Najważniejsze zasady inwestowania w spółki dywidendowe

Inwestowanie w spółki dywidendoweInwestorzy gromadzący kapitał chcą pomnażać zgromadzone środki w sposób zapewniający jak najwyższe zyski. Jednym z nich jest zarabianie na dywidendach, jednak aby ulokowane w spółki dywidendowe pieniądze przyniosły korzyści finansowe, konieczne jest wybranie odpowiednich akcji.

Niektórzy inwestorzy decydują się na lokowanie zgromadzonych środków wyłącznie w produktach finansowych gwarantujących bezpieczeństwo kapitału. Zazwyczaj jednak taka strategia nie przynosi znacznych zysków. Gra na giełdzie z kolei uznawana jest za zbyt ryzykowną, zwłaszcza dla niedoświadczonych osób nie posiadających specjalistycznej wiedzy. Być może właśnie dlatego największym zainteresowaniem wśród Polaków cieszą się inwestycje w nieruchomości oraz lokaty bankowe. Alternatywą dla tego typu rozwiązań są alkohole, metale szlachetne, dzieła sztuki, a także spółki dywidendowe. O czym pamiętać decydując się na tę ostatnią opcję?

Dokonaj rozsądnego wyboru

Dywidenda może stać się źródłem dodatkowego dochodu, o ile dokonamy rozsądnego wyboru i zdecydujemy się na zakup akcji stabilnej spółki. Im pewniejsza pozycja przedsiębiorstwa na rynku, tym lepsza gwarancja, że inwestycja się opłaci. Jak więc podjąć właściwą decyzję? Przede wszystkim warto zainteresować się firmą oferującą dywidendy zwracając uwagę na ich wysokość, ale też uwzględniając dotychczasowe wyniki przez nią osiągane. Nie mniej istotne podczas podejmowania ostatecznej decyzji będzie zapoznanie się z potencjałem branży, w jakiej interesujące nas przedsiębiorstwo działa, a także analiza rynku.

Traktuj zakup akcji jak inwestycję długoterminową

Im dłuższa inwestycja, tym mniejsze ryzyko utraty lokowanego w nią kapitału - nawet jeśli spółka zanotuje okres spadkowy, w perspektywie czasu na pewno tendencja ta ulegnie zmianie na korzyść. Zakup akcji dużej i stabilnej spółki oraz trzymanie ich przez kilka lub kilkanaście lat zapewnia co roku dodatkowe zyski. Coraz częściej są one wyższe niż w przypadku ciągle popularnych i uznawanych za jedne z najbezpieczniejszych lokat bankowych. Ile można zarobić na dywidendach? Wiele zależy od kondycji spółki, jednak warto wiedzieć, że w ubiegłym roku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych aż 200 spółek wypłaciło dywidendy o średniej stopie na poziomie 4,33%, ale zdarzały się i takie, które oferowały stopy dywidendy sięgające 66%.

Skorzystaj z pomocy fachowców

Osoby nie posiadające specjalistycznej wiedzy i doświadczenia inwestycyjnego często mają spore trudności w znalezieniu odpowiedniej spółki dywidendowej. Aby mieć pewność że dokonany wybór przyniesie zyski, warto więc skorzystać z pomocy specjalisty. Inna opcja to fundusz dywidendowy oferowany m. in. przez BPH TFI. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku początkujących inwestorów, którzy nie do końca chcą zagłębiać się w skomplikowane analizy rynku czy giełdy. Wyborem odpowiednich akcji zajmują się w tym przypadku specjaliści, co znacznie ogranicza ryzyko i zapewnić może większy zysk.