Najlepsze systemy motywacyjne dla pracowników (i nie tylko!)

Motywacja pracownikówSama satysfakcja z wykonanej pracy nie wystarczy, by pracownicy dawali z siebie wszystko i angażowali się w życie firmy. Dopiero kiedy pracodawca dostrzeże ich indywidualne potrzeby i postawi na skuteczne systemy motywacyjne, ich zadowolenie i efektywność wzrosną.

Jak więc skutecznie zmotywować pracowników? Najlepiej za pomocą odpowiednio skonstruowanego programu motywacyjnego. Taki program powinien zawierać różnorodne metody, których głównym zadaniem ma być wzbudzenie i wzmocnienie zaangażowania pracowników w wykonywane obowiązki.

Zbadaj potrzeby

Podjąłeś decyzję o wprowadzeniu w swojej firmie programu motywacyjnego dla pracowników. Zacznij od oszacowanie celów. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie po prostu spytanie ich, czego oczekują i jakie rozwiązania byłyby dla nich najbardziej satysfakcjonujące. Można to zrobić za pomocą ankiety mailowej lub online czy też zorganizować spotkanie ze wszystkimi zainteresowanymi. Wszystko zależy od wielkości firmy i zakresu dostępnego czasu. Zbadanie potrzeb pracowników jest bardzo istotne, ponieważ wprowadzenie programu motywacyjnego, który nie będzie odpowiadał twoim podwładnym, mija się z celem.

Czym nagradzać?

Wartość nagród, które będziesz oferować swoim pracownikom, nie ma aż tak dużego znaczenia, jak ich osiągalność. Cały katalog nagród powinien być skonstruowany w taki sposób, by każdy z pracowników mógł cieszyć się z upominku. Niektórzy pracodawcy wolą nagradzać tylko osoby, które osiągają najlepsze wyniki, jednak takie działanie jest błędne. Badania wykazały, że o wiele większą motywację do bardziej wytężonej pracy wykazują osoby, których wysiłek został zauważony, nawet jeśli nie osiągnęły najlepszych efektów w skali firmy.

Nagrody nie muszą być kosztowne, ale dobrze jest dać pracownikom możliwość ich wyboru. Doskonale sprawdzają się kupony zakupowe, karnety wstępu na siłownię, bony na opiekę nad dziećmi i programy wypoczynkowe.

System motywacyjny

To najlepsze rozwiązanie skierowane do wszystkich zatrudnionych osób. Eksperci Sodexo opracowali specjalną platformę - Sodexo Select, która umożliwia dostęp do całego wachlarza różnego rodzaju świadczeń pozapłacowych. Dzięki tej platformie każdy zatrudniony, w ramach przyznanych mu przez pracodawcę środków, wybiera sobie produkty i rabaty, z których chce skorzystać, dzięki czemu łatwiej jest zaspokoić indywidualne potrzeby. Wśród dostępnych możliwości znajdują się produkty Sodexo i marek partnerskich, w tym m.in. kupony i karty do Douglasa, W.Kruk, Vistuli, Empiku czy bony wartościowe.

Dopasuj do swoich potrzeb

Platforma Sodexo Select pozwala także na jej personalizację. Możesz w niej umieścić logo swojej firmy, firmowe kolory i inne elementy. Otrzymasz też dostęp do wygodnych raportów, dzięki którym dokładnie przeanalizujesz potrzeby swoich pracowników i zyskasz możliwość aktywnej komunikacji z całym zespołem lub jego częścią. Pozwoli to jeszcze lepiej dopasować platformę do potrzeb. Warto także podkreślić, że przeznaczenie budżetu na świadczenia, które wybrali sami pracownicy, zapewnia jego efektywne wykorzystanie i nie powoduje strat.

Pamiętaj, że zaangażowanie i motywacja twoich pracowników wzrasta, kiedy sami mogą wybrać dodatki i świadczenia pozapłacowe.

Źródło: www.sodexomotywacja.pl.

Komentarze