Sytuacja finansowa przeciętnej Polki - ile i gdzie pożyczają Polki?

Sytuacja finansowaZ raportu przygotowanego i opublikowanego przez BIK wynosi, że w grudniu 2016 r. Polki miały łącznie do spłaty 271,58 mld zł. Gdzie panie najczęściej udają się po kredyt? Ile kobiet ma problem ze spłatą zobowiązań w terminie?

Z jakich produktów kredytowych korzystają Polki?

Kredyty konsumpcyjne cieszą się największym zainteresowaniem wśród kobiet - skorzystało z nich ponad 6,25 mln konsumentek na łączną kwotę 63,08 mln. Mniejszą popularnością wśród pań cieszą się linie kredytowe (korzysta z nich 3,29 mln konsumentek) i karty kredytowe (korzysta z nich 2,76 mln konsumentek). Ponad 1 mln kobiet skorzystało z kredytu mieszkaniowego.

Na zaspokojenie jakich potrzeb kobiety zaciągają kredyty konsumpcyjne? Zaskoczenia nie ma - mowa o droższych dobrach. Obok samochodów, to także sprzęt RTV i AGD. Środki pozyskane z kart czy linii kredytowych najczęściej zostają spożytkowane na zaspokojenie codziennych potrzeb.

Jak Polki spłacają zobowiązania finansowe?

W porównaniu do mężczyzn, kobiety lepiej radzą sobie z terminową spłatą swoich zobowiązań kredytowych. Potwierdzają to liczby - w bazach gromadzących informacje o tym, jak spłacamy swoje zobowiązania, kobiet mających przeterminowane kredyty czy pożyczki jest mniej niż mężczyzn.

Około 10% pań, które nie regulują swoich zobowiązań w terminie, należy do najmłodszej grupy pożyczkodawców, czyli w wieku od 18 do 24 lat. Najwięcej kobiet mających problem ze spłatą kredytów i pożyczek mieszka w województwach: kujawsko-pomorskim, śląskim, zachodnio-pomorskim i dolnośląskim.

Po kredyt konsumpcyjny nie tylko do banku

Remont, wymarzona wycieczka za granicę czy ważna uroczystość rodzinna - po pieniądze na codzienne wydatki kobiety udają się nie tylko do banku. Aktualnie na liście sporządzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego widnieje ponad 120 firm pożyczkowych. Podmioty te działają na terenie całego kraju, oferując szybkie pożyczki przez internet.

Chwilówki to szybkie pieniądze na krótki okres czasu, z których korzystają również kobiety. Ponieważ w ostatnim czasie na rynku przybyło firm pożyczkowych, najlepszym sposobem na porównanie dostępnych propozycji, jest skorzystanie z aktualnego rankingu. Zestawienie wszystkich sprawdzonych i uczciwych firm pożyczkowych znajduje się tutaj: https://www.czerwona-skarbonka.pl/wszystkie-chwilowki.

Czy kobiety lepiej zarządzają domowym budżetem?

Fakt, że kobiety mają mniejsze zaległości w spłacie zobowiązań oznacza, że mają one lepsze predyspozycje do zarządzania pieniędzmi. To głównie panie prowadzą domowe budżety, zatem doskonale znają potrzeby najbliższych i - w razie konieczności - wiedzą, gdzie mogą pożyczyć potrzebną kwotę.

Źródło: Media.bik.pl, https://media.bik.pl/informacje-prasowe/346882/analiza-bik-portret-kredytowy-wspolczesnej-polki (dostęp 2.05.2018).

Komentarze