Kredyt firmowy - kiedy warto go wziąć?

Kredyt firmowyBędąc młodym przedsiębiorcą zazwyczaj nie chcesz rozpoczynać swojej działalności od brania kredytu, wolisz pożyczyć pieniądze od znajomych i rodziny lub finansować firmę z własnych środków. Kredyty firmowe mogą być jednak opłacalne, szczególnie, że pozwalają na pewne ulgi podatkowe, gdyż odsetki, prowizję, marżę i ubezpieczenie kredytu możesz wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Kiedy zatem warto wziąć kredyt firmowy?

Kredyt firmowy - na jakie cele?

Przede wszystkim przedsiębiorca możesz skorzystać z różnych rodzajów kredytów, a każdy z nich nadaje się do innych działań firmowych:

  • Kredyt inwestycyjny - kredyt ten może zostać przeznaczony na wszelkie firmowe inwestycje - kupno sprzętu, zakup oraz remont nieruchomości itp.
  • Kredyt obrotowy - najczęściej przeznacza się go na bieżącą działalność firmy - zatowarowanie, kupno materiałów i surowców potrzebnych do działalności oraz opłatę na różnego rodzaju zobowiązania.
  • Kredyt odnawialny - inaczej saldo debetowe, które zostaje udostępnione na rachunku bieżącym firmy, a przeznaczone może zostać na dowolny cel. Wpływy na konto pokrywają zadłużenie.
  • Linia kredytowa - jej działanie podobne jest do kredytu odnawialnego, ale znajduje się na oddzielnym koncie, więc spłacanie jej odbywa się oddzielnie, a wpływy na konto nie zmniejszają zadłużenia linii kredytowej.

Młodzi przedsiębiorcy często rezygnują z kredytów, gdyż boją się, że nie będą w stanie spłacić zobowiązań. Mają oni jednak o wiele bardziej korzystną sytuację niż osoby prywatne, a większe odsetki banku nie stanowią przy kredytach firmowych problemy, gdyż mogą zostać wliczone w koszty działalności. Płacąc wysokie odsetki, przedsiębiorca zapłaci mniej podatku dochodowego. Z drugiej strony, szczególnie na początku działalności gospodarczej przedsiębiorca może mieć problem ze zdolnością kredytową.

Formalności

Kredyty firmowe są korzystne, przede wszystkim z tego względu, że można zmniejszyć ich kosztach. Trudne są jednak do uzyskania i wymagają wielu formalności. Bez licznych dokumentów i zaświadczeń przedsiębiorca kredytu nie otrzyma. Przede wszystkim niezbędne będą dokumenty rejestrowe firmy - wpis do CEIDG lub KRS, nadanie numeru REGON, NIP, przy spółkach niezbędna będzie też umowa spółki. Wraz z dokumentami rejestrowymi należy złożyć dokumenty finansowe, zaświadczenia z ZUS i US. Dodatkowo bank może wymagać oświadczenia majątkowego właściciela firmy. Niezbędne z pewnością są też udokumentowane przychody oraz dochody. Należy więc złożyć deklarację podatkową za poprzedni rok, w zależności od prowadzonego rodzaju księgowości wymagana będzie również np. Księga przychodów i rozchodów za rok bieżący i możliwe, że poprzedni.

Zabezpieczenie

Bank w ramach przyznawanego kredytu może wymagać zabezpieczenia. Przedsiębiorca będzie musiał więc złożyć oświadczenie majątkowe, w którym uwzględni szereg informacji jak posiadane kredyty czy majątek osobisty, który stanowiłby zabezpieczenie kredytu. Zabezpieczenie spowoduje, że kredyt będzie korzystniejszy cenowo. W wielu przypadkach przedsiębiorcy jednak nie posiadają odpowiedniego zabezpieczenia ze względu na to, że banki wymagają, aby ich wartość przekraczała sumę, na którą brany jest kredyt.

Kredyty firmowe, jeśli już zostaną nam udzielone mają bardzo dobre warunki, dlatego jeśli posiadamy możliwości to warto z nich skorzystać. Oczywiście liczba formalności oraz zabezpieczeń będzie zależała od rodzaju kredytu, jego wysokości oraz banku, w którym kredyt jest udzielany. Wiadomym jest, że firmowy kredyt odnawialny zostanie nam łatwiej przydzielony, niż kredyt inwestycyjny opiewający na wysoką sumę.

PA

Porównaj oferty kredytów gotówkowych dla firm na: direct.money.pl.