Program do kontroli pracowników - z czym to jeść?

Kontrola pracownikówWraz z postępem, który dokonał się w ostatnich 20 latach w obszarze szeroko rozumianej informatyki, w istotny sposób zmienił się sposób wykonywania pracy na większości stanowisk. Narzędzia, jakimi są najróżniejsze oprogramowania stały się oczywistością w dzisiejszym przedsiębiorstwie. Można zaryzykować stwierdzenie, że zmiany te dotyczą wszystkich funkcji przedsiębiorstwa - od działalności stricte produkcyjnej czy usługowej, poprzez aspekt sprzedażowy funkcjonowania przedsiębiorstwa, księgowość i finanse, po służby administracyjne.

Jeszcze 30 lat temu wszystkie pisma były przygotowywane na maszynach piszących. Gdy pracownik pisał dokument stukając w klawisze, jego przełożony to słyszał i widział, bez potrzeby zaglądania mu przez ramię. Księgowa pracowała na specjalnych, dedykowanych do fakturowania maszynach, podobnie głośnych co maszyny do pisania. Działania sprzedażowe czy administracyjne często wymagały stosu dokumentów źródłowych, broszur, katalogów. Dziś to wszystko mamy za pośrednictwem Internetu i z wykorzystaniem komputera. Wraz z ułatwieniem wykonywania wielu zadań taka sytuacja rodzi problem - łatwy dostęp do treści z pracą niezwiązanych, jak choćby plotki z życia gwiazd, filmy i zdjęcia zamieszczane na stronach www. W jaki sposób kontrolować pracownika, nie naruszając jego prywatności, aby skupił się na pracy? Skąd brać informacje o tym, że wejście na portal facebook miało związek z przerwą, a nie z zaniedbywaniem, czy też brakiem, obowiązków?

Na rynku istnieją programy do kontroli pracowników, które monitorują ich zachowanie w trakcie pracy z komputerem. Jakie możliwości dają?

  • Zestawienie wszystkich aplikacji, z których korzystał pracownik, z podaniem dokładnego czasu jaki spędził pracując w danym programie.
  • Zestawienie nazw wszystkich stron www na których pracownik przebywał, z podaniem czasu.
  • możliwość ustawienia, które strony www są związane z pracą na danym stanowisku, a które należy traktować jako negatywne. Na przykład dla zdecydowanej większości stanowisk strony www jak Pudelek czy Onet są pożeraczami czasu a Facebook dla stanowiska ds. marketingu może być cennym źródłem informacji, szczególnie gdy przedsiębiorstwo ma tam własną stronę .

Warto tu zwrócić uwagę czego programy monitorujące pracowników nie robią. Otóż co do zasady, programy monitorujące nie zbierają treści wpisywanej przez pracownika. Zarówno jeżeli chodzi o treść dokumentów jak i treść oraz odbiorcę maili, co sprawia ,że nie naruszają prywatności pracownika, czy też poufności korespondencji.

To tylko niektóre z funkcji programów do kontroli pracowników. Warto rozważyć wprowadzenie takiego rozwiązania do firmy.

Pod adresem www.pclogger.net przetestujesz program do kontroli pracowników za darmo.