Pożyczki online - ciekawostki: jak powstały, kto może założyć firmę pozabankową

BR

PieniądzeHistoria pożyczania niewielkich kwot przez różnego rodzaju instytucje zaczyna się w Bangladeszu w latach 70. Pierwsza pożyczka online została natomiast udzielona po 1994 r. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce stało się to dopiero w 2010 r.

Pożyczki - historia

Pierwsze pożyczki, tzw. mikropożyczki, były udzielane w latach 70. w Bangladeszu. Mogły je otrzymać kobiety, które chciały otworzyć własny rzemieślniczy biznes. Twórcą tej koncepcji, Muhammad Yunus, dostał Pokojową Nagrodę Nobla za wkład w zwalczanie ubóstwa. Natomiast pożyczki przez internet mogły zostać wprowadzone na rynek finansowy po 1994 r. To właśnie wtedy w Stanach Zjednoczonych pojawiła się bankowość online. W Polsce po razy pierwszy wzięto pożyczkę przez internet w 2010 r. Obecnie istnieje wiele firm pożyczkowych, takich jak NetCredit. Konsumenci wciąż jednak niewiele wiedzą na temat instytucji pozabankowych. Wielu z nich nie jest świadomych, że odpowiedzialni pożyczkodawcy działają zgodnie z przepisami prawa oraz są kontrolowani przez różne instytucje. Do tych ostatnich należą m.in. Komisja Nadzoru Finansowego oraz Rejestr Firm Pożyczkowych. Warto wiedzieć, że nowelizacja ustawy o kosztach pożyczek, tzw. ustawy antylichwiarskiej ograniczyła wysokość kosztów związanych z udzielaniem tego typu wsparcia. Brak tego typu limitów był największą bolączką pożyczkobiorców. Obecnie wszelkie opłaty nie mogą przekroczyć 25% całości pożyczonej kwoty.

Kto może założyć firmę udzielającą pożyczek?

Firmę pożyczkową może założyć jedynie osoba, która działa zgodnie z prawem. Jej właścicielem nie ma prawa zostać ktoś, kto został skazany wyrokiem w obszarze przestępstw finansowych. Co ważne, instytucja pozabankowa ma obowiązek rozpocząć działalność na podstawie własnego kapitału. Nie może on pochodzić z pożyczki ani też kredytu bankowego. Podstawą do założenia działalności w obszarze wsparcia finansowego, o które można wnioskować przez internet jest posiadanie co najmniej 200 tys. zł środków własnych lub będących własnością udziałowców firmy.

Pożyczka online bez przelewu weryfikacyjnego - czy to bezpieczne?

Jednym z elementów zapewniających bezpieczeństwo korzystania z pożyczek online jest przelew weryfikacyjny. Wykonuje się go z osobistego rachunku bankowego, aby potwierdzić tożsamość pożyczkobiorcy. Niewiele osób wie, że istnieją firmy, które używają aplikacji instalowanych na urządzeniach elektronicznych. Mają one na celu pominięcie konieczności wykonania przelewu weryfikacyjnego. Jeśli ktoś chciałby wziąć w taki sposób pożyczkę, powinien pamiętać, aby pobrać aplikację ze sprawdzonego źródła. Trzeba przy tym upewnić się, że znajdujemy się na stronie pożyczkodawcy i nie zostaliśmy przekierowani na inny serwis. Nie należy też instalować dodatkowego oprogramowania.