Najlepsze systemy motywacyjne dla pracowników (i nie tylko!)

Motywacja pracownikówSama satysfakcja z wykonanej pracy nie wystarczy, by pracownicy dawali z siebie wszystko i angażowali się w życie firmy. Dopiero kiedy pracodawca dostrzeże ich indywidualne potrzeby i postawi na skuteczne systemy motywacyjne, ich zadowolenie i efektywność wzrosną.

Jak więc skutecznie zmotywować pracowników? Najlepiej za pomocą odpowiednio skonstruowanego programu motywacyjnego. Taki program powinien zawierać różnorodne metody, których głównym zadaniem ma być wzbudzenie i wzmocnienie zaangażowania pracowników w wykonywane obowiązki.

Zbadaj potrzeby

Podjąłeś decyzję o wprowadzeniu w swojej firmie programu motywacyjnego dla pracowników. Zacznij od oszacowanie celów. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie po prostu spytanie ich, czego oczekują i jakie rozwiązania byłyby dla nich najbardziej satysfakcjonujące. Można to zrobić za pomocą ankiety mailowej lub online czy też zorganizować spotkanie ze wszystkimi zainteresowanymi. Wszystko zależy od wielkości firmy i zakresu dostępnego czasu. Zbadanie potrzeb pracowników jest bardzo istotne, ponieważ wprowadzenie programu motywacyjnego, który nie będzie odpowiadał twoim podwładnym, mija się z celem.

Czym nagradzać?

Wartość nagród, które będziesz oferować swoim pracownikom, nie ma aż tak dużego znaczenia, jak ich osiągalność. Cały katalog nagród powinien być skonstruowany w taki sposób, by każdy z pracowników mógł cieszyć się z upominku. Niektórzy pracodawcy wolą nagradzać tylko osoby, które osiągają najlepsze wyniki, jednak takie działanie jest błędne. Badania wykazały, że o wiele większą motywację do bardziej wytężonej pracy wykazują osoby, których wysiłek został zauważony, nawet jeśli nie osiągnęły najlepszych efektów w skali firmy.

Nagrody nie muszą być kosztowne, ale dobrze jest dać pracownikom możliwość ich wyboru. Doskonale sprawdzają się kupony zakupowe, karnety wstępu na siłownię, bony na opiekę nad dziećmi i programy wypoczynkowe.

System motywacyjny

To najlepsze rozwiązanie skierowane do wszystkich zatrudnionych osób. Eksperci Sodexo opracowali specjalną platformę - Sodexo Select, która umożliwia dostęp do całego wachlarza różnego rodzaju świadczeń pozapłacowych. Dzięki tej platformie każdy zatrudniony, w ramach przyznanych mu przez pracodawcę środków, wybiera sobie produkty i rabaty, z których chce skorzystać, dzięki czemu łatwiej jest zaspokoić indywidualne potrzeby. Wśród dostępnych możliwości znajdują się produkty Sodexo i marek partnerskich, w tym m.in. kupony i karty do Douglasa, W.Kruk, Vistuli, Empiku czy bony wartościowe (po więcej informacji kliknij tutaj: http://sodexomotywacja.pl/blog/system-motywacyjny-dla-twoich-pracownikow).

Dopasuj do swoich potrzeb

Platforma Sodexo Select pozwala także na jej personalizację. Możesz w niej umieścić logo swojej firmy, firmowe kolory i inne elementy. Otrzymasz też dostęp do wygodnych raportów, dzięki którym dokładnie przeanalizujesz potrzeby swoich pracowników i zyskasz możliwość aktywnej komunikacji z całym zespołem lub jego częścią. Pozwoli to jeszcze lepiej dopasować platformę do potrzeb. Warto także podkreślić, że przeznaczenie budżetu na świadczenia, które wybrali sami pracownicy, zapewnia jego efektywne wykorzystanie i nie powoduje strat.

Pamiętaj, że zaangażowanie i motywacja twoich pracowników wzrasta, kiedy sami mogą wybrać dodatki i świadczenia pozapłacowe - dlatego postaw na sprawdzone i skuteczne rozwiązania, do których na pewno zalicza się platforma Sodexo Select!

KomentarzeSzkolenia pracownikówKażdy przedsiębiorca szuka sposobu na to, by poprawić efektywność swoic


PracownikProwadząc własną działalność gospodarczą często musimy zatrudnić kogoś do pomocy. Jeśli


WolontariuszkaWiele osób zastanawia się pewnie, czy wolontariusza można uznać pełnoprawnym pracowni


Funkcjonowanie jednostkiW jaki sposób zachowanie jednostki wpływa na funkcjonowanie zespołu?