Słowniczek pojęć związanych z hostingiem

HostingKupujesz po raz pierwszy usługę serwerową? A może już to robiłeś, ale w dalszym ciągu nie do końca rozumiesz pojęcia, z którymi spotkać się możesz w opisach takich usług? Żeby ułatwić ci zapoznawanie się z ofertami, przygotowaliśmy opis podstawowych pojęć, na które możesz trafić.

Podstawowe pojęcia związane z hostingiem

Ilość terminów, z którymi możesz się spotkać w opisach ofert hostingowych czy w panelach zarządzania jest bardzo duża. Przedstawiamy te najistotniejsze:

 • Baza MySQL - najpopularniejszy rodzaj bazy danych. To w niej zapisane są ważne informacje związane ze stroną WWW. Czasami hostingi limitują ilość dostępnych baz danych, ale ma to miejsce raczej w przypadku najtańszych ofert. Takiej bazy potrzebujesz m.in. do założenia strony opartej na systemie Wordpress.
 • Certyfikat SSL - rodzaj zabezpieczenia połączenia z internetem. Jeśli na danej stronie WWW zastosowano SSL, to połączenie pomiędzy użytkownikiem a serwisem jest szyfrowane. Tzn. dane nie mogą być zmienione lub przejęte przez osoby trzecie.
 • Domena - adres strony internetowej. Warto ją zarejestrować, ale najczęściej możesz też korzystać z darmowej subdomeny w ramach oferty hostingu.
 • FTP - najpopularniejszy protokół transmisji danych, który umożliwia ich przesyłanie pomiędzy serwerem a klientem. Oznacza to, że możesz w ten sposób skopiować na serwer pliki albo je z niego pobrać na dysk komputera.
 • Hosting - usługa polegająca na udostępnianiu klientowi określonego miejsca na dysku serwera, który dzieli z innymi użytkownikami, jeśli chodzi o hosting współdzielony.
 • Instalator aplikacji - ważne rozwiązanie, szczególnie dla początkujących użytkowników hostingów. Dzięki instalatorowi założysz stronę WWW w dosłownie minutę, i to bez specjalistycznej wiedzy. Następnie musisz się zalogować do panelu administracyjnego i wypełnić ją treścią.
 • Serwer - maszyna, która jest stale podłączona do internetu. Na serwerze znajdują się pliki twojej strony. Możesz go założyć również w swoim domu, o ile zastosujesz odpowiednie oprogramowanie. Żeby strona WWW była cały czas dostępna, stale włączony musi być również serwer.
 • Serwer dedykowany - usługa, w ramach której wszystkie zasoby jednej maszyny są wykorzystywane wyłącznie przez jednego użytkownika. Jest to serwer odpowiedni do wymagających usług, np. telewizji internetowej czy popularnego serwisu społecznościowego.
 • Serwery DNS - jeśli posiadasz domenę i hosting, to powiązanie ich ze sobą wymaga zalogowania się do panelu administracyjnego firmy, w której zarejestrowałeś domenę i zmiany serwerów DNS na takie, które otrzymałeś od hostingu. Dzięki temu, wpisując dany adres w przeglądarce, przeniesiesz się na stronę WWW zainstalowaną na twoim hostingu.
 • Serwer VPS - w tym przypadku zasoby maszyny są podzielone, ale pomiędzy wielokrotnie mniejszą liczbę użytkowników niż w przypadku serwera współdzielonego, najczęściej pomiędzy kilku klientów. Abonent może zainstalować zestaw takich aplikacji, jakich potrzebuje. Ta usługa sprawdza się doskonale np. do prowadzenia sklepów internetowych.
 • Serwer współdzielony - z jednej maszyny korzystają setki, a nawet tysiące użytkowników, pomiędzy których podzielone są zasoby. To najprostsza i jednocześnie najtańsza usługa hostingowa, idealna do prowadzenia bloga czy założenia strony firmowej.
 • SSH - protokół, który umożliwia zdalne zarządzanie serwerem. Tzn. za pomocą poleceń możesz wykonywać operacje na plikach bez konieczności ich pobierania na dysk komputera.
 • Subdomena adres w danej domenie. Np. subdomeną w domenie az.pl jest pomoc.az.pl. Często subdomeny oferowane są za darmo klientom firm hostingowych.
 • Transfer - to pojęcie należy rozumieć podobnie jak limit transferu w ramach internetu mobilnego. Firma daje ci do wykorzystania określoną ilość transferu, a kiedy ten limit przekroczysz, to usługa nie będzie już dla ciebie dostępna. W przypadku serwera transfer naliczany jest przy pobieraniu danych, jak i przy kopiowaniu plików na maszynę.

Komentarze