Porównanie ofert sieci komórkowych

Porównanie ofert sieci komórkowychCzy wiesz, ile ofert sieci komórkowych dostępnych jest obecnie na Polskim rynku? Prawie 700! Umówmy się - ich porównanie nie jest łatwe.

Skąd tyle ofert?

Jeśli chcemy porównać oferty sieci komórkowych, pułap 700 możliwości jest nieco odstraszający. Skąd w ogóle taka ich ilość? Cóż, bierze się ona głównie stąd, że w ramach walki o klienta każdy z operatorów przygotowuje szeroką ofertę, licząc z pewnością, że zaspokoi potrzeby jak największej grupy odbiorców jego usług.

Ponieważ jednak sieci dedykowane są różnym grupom, w praktyce tylko część z nich będzie nas rzeczywiście interesowała. A w miarę zawężania kryteriów poszukiwania liczba ofert do przejrzenia będzie spadała.

Jak porównywać oferty sieci komórkowych?

Zakładając, że decydujemy się na ofertę skierowaną do klientów indywidualnych, a nie firm, już mocno zawęzimy poszukiwania. Porównanie oferty sieci komórkowych najlepiej zacząć od odpowiedzi na dwa podstawowe pytania:

  1. Jaki rodzaj oferty Cię interesuje?
  2. Czy szukasz oferty z telefonem?


W pierwszym przypadku mamy do wyboru oferty abonamentowe, na kartę oraz miks, czyli połączenie dwóch wcześniejszych. Osobną kategorią są także oferty rodzinne, pozwalające na obsługę kilku numerów w ramach jednego abonamentu.

W drugim przypadku sprawa jest prosta: część ofert pozwala wybrać któryś model telefonu, jaki dostajemy za dodatkową opłatą (często symboliczną). Oczywiście, różni dostawcy mają w swojej ofercie różne modele, jeśli więc zależy nam na konkretnym telefonie, wybór ofert zawęzi się jeszcze bardziej.

Dodatkowe opcje i parametry z oferty sieci komórkowych

Jeśli już zdecydowaliśmy się na wybór typu oferty oraz telefonu (bądź jego braku), musimy jeszcze określić, czy jesteśmy nowym klientem, czy może przechodzimy z innej sieci.

W pierwszym przypadku oznacza to, że nie posiadamy własnego numeru (lub chcemy z niego zrezygnować i otrzymać nowy numer), w drugim – że mamy przypisany numer telefonu u innego operatora, ale chcemy go przenieść. Ta druga opcja jest możliwa, choć wymaga dopełnienia pewnych formalności z naszej strony.

Poza tym określić trzeba najważniejsze parametry: darmowe minuty, darmowe SMS-y i pakiet internetowy. Nie wszystkie oferty zawierają darmowe minuty/SMS-y lub nie wszyscy użytkownicy ich potrzebują. Znajdziemy też oferty z nielimitowanymi rozmowami i SMS-ami. Dlatego określenie własnych potrzeb jest bardzo ważne, gdy porównujemy oferty sieci komórkowych.

Operatorzy i dostawcy

Choć przyzwyczailiśmy się do kilku najstarszych operatorów telefonii komórkowych w Polsce, ich oferta nie jest jedyna. W tej chwili na rynku działa bardzo dużo dostawców usług GSM. Część z nich korzysta z infrastruktury większych operatorów, dzięki czemu posiadają taki sam zasięg – przy często atrakcyjniejszych ofertach.

Mniejsi operatorzy bowiem bardziej skłonni są konkurować ceną. Warto przede wszystkim sprawdzić oferty dostawców usług telekomunikacyjnych, takich jak INEA, którzy proponują korzystne pakiety łączące abonamenty telefoniczne z internetem i telewizją online.

Komentarze