Outsourcing IT - jak można na nim zyskać

Outsourcing ITProwadząc firmę, należy przeanalizować wszelkie za i przeciw jeśli chodzi o kilka kluczowych segmentów działalności - w tym przypadku dokonamy rozkładu na czynniki usług outsourcingu IT. Czy warto zlecić obsługę sieci firmowej zewnętrznym podmiotom?

Outsourcing IT to proces, w którym zlecamy zewnętrznej firmie pracę w sprecyzowanych obszarach obsługi prowadzonej działalności gospodarczej... Outsourcing nie jest zjawiskiem nowym. Już legendarny potentat Henry Ford mówił: "Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili i powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my".

Firma potrzebuje specjalistów do opieki nad wieloma kluczowymi segmentami działalności. Bycie wyspecjalizowanym w każdej dziedzinie jest niemożliwe, więc potrzebujemy wsparcia fachowców. Możemy odnieść to do wielu dziedzin, bez których funkcjonowanie nowoczesnego przedsiębiorstwa jest niemożliwe, jak na przykład księgowość czy obsługa informatyczna firmy. Skupmy się na tym drugim przykładzie.

Odpowiedzmy sobie na pytanie, w jaki sposób korzystanie z usług firmy outsourcingowej wpłynie pozytywnie na kondycję naszej firmy. Powodów możemy wymienić co najmniej kilka.

Po pierwsze, zewnętrzne podmioty oferujące outsourcing to to specjaliści, których poszukujemy. Zajmują się bardzo sprecyzowanym zakresem usług, przez co mamy pewność, że jakość współpracy i pomocy z ich strony będzie stała na najwyższym poziomie.

Po drugie, podejmując współpracę z outsourcerem minimalizujemy koszty wewnętrzne w firmie. Powód jest prosty - organizowanie własnego działu, który miałby zajmować się na co dzień opieką IT powoduje mnożenie kosztów zarówno obsługi płacowej, zapewnienia odpowiedniego wyposażenia i przestrzeni pracy. Te nakłady zostają automatycznie wyeliminowane, jeśli decydujemy się na współpracę z firmą outsourcingową.

Omijamy te wydatki, a jednocześnie mamy do dyspozycji większe zasoby ludzkie, co pozwala skupić się na innych segmentach działalności oraz rozwijać inne projekty czy działania wewnątrz przedsiębiorstwa, co jest prostą drogą do skutecznej maksymalizacji profitów płynących ze sprawnej organizacji pracy.

Niezawodny system IT to podstawa prowadzenia współczesnej działalności gospodarczej, bez względu na branżę, w jakiej operujemy. Jesteśmy więc z pewnością świadomi ryzyka, jakie powstaje w sytuacji, gdy nie zapewnimy naszej firmie odpowiedniego zabezpieczenia i specjalistycznego nadzoru nad siecią IT i sprzętem komputerowym.

Co by się stało, gdyby w ciągu pracującego tygodnia sieć firmowa lub zasoby sprzętowe doznały awarii i były niezdatne do użytku? Brzmi jak najczarniejszy scenariusz.

Kiedy działamy prewencyjnie, dbając o stałą opiekę IT w firmie, nie musimy się martwić w takiej sytuacji. Aktywne wsparcie firmy outsourcingowej zapewni nam szybkie rozwiązanie takich problemów - "kataklizmów".

Warto podsumować sobie wnioski, jakie mogą płynąć z tych kilku przemyśleń na temat zalet outsourcingu IT i zastanowić się, czy czasem nie jest to najlepsze dla nas rozwiązanie.

KomentarzeOutsourcing drukuDrukowanie, kopiowanie i skanowanie dokumentów to czynności, bez których żadna firma a


OutsourcingOkreślenie outsourcingu pojawiło się w Polsce niedawno, ale praktyka działań znała była od zawsze.