Pięć cech, które wyróżniają ludzi sukcesu

Człowiek sukcesuPod pojęciem sukcesu kryje się wiele definicji. Dla jednego życiowym spełnieniem będzie znalezienie miłości, dla innego zdobycie dużej sumy pieniędzy. Tak czy inaczej, aby skutecznie dążyć do zamierzonego zwycięstwa w dowolnej dziedzinie życia, musimy wykazywać się szeregiem cech, które nam w tym pomogą.

Przykładowo - osobie leniwej dużo trudniej będzie się zmotywować do pracy, niż komuś, kto wręcz pali się od ambicji. Komuś systematycznemu z pewnością lepiej pójdzie nauka czy rozwijanie swoich umiejętności niż osobie pozbawionej zdolności organizacji czasu. Prócz oczywistych zalet, nad którymi każdy winien pracować, jak wytrwałość, cierpliwość i odpowiedzialność, istnieje wiele niedocenianych "asów", które ludzie sukcesu chowają w rękawie. Artykuł zdradzi pięć kluczy do osiągania swoich celów. Pięć cech, które podnoszą szanse na udane życie. Jeśli nie masz żadnej z niżej przedstawionych nich - nie martw się. Nad wszystkim da się popracować, wszystko można zmienić przy odrobinie wysiłku i czasu. Jeśli natomiast masz wszystkie te zalety - nie spoczywaj na laurach. Nikt nie mówi, że na pewno osiągniesz sukces, ale masz na to duże szanse, jeśli dalej będziesz pracować i się doskonalić.

Elastyczność

Nie ma co ukrywać - świat pędzi do przodu w zawrotnym tempie. Jesteśmy tak zabiegani, że czasem nie zauważamy, ile zmian zachodzi tuż przed naszym nosem. Ludzie, którzy stoją w miejscu, właściwie się cofają. Aby spełniać swoje marzenia, musisz być gotów na zmiany. Nie opierać się postępowi. Dostosować się do świata, zmieniających się wymogów i przede wszystkim ludzi. Mody, które jeszcze rok temu ktoś wykorzystał i zarobił na nich krocie, dziś już są nieaktualne. Produkty, które jeszcze pięć lat temu stanowiły rewolucję - dziś pewnie są czymś powszechnym. Jeśli jesteś elastyczny, masz wielką przewagę nad kimś, kto upiera się przy czymś i daje sobie uciąć głowę, że ma rację. Zwyczajnie szybciej od niego zauważasz, co jest błędem, nie bojąc się próbować nowych rozwiązań. I nie trwasz przy nieskutecznych metodach tylko w imię tego, że tak postanowiłeś i duma nie pozwala Ci się przyznać, że była to zła decyzja.

Ludzie, którzy godzą się na nieuniknione (a nieunikniony jest upływ czasu i związane z nim parcie do przodu), nie marnują swojej energii i czasu na rzeczy, które już dawno powinni zostawić. Zdolność dostosowania się niczym kameleon to wspaniała zaleta, owocująca świeżymi i nieszablonowymi rozwiązaniami. A jak wiadomo - wszystko, co niezwykłe, przyciąga nas swoją oryginalnością. Nie ważne, czy chcesz wprowadzić nowy produkt na rynek, założyć bloga o tematyce, której nikt wcześniej nie poruszył, czy napisać jakąś książkę. A może po prostu być dobrym kandydatem na partnera życiowego - musisz spełniać wymagania swoich odbiorców. Nie przesadzaj z dostosowaniem się do nich, bo skończysz jako zwyczajny szarak i zostaniesz zdeptany przez tłum Tobie podobnych. Wyprzedź trochę swoją epokę, myśl taktycznie. Daj innym to, czego oczekują i więcej - wtedy będziesz człowiekiem sukcesu.

