Kupić mieszkanie czy wynająć - Co bardziej się opłaca?

Kupno mieszkaniaPolska w budowie czyli deweloperzy nie zwalniają tempa. Powstają nowe nieruchomości, budowane są osiedla, nadal jest ogromna konkurencja wśród deweloperów o grunty w miastach oraz na ich peryferiach. Polacy wciąż mają chęci i możliwości na zakup nowych mieszkań. Co prawda od jakiegoś czasu ogranicza się choćby dostęp do kredytów gdyż należy dysponować określonym wkładem własnym (20% wartości nieruchomości). Czy jednak zawsze warto kupować mieszkanie, a może bardziej opłacalny jest wynajem? Warto sprawdzić zalety i wady obydwu rozwiązań, dowiedzieć się kiedy sens ma zakup, a kiedy wynajem mieszkania.

Kto wynajmuje mieszkania w Polsce?

Zanim sprawdzi się korzyści i niedogodności związane z wynajmem lub zakupem mieszkań warto przybliżyć statystyki odnoszące się do tematu wynajmu mieszkań nad Wisłą. Według danych z GUS za rok 2015 wynika, że wynajmowanych jest niecałe 600 tysięcy mieszkań. Szczegółowe informacje wskazują, że około 40% wynajmujących to osoby w przedziale 40-59 lat. Mitem jest zatem twierdzenie, że to studenci napędzają rynek wynajmu. Zaledwie 20% żaków decyduje się na wynajem mieszkań. Co istotne na dziesięć mieszkań tylko jedno znajduje się na wsi, aż 90% to wynajem nieruchomości w miastach.

Czy wynajem mieszkania ma sens?

Oczywiście nie ma sytuacji typu czarne i białe. Na aspekty związane z wynajmem mieszkań należy spojrzeć dość szeroko, przeanalizować liczne sytuacje, różne warunki życiowe, podejść do wszystkiego indywidualnie.

Studia, początek dorosłego życia - czyli klarowna sytuacja. Ktoś decydujący się na studia nie będzie miał raczej możliwości związanych z zakupem mieszkania. Co istotniejsze, studenci wynajmują mieszkania w kilka osób dzięki czemu minimalizują koszty i to jest doskonałe rozwiązanie. W takim wieku należy raczej skupiać się na nauce. Również sytuacja związana z początkiem dorosłego życia przemawia za wynajmem mieszkania. Każdy kto jest na tzw. dorobku, nie ma możliwości gromadzenia pieniędzy na mieszkanie, potrzebuje czasu do stabilizacji, rozwoju kariery zawodowej i dojścia do określonego poziomu zarobków. W tej sytuacji wynajem mieszkania jest racjonalnym i sensownym wyborem.

  • Brak długofalowych planów życiowych - wyjazd do innego miasta na określony czas, podjęcie pracy terminowej, brak planów związania się z konkretnym miastem na dłużej. Znalezienie sobie lokum na wynajem to jedyne rozwiązanie.
  • Elastyczność, gotowość do zmian - opcja wynajmu pozwala pozbywać się trwałego "przywiązania" do jednego miejsca. W dobie dynamicznego życia, dynamicznego rynku pracy, wynajem pozwala szybko reagować na zmiany życiowe, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.
  • Brak obciążenia psychicznego, dostosowanie sytuacji do możliwości finansowych - wynajmujący mieszkania nie muszą martwić się ze spłatą kredytu, nie ma stresu związanego z możliwością nagłego spadku dochodów. Rynek mieszkań na wynajem jest zróżnicowany i dlatego w przypadku utraty dochodów można bez problemów skorzystać z tańszych ofert wynajmu mieszkań.
  • Niespodziewane wydatki związane z mieszkaniem - odchodzi opcja sięgania po rezerwy finansowe w przypadku remontów, napraw czy zakupu odpowiedniego wyposażenia. Wynajmując mieszkanie praktycznie odchodzą nam koszty związane z wykonywaniem prac remontowych, większość z nich leży po stronie właściciela, pod warunkiem, że jakiekolwiek awarie nie wynikają z nieprawidłowego użytkowania przez wynajmującego.

Mieszkanie plus to program rządowy który właśnie debiutuje i ma pomóc wielu osobom w wynajmie mieszkań. Program będzie wspierał wszystkich tych którzy nie mogą sobie pozwolić na kredyt, a jednocześnie zarabiają zbyt dużo aby otrzymać mieszkanie socjalne. Dzięki niższym stawką za wynajem, będzie to skuteczne rozwiązanie dla sporej grupy Polaków. Być może okaże się to najbardziej dogodna oferta mieszkaniowa. To na pewno pokaźny bodziec jeżeli mowa o rynku wynajmu mieszkań.

Zakup mieszkania - dlaczego warto?

Mój dom to moja twierdza ale przecież zakup mieszkania to liczne korzyści nad którymi warto się pochylić, mimo iż obecnie coraz trudniej jest choćby zdobyć dofinansowanie w postaci kredytów.

  • Stabilizacja - czyli najprościej rzecz ujmując zakup mieszkania to pełna stabilizacja życia rodzinnego. Kiedy ma się dzieci należy zagwarantować jak najlepsze warunki bytowe, tym samym posiadać własne cztery ściany. Odchodzą problemy z przeprowadzkami, z możliwością dopasowania konkretnego mieszkania do własnych potrzeb.
  • Zwiększenie majątku trwałego - kupując mieszkanie powiększa się swój majątek trwały. Jest to dość trwała inwestycja, lokata kapitału, z której teoretycznie będzie mogło korzystać kolejne pokolenie naszej rodziny.
  • Komfort psychiczny - mając ustabilizowaną sytuację finansową, zawodową będziemy zawsze "na swoim", nikt nie będzie nam kazał się wyprowadzić w określonym terminie, jak może mieć to miejsce w przypadku wynajmowania mieszkań.
  • Estetyka - dowolność aranżacji wnętrz - mieszkamy w miejscu które samodzielnie urządzamy, na które mamy całkowity wpływ. Samodzielnie decyduje się o zmianach, o zakupach związanych z wyposażeniem wnętrz, remontach. Dzięki temu mieszka się w idealnych dla siebie warunkach.

Każda sytuacja jest zupełnie inna. Niektórzy z własnej woli lub przymusi korzystają z opcji wynajmu mieszkania, inni z kolei skazani są na jego zakup. Grunt to rozważenie wszystkich plusów i minusów odnoszącej się do konkretnej sytuacji finansowej, zawodowej i prywatnej i na tej podstawie podjęcie decyzji o zakupie lub wynajmie.

Zainteresował Cię temat? Przeczytasz więcej na: Nowe-nieruchomosci.pl.