Prowadzisz mały biznes? Bądź mądry przed szkodą!

Inwestycja budowlana - mały biznesProwadząc mały biznes, musimy mieć świadomość, że każde nieszczęśliwe zdarzenie może sprawić, że stracimy coś, na co pracowaliśmy długie lata. Niewielkie przedsiębiorstwa powinny więc zwracać szczególną uwagę na ochronę własnej działalności. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Jakie zagrożenia czyhają na przedsiębiorców?

Każdy, kto kieruje firmą lub przedsiębiorstwem, powinien przewidywać rozmaite sytuacje, które mogą utrudnić jej funkcjonowanie. Od tej umiejętności w dużej mierze zależy przyszłość spółki, a odpowiednie reagowanie na problemy ułatwia szybkie wyjście z kłopotów i powrót do normalnego funkcjonowania. W przypadku wielkich korporacji, potknięcia w pojedynczych placówkach nie mają dużego wpływu na działanie całości. Inaczej sprawa wygląda jednak u małych przedsiębiorców. Ich funkcjonowanie opiera się na ciągłym reagowaniu na to, co dzieje się na lokalnym rynku. Dla nich strajk pracowników, nieterminowe płatności od kontrahentów, pożar lub klęska żywiołowa to automatyczne straty, które mogą doprowadzić nawet do upadku działalności.

Dobór polisy dla małych firm

Najlepszym sposobem na ochronę małej i średniej działalności jest wykupienie polisy. Jak wybrać taką, która będzie dla nas najkorzystniejsza? W każdej branży występują inne zagrożenia, dlatego najpierw ustalmy, od czego chcemy się ubezpieczyć. Każdy przedsiębiorca preferuje rozwiązania elastyczne, umożliwiające dobieranie do siebie korzystnych elementów. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzą towarzystwa ubezpieczeniowe, pozwalając na stworzenie polisy, która odpowie na potrzeby firmy.

Co powinno obejmować ubezpieczenie?

To od warunków umowy zależy, czy w przyszłości otrzymamy odszkodowanie, dlatego nie zgadzajmy się na ubezpieczenie bez dokładnej analizy umowy. Istotnym punktem przede wszystkim wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dopilnujmy, by nie znalazły się w nich rzeczy, które mają duże prawdopodobieństwo przytrafienia się. Warto sprawdzić także, czy polisa chroni naszą działalność przed ryzykiem nietypowym jak np. strajki.

Co podlega ochronie? Najczęściej, jej zakres w podstawowych wersjach ubezpieczeń jest okrojony, dlatego warto zastanowić się nad jej rozszerzeniem. Ubezpieczenie mienia nie jest standardem, a jego brak może się okazać zbyt kosztowny dla małej firmy. Jeśli jesteśmy np. w trakcie realizowania inwestycji budowlanej, upewnijmy się, że ochronie podlegają także sprzęt i wyposażenie, zakres wykonanych prac, czy koszty w przypadku przymusowych nadgodzin. Ważne, żeby kwota odszkodowania pozwalała nie tylko na pokrycie strat, ale również wznowienie działalności. Poczucie bezpieczeństwa pozwoli w całości skoncentrować się na głównych zadaniach firmy.

Więcej na stronie: https://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla-firm/ubezpieczenie-majatkowe.

Komentarze