Pomysły na aranżację domowego biura

Aranżacja domowego biuraWspółcześnie coraz więcej osób podejmuje się pracy zdalnej. Bardzo szybki rozwój internetu sprawia, że pojawiają się zawody, które można wykonywać bez wychodzenia z domu. Również wiele istniejących profesji pozwala na pracę wirtualną. Osoby, które poważnie myślą o rozpoczęciu pracy na odległość powinny pomyśleć o zorganizowaniu domowego biura.

Biuro - przestrzeń niezbędna dla pracownika zdalnego

Praca zdalna ma wiele atutów, które jednocześnie mogą stać się jej największymi wadami. Wiele osób, które decydują się na wykonywanie swoich zawodowych obowiązków poza biurem ma problemy z motywacją. Kiedy przebywamy w domu często robimy wiele rzeczy, o których nie pomyślelibyśmy w pracy. Zdarza się, że zamiast skupić się na ważnym projekcie zaczynamy gotować obiad, odkurzać mieszkanie lub ucinamy sobie drzemkę. Możemy pozwolić sobie na wszystko, ponieważ jesteśmy w domu. Problem w tym, że nie wykonujemy tych zadań, na których powinniśmy się skupić w danym momencie. Taka sytuacja nie miałaby szansy wydarzyć się w tradycyjnym miejscu pracy.

Osoby, które chcą poprawić swoją efektywność zawodową powinny pomyśleć o stworzeniu domowego biura. Najlepiej byłoby przeznaczyć do tego celu odrębne pomieszczenie, a jeżeli to niemożliwe, przynajmniej jego część. Takie biuro powinno być odpowiednio zaaranżowane, żebyśmy przebywając w nim nie mieli wątpliwości, że jesteśmy w pracy. Wówczas o wiele łatwiej będzie się nam zmobilizować do wykonywania zawodowych obowiązków w zaplanowanym czasie, co szybko przełoży się na wyższe zarobki i lepsze samopoczucie.

Jak zaaranżować domowe biuro?

Sposobów na aranżację domowego biura jest wiele. Ważne jest, żeby miejsce to odróżniało się od reszty mieszkania. Niezmiernie ważna jest tu ergonomia. Miejsce pracy powinno być przede wszystkim wygodne. Warto zadbać o fotel i biurko dostosowane do naszego wzrostu. Bardzo dobrym wyborem jest zakup mebli o regulowanej wysokości, które można szybko dostosować do potrzeb każdego pracownika. Biuro powinno posiadać odpowiednie oświetlenie. Optymalną sytuacją jest taka, kiedy pomieszczenie to ma dostęp do dziennego światła (pamiętajmy jednak, że nie może być ono nadmiernie nasłonecznione). Należy zadbać również o lampę, która umożliwi nam komfortową pracę, gdy za oknem zrobi się ciemno.

Podczas pracy nie powinniśmy często opuszczać naszego biura. Pamiętajmy, że jesteśmy w swoim własnym domu, gdzie bardzo łatwo o znalezienie tysiąca lepszych zajęć niż praca. Z tego względu dobrze jest zadbać, żeby wszystkie przydatne urządzenia znajdowały się w naszym zasięgu. W większości wypadków oprócz komputera będziemy potrzebowali drukarki, skanera, telefonu, niszczarki do dokumentów, notatnika, przyborów do pisania, itp. Biuro musi mieć być na tyle duże, żeby swobodnie pomieścić wszystkie niezbędne meble i urządzenia, a ponadto umożliwić nam komfortowe poruszanie się.

Jakie ozdoby wybrać do biura?

Kiedy w naszym domowym biurze znajduje się już wszystko, czego potrzebujemy do pracy, możemy pomyśleć o elementach dekoracyjnych. Mamy ogromne możliwości dekorowania takiej przestrzeni. Bardzo komfortowy jest fakt, że ozdoby te mają podobać się przede wszystkim nam. Jeżeli mamy w swoim domu jakieś przedmioty, które kojarzą się nam z pracą, bądź też pomagają w skupieniu się, koniecznie przynieśmy je do naszego biura.

Bardzo dobrym pomysłem jest również ozdobienie przestrzeni biurowej roślinami. Są one ważne z kilku powodów. Przede wszystkim obecność roślin pozytywnie wpływa na mikroklimat w pomieszczeniu. Jeżeli odpowiednio je dobierzemy, możemy zminimalizować negatywny wpływ promieniowania urządzeń takich jak komputer czy telefon. Kolejną zaletą roślin jest fakt, że doskonale nawilżają one powietrze. Ma to dla nas bardzo duże znaczenie, gdyż w biurze spędzamy często kilka/kilkanaście godzin dziennie. Kiedy długo pracujemy przy komputerze, nasze oczy bardzo się męczą. W takiej sytuacji trudno o lepszy relaks niż patrzenie na zielone rośliny.

Kiedy chcemy korzystać z dobroczynnych właściwości roślin, skupmy się raczej na gatunkach niekwitnących takich jak na przykład paprocie. Jeżeli nie wyobrażamy sobie biura bez kwiatów, zainwestujmy w sztuczne storczyki. Są one równie efektowne jak prawdziwe rośliny, jednak wybierając je nie ryzykujemy alergii. Dodatkowo sztuczne storczyki zawsze prezentują się pięknie, w przeciwieństwie do żywych okazów, które kwitną tylko przez pewien czas.

Okna w domowym biurze

Osoby, które zastanawiają się nad aranżacją domowego biura nie powinny zapominać o oknach. Warto zdawać sobie sprawę, że dekoracja okien ma wpływ na charakter całego wnętrza. Na biurowych oknach doskonale sprawdzą się verticale, które są zarazem efektowne, jak i praktyczne. Verticale wykonane są z materiałów odpornych na osadzanie się kurzu, dzięki czemu nie musimy często ich czyścić. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w ozdoby okienne o kolorystyce komfortowej dla oczu. Może być to zieleń, odcienie brązu czy szarości. Raczej unikajmy bardzo jaskrawych kolorów, które po pewnym czasie zamiast cieszyć oczy, zaczną nas męczyć.

Tekst powstał przy współpracy ze sklepem Flowers Atelier, oferującym liczne dodatki do dekoracji wnętrz.