Moneyback - usługa, na której możesz zyskać!

MoneybackOd jakiegoś czasu bardzo popularnymi pojęciami, które upowszechniły się już w codziennym języku, są "cashback" i "moneyback". Wyrażenia te, określające usługi bankowe, wbrew pozorom nie są przeznaczone dla bankierów, lecz dla konsumentów. Czym jest moneyback?

Moneyback to jeden z produktów finansowych oferowanych przez banki, który w swoim założeniu ma zachęcać klientów do otwierania rachunków u konkretnych podmiotów finansowych. Jak dokładnie działa i ile możemy na nim zyskać?

Moneyback to nie cashback

Pomimo, że tłumaczone na język polski "cashback" i "moneyback" oznaczają to samo, to zamienne używanie tych słów jest błędne. Cashback to usługa bankowa, która polega na pobraniu gotówki podczas dokonywania zakupów. Kiedy płacimy kartą w sklepie, możemy poprosić ekspedientkę o wypłatę dodatkowej kwoty, tak jak z bankomatu. Z kolei moneyback oznacza zwrot części wydatków za przeprowadzone transakcje bezgotówkowe. Zwrot może nie przychodzi na konto tak błyskawicznie jak szybka pożyczka, warto jednak korzystać z tej usługi. Za przeprowadzone przelewy zwykle otrzymujemy od 1 do 5% kwoty. Warunkiem jest dokonanie operacji kartą płatniczą na określoną kwotę, np. 150 zł miesięcznie.

Niektóre banki premiują również wybrane operacje bezgotówkowe, np. zwrot otrzymamy tylko wtedy, gdy dokonamy zakupów w konkretnym sklepie. Może to być nieco problematyczne, gdyż nie zawsze tego typu oferty są dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań.

Na co zwrócić uwagę?

Z moneyback jest tak, jak z innymi produktami bankowymi. Trudno zdecydować się na tę jedyną, najlepszą, i najbardziej uniwersalną ofertę. Zanim więc podejmiemy decyzję o zmianie rachunku osobistego pod wpływem usługi moneyback, zwróćmy uwagę na podstawowe kwestie:

  • Jaki jest typ premiowanych wydatków? Czy są one zgodne z naszymi potrzebami?
  • Jaki jest przewidywany czas trwania usługi?
  • Jakie warunki musimy spełnić, aby aktywować moneyback?
  • Jakie są opłaty za prowadzenie konta i użytkowanie karty płatniczej?
  • Czy istnieją programy rabatowe i dodatkowe premie?

Zwrot kosztów

Wysokość moneybacku zależy w głównej mierze od banku. W większości są to zwroty w granicach 30-50 zł miesięcznie. Zawsze jednak warto zapoznać się z regulaminem moneyback bądź porozmawiać z doradcą w banku, w którym mamy konto. Co więcej, usługa moneyback najczęściej dotyczy transakcji, które dokonywane są kartami debetowymi, choć zdarzają się zwroty od płatności kartą kredytową. Warto zatem przy wyborze konta bankowego bądź karty kredytowej sprawdzić, czy nasz produkt będzie premiowany zwrotem kosztów. Dzięki temu bez wysiłku zyskamy nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie, a taka usługa nic nas nie kosztuje.

Artykuł powstał we współpracy z Kuki.pl.

Komentarze