Przydatne akcesoria do samochodu na zimę

Akcesoria samochodoweZima to najtrudniejsza pora roku dla kierowców, nawet pomimo wyraźnych zmian klimatu i bardziej przyjaznej pogody. Ale nawet wtedy krótszy dzień, poranne przymrozki i gołoledzie dają się we znaki. Łagodniejsze zimą nie wykluczają problemów z samochodem, trudności z rozruchem akumulatora, zamarzniętych zamków w drzwiach, warstwą lodu na szybach.

Duże różnice temperatury w trakcie zimy są powodem powstawania błota pośniegowego i śliskiej nawierzchni. Większość kierowców do problemów zimowych podchodzi bardzo poważnie kompletując sobie zestaw przydatnych akcesoriów za zimę, uzupełniając je co roku o te, które już się wyczerpały czy też o nowinki techniczne.

Co każdy kierowca powinien posiadać na zimę

Przydatne akcesoria do samochodu na zimę mają kilka żelaznych pozycji, bez których żaden kierowa nie wyobraża sobie wyjazdu z miejsca garażowania i ruszenia zimą w drogę. Pierwszym przykładem z tego zestawu są oczywiście wszelkie preparaty i przedmioty pomagające pozbyć się lodu z szyb. Takiego problemu nie mają właściciele samochodów odstawianych do garażu czy też właściciele aut z pełnym rozmrażaniem szyb, ale większość śmiertelników już tak. Zatem na plan pierwszy wysuwają się wszelkie odmrażacze do szyb w sprayu oraz skrobaczki.

Podczas odmrażania szyb warto pamiętać, że nie powinno się podczas tej czynności, wykonywanej w terenie zabudowanym, pozostawać auto z uruchomionym silnikiem. Włączenie nawiewów i czyszczenie szyb przy pracującym silniku auta karane jest mandatem.

Akcesoria samochodowe

Rozmrażacze do szyb w płynie to skuteczny sposób na zalodzone szyby. Koszt takich preparatów zaczyna się od kilku złotych. Niektóre działają dość powoli i należy szybę spryskać preparatem nawet kilka razy.

Skrobaczki do szyb

Skrobaczki do szyb to chyba najważniejszy z zimowych akcesoriów. Mniej skuteczne przy pełnym oblodzeniu szyb, ale ponieważ taki kataklizm zdarza się rzadko, to właśnie skrobaczek używamy najczęściej. Najtańszy egzemplarz kosztuje parę złoty, najdroższy kilkadziesiąt. Dobra skrobaczka powinna przede wszystkim być wyprofilowana i ergonomiczna, wykończona odpowiednią gumą i bezpiecznym dla szyb ostrzem, przede wszystkim dobrze wyprofilowanym, ruchomym i podwójnym. Skrobaczką nie skrobie się szyby tylko lód na szybie, to znacząca różnica. Wadliwą skrobaczką można porysować sobie skutecznie szybę, a rysy pozostaną na tafli już na zawsze.

Kable rozruchowe

Zima ma to do siebie, że nocą temperatura, nawet podczas łagodnej zimy, może spaść o kilkanaście stopni poniżej zera. Nie każdy akumulator to wytrzyma. Oczywiście akumulator może wyładować się nie tylko zimą. Przy słabym akumulatorze wystarczy zrobić duże zakupy w supermarkecie a auto w tym czasie zostawić na światłach. Ale szczególnie zimą o taką przygodę nie trudno, dlatego zawsze warto mieć w bagażniku kable rozruchowe. W takim przypadku wystarczy wezwać taksówkę, podłączyć do jej akumulatora kablami rozruchowymi swoje auto i otrzymuje się doskonałe źródło zasilania do rozrusznika. Koszt zakupu kabli to kwota do 100 zł.

Śniegowe łańcuchy na koła

Każdy kierowca wybierający się w rejony szczególnie narażone na opady śniegu powinien posiadać w samochodzie śniegowe łańcuchy na koła. Przepisy ruchu drogowego w naszym kraju nie definiują łańcuchów jako obowiązkowe wyposażenie samochodu. Jednak na wielu droga, specjalnie oznakowanych ich posiadanie jest już obowiązkowe. W niektórych krajach, bez łańcuchów śniegowych, nie wolno wjechać na autostradę. Koszt zakupu najprostszego kompletu zaczyna się od stu kilkudziesięciu złotych. Decydując się na dłuższą podróż samochodem zimą warto o nich pamiętać.

Więcej inspiracji i przydatnych akcesoriów znajdziesz na stronie czesciauto24.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze