Leasing maszyn rolniczych

Leasing maszyn rolniczychMaszyny rolnicze są sprzętem niezbędnym w każdym gospodarstwie rolnym, ale niestety - bardzo kosztownym. Nie dla każdego młodego rolnika kredyt bankowy jest opłacalny, a przede wszystkim - nie zawsze jest możliwy.

Wówczas w sukurs przychodzi leasing operacyjny lub finansowy, dzięki któremu można sfinansować inwestycję w postaci zakupu maszyn rolniczych.

Leasing finansowy

Nie zawsze sytuacja wyjściowa rolnika jest patowa, i nie zawsze wymaga "brania co dają", byleby tylko osiągnąć swój cel, czyli nabycie maszyn. Rolnicy, którzy posiadają pewien wkład własny, mogą dzięki leasingowi finansowemu zmniejszyć wartość swoich zobowiązań. Ten rodzaj leasingu jest również korzystny dla rolników, którzy chcą zawrzeć umowę na krótki czas - nie chcą się wiązać na długie lata z firmą leasingową, lub mają widoki na szybki zwrot inwestycji z nawiązką, co pomoże się pozbyć kłopotliwych zobowiązań. Jeśli dodatkowo nie chcą odpisywać rat leasingu w ciężar kosztów - wówczas rozliczają się ryczałtem, i leasing finansowy jest też i dla nich opcją numer jeden.

Leasing operacyjny

Czynni płatnicy VAT, którzy biorą sprzęt w leasing pierwszy raz, na długi czas i przy tym nie mają strat podatkowych na gospodarstwie, mogą skusić się na leasing operacyjny. Jest on udzielany w zasadzie od pierwszego dnia prowadzenia działalności rolniczej. Istnieje możliwość zakupu tym sposobem nowego sprzętu rolniczego, ponieważ amortyzacja kosztów takiej inwestycji następuje w ciągu 2-3 lat. Leasing operacyjny pozwala jednorazowo wliczyć opłatę wstępną w koszty przychodu, albo w miesiącu zakupu być zwolnionym z płacenia VAT. Podatek VAT zostanie wówczas naliczony od całej wartości leasingu już w pierwszym miesiącu trwania umowy leasingowej.

Dla kogo leasing?

Leasing jest opłacalną formą finansowania różnych przedsięwzięć rolniczych praktycznie dla każdego prowadzącego działalność rolniczą. Osoby, które prowadzą gospodarstwo rolne od dłuższego czasu, mogą oczywiście zaciągnąć kredyt na preferencyjnych warunkach, jednak nie zawsze jest on opłacalny. Często dużo bardziej opłaca się wziąć maszyny w leasing, zarówno młodym rolnikom, jak i rolnikom z wieloletnim stażem w branży. Dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, taki sposób finansowania często może być jedyną opcją do zrealizowania tak kosztownego zakupu, idącego w dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych. Wspólnym mianownikiem jest tutaj w zasadzie tylko jasna sytuacja podatkowa gospodarstwa, opłacony KRUS, a także podatek rolny.

Jak rozsądnie wziąć maszyny w leasing?

Aby móc skorzystać z leasingu na zakup maszyn rolniczych, trzeba dokładnie przeanalizować swoje możliwości, stan swojego gospodarstwa, a także potrzeby. Trzeba dokładnie określić, czego potrzebujemy, z jakiej półki ma to być sprzęt, przekalkulować koszty takiej inwestycji w porównaniu z ofertami kredytów bankowych i ofertami firm leasingowych. Dobrze jest zrobić dokładną prognozę, by przewidzieć w jakim czasie inwestycja zwróci się, a maszyny zaczną na siebie zarabiać - by określić liczbę rat leasingowych.

Artykuł został przygotowany przez agrofundusz.pl/leasing-rolniczy, firmę specjalizującą się w leasingu rolniczym.

Ocena: 5.0

Komentarze

Zigi
Szkoda, że rząd uciął leasingi, według mnie był to jeden z elementów napędu gospodarki.