O czym warto wiedzieć zanim zdecydujesz się na leasing

LeasingPotencjalny leasingobiorca powinien wiedzieć, że nie każde używane auto może zostać sfinansowane leasingiem. Są sytuacje, w których klient może otrzymać odmowną odpowiedź na swój wniosek lub bardzo niekorzystną dla siebie ofertę.  Jakie warunki musi spełnić używany pojazd, by mógł być przedmiotem leasingu?

Firmy leasingowe przychylniej finansują nowe auta. Należy pamiętać, że w przypadku umowy leasingowej formalnym właścicielem przedmiotu na czas trwania zobowiązania pozostaje leasingodawca. Rynek motoryzacyjny jednak wymusił na firmach leasingowych, by te finansowały również używane samochody, ponieważ rynek wtórny jest jego znaczną częścią. Leasingodawcy nie pozostali więc obojętni na ten fakt i po spełnieniu określonych warunków udzielają zgody na finansowanie używanych aut.

Ważny jest wiek pojazdu

Podstawowym kryterium jest wiek pojazdu. Normalnym zjawiskiem jest, że na młodsze auto łatwiej będzie znaleźć firmę, która udzieli zgody na sfinansowanie go leasingiem. W przypadku samochodu nie starszego niż 3 lata nie powinno być najmniejszych problemów z uzyskaniem zgody firmy, niektóre finansują nawet 5-letnie pojazdy. Natomiast starając się o leasingowanie auta starszego niż 5 lat najprawdopodobniej spotkamy się z negatywną odpowiedzią za strony leasingodawcy. Takie przypadki są nieopłacalne dla firm, klient musi wtedy starać się o indywidualne rozpatrzenie sprawy. Dużą rolę odgrywa tu marka i wartość pojazdu.

Wiek samochodu odgrywa tak ważną rolę, ponieważ najczęściej jest skoordynowany z okresem trwania zobowiązania. Firmy leasingowe zwykle zawierają umowy na okres 5 lat (w nielicznych przypadkach nawet na 7 lat), co umożliwia uzyskanie niskiej miesięcznej raty. W przypadku pojazdu używanego klient z pewnością otrzyma ofertę na krótszy okres - tym krótszy, im starsze auto. Przyjęło się, że wiek używanego pojazdu zsumowany z czasem trwania zobowiązania nie powinien przekroczyć 7-8 lat.

Większe koszty początkowe

Bardzo ważną różnicą w przypadku finansowania leasingiem używanego pojazdu jest wysokość czynszu inicjalnego. Leasingodawcy zwykle wymagają opłacenia do 10 do 45 % wartości używanego auta już na początku trwania umowy, w przypadku nowych aut jest to zwykle do 5 %. Na wysokość tej opłaty głównie wpływa wiek auta oraz źródło zakupu.

Miejsce, w którym kupimy pojazd również ma znaczenie. Należy pamiętać, że to leasingodawca w trakcie trwania zobowiązania jest właścicielem przedmiotu, więc chętniej sfinansuje pojazd pochodzący z pewnego źródła. Najlepiej kupować auto w komisie lub u autoryzowanego dealera. Pojazdy zakupione od osoby prywatnej są mało opłacalne dla firm leasingowych.

Oprócz podwyższonej opłaty początkowej do wydatków należy doliczyć jeszcze przegląd techniczny, wycenę i ubezpieczenie pojazdu. Większość firm leasingowych w przypadku wnioskowania o leasing używanego pojazdu przyśle swojego rzeczoznawcę w celu wyceny na koszt klienta. Każdy taki pojazd również obowiązkowo musi posiadać aktualne AC i OC.

Leasing używanego pojazdu jest korzystny jedynie w przypadku zakupu w miarę młodego pojazdu na pełną fakturę VAT.

Autorem artykułu jest redakcja GO-leasing oddział Południe.