnętrznym można wtedy zlecić kompleksowe usługi w zakresie planowania oraz przewożenia towarów. Zewnętrzna firma dostarcza wtedy klientowi wsparcie w pełnym zakresie - dysponuje odpowiednim zapleczem pojazdów, zatrudnia wykwalifikowanych kierowców, zajmuje się planowaniem optymalnych tras oraz realizacją całej usługi.

Zalety outsourcingu usług transportowych:

  • zmniejszenie kosztów - firma nie musi ponosić tak wysokich wydatków związanych z realizacją przewozów, między innym i w zakresie zakupu czy leasingu pojazdów, kosztu ich utrzymania, zatrudnienia kierowców, ubezpieczenia
  • dostęp do odpowiednich zasobów i wiedzy eksperckiej - firma zlecająca transport może korzystać z bogatej wiedzy i doświadczenia oraz z zasobów posiadanych przez firmę outsourcingową
  • redukcja ryzyka - przerzucenie kwestii transportowych na zewnętrzną firmę pozwala zlecającemu na obniżenie ryzyka działalności
  • oszczędność czasu - firma zlecająca transport może oszczędzać czas związany z transportem, ponieważ jej jedynym obowiązkiem jest zlecenie usługi
  • zwiększenie elastyczność działania - korzystanie z outsourcingu w transporcie pozwala także na uzyskanie optymalnej elastyczności, na przykład w przypadku zmian zapotrzebowania na usługę

Outsourcing transportu krajowego i międzynarodowego

Aktualnie usługi w ramach outsourcingu transportu są prowadzone zarówno w ramach przewozów krajowych, jak również tych międzynarodowych. To powoduje, że są one w stanie pomóc firmom, które koncentrują swoją działalność nie tylko na rynku polskim, ale również pragną docierać do odbiorców w innych krajach.

Transport międzynarodowy oferowany jako outsourcing jest szczególnie korzystny, ponieważ pozwala na uzyskanie bardzo dużych oszczędności - nawet wtedy, gdy nie jest to transport całopojazdowy. Wówczas ładunki jednego klienta mogą być przewożone na tej samej trasie wraz z ładunkami innego zleceniodawcy, co powoduje, że koszty przewozu stają się jeszcze niższe.

Jak znaleźć dobrą firmę oferującą outsourcing transportu?

Aktualnie na polskim rynku działa wiele firm zajmujących się świadczeniem kompleksowych usług outsourcingu transportu. Swoje wsparcie kierują one zarówno do dużych firm, jak również do tych pomniejszych, których nie stać na stworzenie własnej floty transportowej.

Przy poszukiwaniu odpowiedniej firmy outsourcingowej warto zwrócić szczególną uwagę na jej doświadczenie, posiadane zaplecze oraz na referencje. To pozwoli na znalezienie odpowiedniego zleceniobiorcy, z którym będzie można prowadzić udaną współpracę tak w ramach transportu krajowego, jak też międzynarodowego.

Autor: www.stan-trans.com.pl.

Komentarze