Odporność na stres

Trudne sytuacje, chcąc nie chcąc, zdarzają się każdemu. Nie chodzi o to, że masz być maszyną i totalnie niewzruszenie przez nie przechodzić. Jesteśmy ludźmi, nic co ludzkie nie jest nam obce. Czasem płaczemy, czasem się poddajemy, czasem nie mamy siły... ale kluczem do spełniania swych założeń jest bycie silniejszym, niż te wszystkie przeszkody. Nie myśl nigdy, że jesteś za słaby, by czegoś dokonać - w ten sposób tylko się ograniczasz. Nie myśl, że nie dasz rady - pomyśl, że wystarczy wytrzymać kilka cięższych dni i potem będzie coraz lepiej. Znajdź powód, dla którego walczysz o swoje. Jeśli nie dla bliskiej osoby, to dla samego siebie. Życie, raz sensowne, raz mniej, to wciąż Twój plac manewrowy i szansa na dokonanie czegoś epickiego. Więc po co masz się załamywać? Po co tracić czas na płacz? Wyciągaj naukę z porażek i idź zawzięcie dalej. Cokolwiek by się więc nie działo - jakoś stawisz temu czoła. Być może zadręczasz się myślami typu "co by było, gdyby?". Nie martw się - zdecydowana większość naszych czarnych scenariuszy nigdy się nie sprawdza. Oznacza to, że mógłbyś myśleć o czymś milszym, zamiast na darmo się stresować. Jeśli stres Cię hamuje - czytaj artykuły i książki o tym, jak go pokonywać. Nawet na YouTube jest mnóstwo wiedzy, z której skorzystasz. Walcząc ze stresem, codziennie stajesz się nań odporniejszy. Robiąc rzeczy, których się obawiasz - budujesz pewność siebie. Więc po prostu zmuś się kilka razy, by przełamać lęk i zaryzykować. Nie ważne, jaki będzie skutek - ważne, że miałeś odwagę. Może dziewczyna, do której zagadasz, Cię wyśmieje - no cóż, widocznie jest pusta. Może, gdy włożysz rolki (kask też lepiej włóż), wywrócisz się i będziesz mieć otarcia, ale ej, przynajmniej coś robisz! Nie bój się działać. Warto.

Chęć do nauki

Niestety lwia część społeczności po ukończeniu szkoły zaprzestaje nauki i myśli, że już nie potrzebuje żadnej wiedzy, by wieść udane życie. "Udane" ma jednak tyle interpretacji, ilu ludzi na ziemi. Nie każdy zadowoli się oglądaniem seriali w telewizji i życiem za minimalną krajową. Część z nas po prostu uważa, że warto byłoby zrobić coś fajniejszego i dojść do momentu, w którym powiemy sobie "Kurcze, takiego życia inni mogliby mi pozazdrościć". Oczywiście nie robimy tego na pokaz, ale satysfakcja z bycia w pewien sposób lepszym zawsze działa motywująco. Jeśli masz w sobie pęd do zdobywania wiedzy i wrodzoną ciekawość świata - jesteś na dobrej drodze. Jeśli nie ograniczasz się do swojej ulubionej dziedziny i chciałbyś skubnąć wszystkiego po trochu - jeszcze lepiej. Wydano już miliony inspirujących poradników, które w jakiś sposób pomogą Ci stać się swoją lepszą wersją. Może nie bierz ich dosłownie, bo część to farmazony, ale jeśli czytasz i weryfikujesz to, co jest w nich napisane - poszerzasz swoją świadomość. Mądrzy ludzie po prostu wiedzą, co się dziś opłaca, w co zainwestować pieniądze, a czego zaniechać. Szybciej zdobywają bogactwo, bo skupiają działania w obrębie dziedzin, które dają dochody. Szybciej znajdują miłość i budują trwałe związki, bo wiedzą, jak postępować z ludźmi. Nie przestawaj się uczyć - zapobiega to demencji i znacząco podnosi Twoją efektywność. Na cudzym doświadczeniu również można się uczyć, więc nic dziwnego, że większość milionerów to ludzie oczytani i skłonni poszerzać horyzonty. Bez wiedzy nie wiesz, jak zacząć i co robić. Z wiedzą- jesteś potężny.

