Profesjonalna organizacja konferencji

Organizacja konferencjiW pełni profesjonalne i szczegółowe zaplanowanie konferencji nie jest zadaniem należącym do najłatwiejszych. Aby osiągnąć zamierzony cel, wymagane jest zgranie ze sobą dużej liczby niezależnych od siebie czynników. Proces planowania, realizowania i koordynowania całości musi stać na najwyższym możliwym poziomie.

Na dobry początek

Proces organizacji każdej konferencji zaczyna się jeszcze w głowie osoby decyzyjnej. To ona musi określić podstawowe cechy, takie jak miejsce, termin, czas trwania i tematykę. Pozyskać współpracowników do założenia zespołu, który wspólnie opracuje program konferencji i przygotuje harmonogram potrzebnych do wykonania prac.

Kolejnym krokiem jest opracowanie kosztorysu całego wydarzenia w którym koniecznie znaleźć muszą się takie punkty, jak catering podczas trwania konferencji oraz zakwaterowanie dla uczestników wraz z wyżywieniem.

Podczas organizowania konferencji należy pamiętać, że jest to trudna zespołowa praca i to od nas, jako osoby koordynującej całość procesów, wymaga to dużej twórczej inwencji i wyobraźni, połączonej z cierpliwością, drobiazgowością i zdolnością do przewidywania nieoczekiwanych trudności.

Przygotowania pełną parą

Najważniejszym aspektem naszej konferencji są uczestniczący w niej prelegenci i publiczność. Aby konferencja obfitowała w znaczną liczbę gości, konieczne jest jej odpowiednie rozreklamowanie. W tym celu należy powołać do życia stronę internetową, fanpage na portalach społecznościowych, zamieścić ogłoszenia w prasie lokalnej i wydrukować ulotki informacyjne. Takie działania dadzą szeroki potencjalny zasięg informacyjny naszej konferencji.

Obsługa uczestników konferencji

Podczas trwania konferencji niezwykle istotne jest, aby uczestniczący w niej goście mieli zagwarantowane komfortowe warunki pobytu i uczestnictwa. Absolutnie obowiązkowe jest zakwaterowanie wraz z wyżywieniem. Aby całość przebiegła bez większych zgrzytów, powinno się od uczestników zbierać potwierdzenia rezerwacji uczestnictwa, wraz z obszerną przekazywaną wszystkim informacją o szczegółach konferencji. Tego gdzie się odbywa, jakie będą podejmowane tematy i w jakich językach. Jest to również doskonała okazja do zebrania kontaktów do potencjalnych partnerów na przyszłe konferencje.

Dzień konferencji

Jeśli organizacja konferencji przebiegła sprawnie i bez większych problemów, w jej dniu zbierać będziemy tego plony.

Dzień konferencyjny należy zacząć bardzo wcześnie. Na długo przed przybyciem gości należy przeprowadzić próbę generalną wyposażenia i użytkowanego sprzętu. Koniecznie należy skontrolować przygotowane dla uczestników pokoje i ich wyposażenie. Daje nam to jeszcze czas na ewentualne poprawki i wymiany wadliwych podzespołów.

Kluczem do sprawnego przeprowadzenia całej konferencji jest posiadanie zarówno w głowie, jak i w kieszeni, całego programu. Za nic nie można pozwolić sobie na zaskoczenie i niewiedzę dotyczącą programu.

Organizacja konferencji nie jest zadaniem łatwym. To proces trudny, żmudny i długotrwały. Wymagania ogromnego wysiłku i zaangażowania sporej liczb osób, w których każda musi poświecić w pełni swoją uwagę i siły tej pracy.

Daje to efekt finalny w postaci ogromnej satysfakcji naszej, naszych współpracowników, ale co najważniejsze naszych gości, którzy z pewnością z chęcią będą korzystać z kolejnych organizowanych przez nas konferencji.

Artykuł powstał przy współpracy z konferencjenimbus.pl.

Komentarze