Lokata czy konto oszczędnościowe, czyli od czego zacząć oszczędzanie?

Konto oszczędnościoweDysponujesz nadwyżką finansową, która ma zacząć pracować na Twoje zyski? Wybierasz między lokatą a kontem oszczędnościowym? Poznaj plusy i minusy obu rozwiązań, by podjąć ostateczną decyzję.

Zarówno oprocentowanie lokat, jak i kont oszczędnościowych nie należy do wysokich. Dlatego w tym przypadku porównanie pod kątem możliwych do wypracowania zysków nie będzie miarodajne. Zastanawiając się, czy lokata czy konto oszczędnościowe będzie korzystniejsze, trzeba wziąć pod uwagę inne aspekty.

Lokata - za i przeciw

Lokata cieszy się sporą popularnością wśród Polaków. Jej istotą jest zamrożenie środków na konkretny okres, a następnie wypłata kapitału powiększonego o wypracowane odsetki.

Na korzyść takiego rozwiązania przemawia przede wszystkim większa motywacja do oszczędzania. Za wypłatę środków przed czasem grozi utrata odsetek. Dlatego większość osób nie rusza pieniędzy, jeśli nie zachodzi pilna potrzeba. Plusem jest także:

  • bezpieczeństwo kapitału,
  • gwarancja zysków,
  • możliwość przedłużenia lokaty,
  • brak opłat za złożenie depozytu.

Minusem jest natomiast zamrożenie pieniędzy, aczkolwiek można wybrać optymalny okres trwania lokaty. Waha się w granicach od 3 miesięcy do nawet kilku lat. Ponadto trzeba liczyć się z koniecznością wpłaty kwoty w wysokości odpowiadającej limitowi nałożonemu przez bank.

Konto oszczędnościowe - tak czy nie?

Konto oszczędnościowe to oprocentowany rachunek, dzięki któremu trafiające tam pieniądze pracują na zysk. Oszczędzający ma stały wgląd w konto, dlatego może na bieżąco monitorować przyrost zysków.

Wśród plusów konta oszczędnościowego można wymienić m.in.:

  • oszczędzanie już od 1 zł - nie musisz mieć konkretnego depozytu minimalnego,
  • brak limitów na wysokość kapitału - możesz systematycznie wpłacać pieniądze bez żadnych ograniczeń kwotowych,
  • stały dostęp do pieniędzy - możesz z nich korzystać, a odsetki zostaną doliczone proporcjonalnie, więc ich nie tracisz,
  • motywację do oszczędzania - chociaż wypłata środków jest możliwa, przelewy (zwykle z wyjątkiem pierwszego) są płatne, co skutecznie zniechęca do korzystania z pieniędzy.

Konto oszczędnościowe nie ma w zasadzie większych minusów, które rzutowałyby na nieopłacalność gromadzenia środków w ten sposób.

Co wybrać?

Nadal zastanawiasz się, co wybrać: lokata czy konto oszczędnościowe? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby środki ulokować w obu produktach bankowych - jeśli masz wystarczająco dużo kapitału. Jeżeli natomiast dopiero zaczynasz gromadzić pieniądze, zacznij od konta oszczędnościowego. Przykładowo, Konto Oszczędnościowe dostępne w Toyota Banku to oprocentowanie na poziomie do 2% w skali roku.

Komentarze