Pożyczki samochodowe - czy to się opłaca?

Pożyczka na samochód

Pieniądze pożycza się na przeróżne cele - czasem musimy o nich informować pożyczkodawcę, a czasem nie. Niektórym wystarcza kilkaset złotych czy na przykład 2000 złotych na jakiś ważny cel - w takim wypadku poleca się zaciągać chwilówkę. Co jednak, jeśli cel jest o wiele większy, droższy i w związku z tym żadna drobna kwota nie wchodzi w grę?

Jeśli ktoś chciałby kupić na kredyt auto, może zdecydować się na pożyczkę samochodową - udzielaną specjalnie po to, by kupić pojazd! Doskonałe oferty takich pożyczek znajdziesz między innymi na stronie https://finrada.pl/. Ale część osób zastanawia się, czy jest to rozwiązanie opłacalne? Jakie są wady, a jakie zalety takiego kredytu?

Czym dokładnie jest pożyczka samochodowa?

Kredyt samochodowy jest rodzajem kredytu bankowego, który może zostać udzielony specjalnie na zakup pojazdu przez bank, albo instytucję pozabankową. Możliwy jest w ten sposób zakup pojazdu różnego rodzaju – zwykle samochodu osobowego, ale nie tylko. Jako że mowa o wszystkich pojazdach silnikowych, równie dobrze można w ten sposób zakupić ciągnik, albo na przykład motocykl. Oczywiście, odnosi się to zarówno do maszyny nowej, jak i używanej.

Pożyczka samochodowa - cechy pozytywne

Kredyt samochodowy jest udzielany na dosyć długi okres czasu, żeby pożyczkodawca mógł zarobić, a jednocześnie pożyczkobiorca mógł z łatwością spłacić zobowiązanie. Cała pożyczka jest oczywiście rozkładana na raty. Zwykle maksymalny czas spłaty takiego kredytu to 10 lat, zatem możliwe jest dostosowanie wysokości rat do potrzeb i możliwości konkretnego klienta. Wśród zalet tego typu kredytów trzeba także wymienić niskie - w porównaniu z kredytem gotówkowym - oprocentowanie. Przy tym w ten sposób można pożyczyć więcej pieniędzy, bo pożyczkodawca dokładnie wie na co je przeznacza - i stosuje w umowie takie zapisy, które minimalizują jego ryzyko pożyczkowe.

Pożyczka samochodowa - cechy negatywne

Niestety, każde rozwiązanie ma nie tylko zalety, ale również i wady. W tym przypadku niewątpliwie wszystko się wzajemnie przenika. Niższe oprocentowanie i wyższa kwota udzielanej pożyczki wynikają bowiem z dodatkowych zabezpieczeń, jakich wymaga pożyczkodawca. Zwykle chodzi tu o zastaw rejestrowy, albo cesję z polisy AC. Pamiętajmy, że do zakończenia spłaty bank czy parabank jest współwłaścicielem - z pakietem większościowym. Jeśli nie uda się spłacić zobowiązania, można stracić pojazd. Jeśli jednak ktoś zamierza regulować raty, może to być doskonały sposób na szybki zakup samochodu!