Pasja i zapał

Niejeden raz słyszałeś pewnie, że powinieneś robić w życiu to, co kochasz. No cóż, nie jest to takie łatwe, gdy liczba miejsc pracy jest ograniczona, a możliwość zarobku na czymś, co akurat lubisz - mało prawdopodobna. Większość z nas boi się stracić czas i pieniądze na swoje hobby, bo zwyczajnie nie wierzy, że może przynieść im jakiś profit. Gdybyś miał pewność, że jeśli napiszesz książkę i ją wydasz, a ona stanie się bestsellerem - nie zacząłbyś pisać? Oczywiście, że byś zaczął, bo w Twojej głowie nie byłoby nawet cienia wątpliwości. Zamiast nich przyświecałaby Ci wizja bogactwa i spełnienia, które osiągniesz, gdy już skończysz pisać. W życiu niestety raz się udaje, raz nie. Ale jeśli nawet nie spróbujesz - nigdy się nie dowiesz. Jeśli masz jakiś potencjał - rozwiń go. Choćbyś tyrał w pracy i był kolekcjonerem nadgodzin, zawsze znajdziesz czas, nawet i głupi kwadrans dziennie, na zrobienie czegoś, co sprawia ci przyjemność i jest jednocześnie rozwijające. Posiadanie pasji to cudowna sprawa, ale jeśli jej nie znalazłeś - nie poddawaj się. Szukaj dalej. Ludzie z zapałem, którzy potrafią się we wszystko wczuć i dać całego siebie, skoncentrować na tym, czego pragną, to najczęściej ludzie, którzy zostają profesjonalistami. Gdybyś wiedział, że 4 godziny regularnego treningu dziennie po dziesięciu latach sprawią, że będziesz zarabiał miliony, nie zmusiłbyś się do treningu? Myślę, że nawet największy anemik znalazłby wtedy siłę, by ćwiczyć. Bo miliony to coś, co bezpośrednio przemawia do naszego ego. Pieniądze są ważne, bo pozwalają zaspokoić potrzebę bezpieczeństwa, dają komfort i satysfakcję. Nic dziwnego więc, że stanowią motywację dla wielu z nas. Jeśli masz naprawdę wielkie marzenia i niezłomną chęć, by je zdobyć - zdobędziesz, choćby nie wiem co. Jeśli kochasz to, co robisz - robisz to doskonale. Nie pod przymusem. Więc masz wtedy szansę na osiągnięcie w jednej, konkretnej dziedzinie spektakularnego sukcesu. Obudź w sobie pasję. Znajdź coś, co popchnie Cię do przodu. Miej wiarę. Od niej wszystko się zaczyna.

Kontrolowanie zazdrości

Zazdrość na ogół bywa odbierana jako negatywne uczucie. Faktycznie - gdy Tobą zawładnie, stajesz się częściowo szalony. Cierpisz, bo czegoś nie masz, jednocześnie nienawidząc osób, które to mają. Możesz jednak obrócić ten mechanizm i wykorzystać na swoją korzyść. Postaraj się nie myśleć o tym, jak inni doszli do swojego sukcesu - przecież każdy ma indywidualną drogę do przejścia i indywidualne przeszkody do pokonania. Nie wiń się, że na ten moment nie masz tyle, ile ma ktoś inny. Może miał lepszy start, bogatszych rodziców, był bardziej naciskany do rozwoju, surowiej traktowany? A może przeżył jakąś traumę, która tak mu osiadła w psychice, że postanowił dążyć za wszelką cenę do sukcesu, by ta się nie powtórzyła? Często jest tak, że to ludzie skrajnie biedni mają największą wolę, by zdobyć pokaźny majątek, bo mają dość biedy. Patrzą z zazdrością na tych, którzy wydają, ile chcą i w końcu mówią sobie stanowcze - "Koniec tego! Też tak chcę! I osiągnę bogactwo!" Zazdrość to motor napędowy. Gdy nie mam motywacji, by pójść na siłownię, przeglądam profil pewnego osobnika na Instagramie, który ma podobne wyniki i czuję, że muszę być lepszy, więc jednak idę trenować. O to chodzi. Spraw, by inni ludzie i ich sukcesy dawały Ci kopa, a nie wpędzały w depresję. Jeśli porównujesz się do kogoś gorszego - zaniżasz swój poziom. Jeśli do kogoś lepszego, mając świadomość, że chcesz go dogonić i jesteś w stanie to uczynić - czujesz niemalże przymus działania. Nazywa się to zdrową konkurencją. Nie wpadaj w obsesję bycia najlepszym, bo znajdzie się tysiąc osób, które Cię przewyższą. Bądź lepszy od samego siebie z dnia poprzedniego. A inni niech stanowią tylko małą inspirację. Jeśli zazdrość potraktujesz jak przyjaciela, nie jak wroga - nic Cię nie zatrzyma.

Komentarze