Praca dobrze zorganizowana

Dobrze zorganizowana pracaCoraz częściej pracujemy w domu. Warto wiedzieć, jak zorganizować domowe biuro, aby było dla nas jak najbardziej komfortowe, a przy tym zgodne z zasadami higieny i bezpieczeństwa pracy.

Miejsce do pracy w domu powinno być przede wszystkim oddzielone od reszty pomieszczeń, tak aby pozostali członkowie rodziny nie przeszkadzali nam oraz aby nasza działalność zawodowa nie kolidowała z ich zajęciami. Każde biuro, również to domowe, należy też odpowiednio wyposażyć.

Mebel na miarę

Kupując biurko, najczęściej skupiamy się na jego wyglądzie. Chcemy, aby podobało nam się i miało design podobny do tego, w jakim urządzana jest reszta pomieszczenia. Dla większości użytkowników ważne jest również wykonanie - zależy nam na zakupie rzeczy dobrze zrobionej i trwałej. Ale warto również zwrócić uwagę na to, czy stół do pracy jest przystosowany do naszego wzrostu. Blat biurka najczęściej montuje się na wysokości 72-75 cm. Zbyt niskie biurko wymusza na pracującej przy nim osobie postawę przygarbioną, a zbyt wysokie - przesadnie wyprostowaną. W każdym przypadku będzie to ze szkodą dla kręgosłupa. Warto zadbać również o komfort nóg. Pod biurkiem powinno znaleźć się odpowiednio dużo miejsca na ich swobodne ułożenie - 70 cm szerokości i 60 cm głębokości między blatem a podłogą.

Mebel do specjalnych celów

Biurko powinno też odpowiadać rodzajowi pracy, jaka będzie przy nim wykonywana. Jeśli w naszym domowym biurze stanie na nim komputer, to dobrze, aby mebel miał specjalnie wyprofilowaną krawędź przednią. Dzięki temu siadając przed monitorem, będziemy mogli możliwie głęboko się wsunąć pod blat i oprzeć na nim nadgarstki. Ortopedzi uznają taką pozycję za najbardziej komfortową dla rąk i kręgosłupa. Odradzają natomiast umieszczanie klawiatury na ciągle bardzo popularnej wysuwanej półce. Lepiej, aby leżała na biurku.

Biurko z regulowanym blatem

Ale nawet najbardziej komfortowe biurko, dobrane do naszego wzrostu i dobrze wyprofilowane, nie ustrzeże nas przed dyskomfortem, jaki wynika z wielogodzinnej pozycji siedzącej. A tymczasem może to w przyszłości skutkować wadą postawy i bolesnymi zwyrodnieniami kręgosłupa. Co więcej, najnowsze badania pokazują, że długotrwałe siedzenie utrudnia utrzymanie prawidłowej masy ciała, ponieważ w tej pozycji spalamy najmniej kalorii. Ortopedzi zalecają zatem, aby część pracy biurowej wykonywać na stojąco. Ponieważ tradycyjne meble się do tego nie nadają, warto do domowego biura kupić mebel z regulowaną wysokością blatu.

Jak dokonać dobrego wyboru?

Na rynku są dostępne różne modele biurek z regulowanym blatem. W tych najprostszych i najtańszych użytkownik zmienia jego wysokość mechanicznie, czyli rozkręcając śruby pod blatem. Jest to jednak pracochłonne, czasochłonne i mało precyzyjne. Lepiej zdecydować się na biurko z regulacją elektryczną. Poszczególne modele mogą się od siebie różnić zakresem ustawień. Im będzie on większy, tym precyzyjniej dopasujemy biurko do własnych potrzeb. Można również wybrać sposób regulacji - za pomocą panelu umieszczonego na blacie lub pilota.

Bezpieczne rozwiązanie

Urządzając domowe biuro i rozważając zakup biurka sterowanego elektrycznie, można się zastanawiać, czy to rozwiązanie bezpieczne dla użytkownika? Obawy budzi możliwość nagłego obsunięcia się blatu, który spadnie wówczas na kolana osoby przy nim siedzącej. Firma AJ Produkty, która jest jednym z producentów takich biurek, zapewnia jednak, że tego typu meble są standardowo wyposażane w specjalny system antyzgnieceniowy, który ma za zadanie zapobiegać tego typu sytuacjom. Zatem chociaż biurko z elektryczną regulacją wysokości blatu jest droższe od tradycyjnego modelu bez regulacji lub z regulacją mechaniczną, warto w nie zainwestować.