Samochód na raty - czy kredyt się opłaca?

Samochód na ratyPolacy nie lubią mieć długów, ale z drugiej strony naprawdę ciężko funkcjonować bez samochodu. Okazuje się, że właśnie pojazd mechaniczny jest jednym z najczęściej wymienianych celów, dla których zaciągamy zobowiązania w banku. Dowiedz się, czy naprawdę jest do dobre rozwiązanie.

Kredyt samochodowy - podstawy

Kredyt samochodowy jest kredytem z określonym celem. Oznacza to, że kredytobiorca musi udokumentować zakup pojazdu ze środków uzyskanych z banku. Warto tutaj podkreślić, że takie zobowiązanie jest dużo korzystniejsze, jeśli pod uwagę weźmiemy jego koszty.

Oprocentowanie kredytu samochodowego jest niżej oprocentowane, bo auto staje się dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek niewypłacalności kredytobiorcy. Wkład własny, jaki może wnieść klient, powoduje zaś, że bank bardzo często obniża albo rezygnuje z pobierania wysokiej prowizji za uruchomienie takiego kredytu. Kredytobiorca staje się o wiele bardziej wiarygodny.

Leasing samochodowy

Ci, którzy potrzebują finansowego wsparcia w celu nabycia auta, mogą również korzystać z leasingu samochodowego. Niestety jest to opcja dostępna tylko dla firm, bo zakup auta nie jest możliwy od prywatnego właściciela. Dokumentem kupna-sprzedaży pojazdu jest w tym przypadku faktura.

Leasing samochodowy jest najczęściej nieco droższy niż kredyt samochodowy. Leasingobiorca nie jest też właścicielem auta, staje się nim dopiero po spłacie ostatniej raty i wykupie samochodu. Atutem jest natomiast to, że raty leasingowe może wrzucać w koszty prowadzenia firmy, dzięki czemu odprowadza niższe podatki.

Kredyt prywatnie czy na firmę?

Ciekawostką jest to, że kredyt samochodowy może być zaciągnięty zarówno przez osobę prywatną, jak i przez firmę. To duże udogodnienie, ponieważ samochód szybko może zyskać każdy, bez względu na źródło osiąganych dochodów.

Banki akceptują zarówno dochody generowane z tytułu umowy o pracę, zlecenia czy działalności gospodarczej. Kredyt na samochód może być też zaciągany przez rencistów i emerytów. Pamiętajmy, że oferta banku kierowana jest indywidualnie dla każdego klienta. Inne warunki otrzyma firma, inne osoba prywatna. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że któraś może być bardziej niekorzystna.

Dodatkowe korzyści dla kredytobiorcy

Banki, które w swojej ofercie mają kredyt samochodowy, zaznaczają, że nie tylko samo wsparcie finansowe z tego tytułu może być korzystne dla potencjalnych kredytobiorców. Okazuje się, że wraz z zaciągniętym zobowiązaniem kredytobiorca zyskuje cały pakiet korzyści.

Banki zapewniają tanie OC i dodatkowy pakiet ubezpieczeniowy. Do tego rabaty, które można wykorzystać na przykład podczas tankowania na stacjach benzynowych czy w samochodowych myjniach. Bardzo często banki współpracują też z dedykowanymi serwisami, gdzie klient banku zyskuje spore zniżki.

Podsumowanie

Zobowiązanie kredytowe zawsze ma wpływ na nasz miesięczny budżet. W niektórych sytuacjach jest to jednak o wiele korzystniejsze rozwiązanie aniżeli funkcjonowanie bez auta albo wydanie na ten cel wszystkich oszczędności. Zawsze jednak należy porównać oferty różnych banków i wybrać ten, który proponuje najlepszą ofertę.

Komentarze