Kredyt firmowy - co nim sfinansujesz?

Elegancki mężczyznaKiedy prowadzi się działalność prędzej czy później przychodzi potrzeba aby skorzystać z pomocy finansowej banku, czyli wziąć kredyt. Wtedy należy przemyśleć na co konkretnie zamierzamy go zaciągnąć i ile gotówki potrzebujemy. Jednak jest jeszcze jedna kwestia do rozważenia - rodzaj kredytu. Każdy ma inne warunki oraz różne przeznaczenie. Zanim zdecydujemy się na jakiś wiążący ruch powinniśmy się dobrze zorientować w tym temacie.

Kredyt firmowy, jak sama nazwa wskazuje, bierze się na działalność gospodarczą. Dla większości przedsiębiorstw jest to główne źródło finansowania. Nieważne czy kupujesz nowe urządzenia, auta czy zamierzasz przeznaczyć środki na otworzenie kolejnego oddziału – jeśli nie masz swoich pieniędzy to musisz zaciągnąć kredyt. Dla firmy finansowanie zewnętrzne jest dużą szansą na rozwój, szczególnie, że aktualnie instytucje, w których możemy zaciągnąć kredyt, mają coraz bardziej atrakcyjne oferty.

Każda z działalności gospodarczych ma różne potrzeby. W zależności od tego czego oczekuje kredytobiorca bank udziela czterech różnych rodzajów kredytów firmowych. Są to kredyty inwestycyjne, hipoteczne, odnawialne oraz obrotowe. Czym one się różnią i na co można je przeznaczyć?

Kredyty inwestycyjne

Brane są na dłuższy okres czasu i większą kwotę. Przeznacza się je głównie na rozwijanie przedsiębiorstwa lub rozszerzanie jego działalności. Kredyty te dotyczą głównie środków trwałych przedsiębiorstwa. Udzielenie tego kredytu przez bank jest zazwyczaj długi, skomplikowany a osoba, która stara się o niego zazwyczaj ma ustalone zindywidualizowane warunki.

Kredyty hipoteczne

Przy tym rodzaju kredytu bardzo istotny jest okres prowadzenia działalności gospodarczej. Bank niechętnie udziela kredytów przedsiębiorstwom, które istnieją na rynku stosunkowo niedługi czas. Kredyt ten zaciąga się na ustalony cel, np. zakup maszyn do hali produkcyjnej albo remont biura. Zdolność kredytową bank oblicza biorąc pod uwagę kondycję finansową firmy. Sprawdza on też czy potencjalny kredytobiorca nie ma żadnych zaległości finansowych, np. w BIK (Biuro Informacji Kredytowej).

Kredyty odnawialne

Należą one do grupy kredytów przeznaczonych na bieżące prowadzenie działalności. Można go przeznaczyć na dowolny cel, np. zakup materiałów. W tym przypadku przedsiębiorcy proponowane są popularne karty kredytowe, które pozwalają na zadłużenie się do określonego w umowie limitu. Ponieważ jest to debetowe konto przedsiębiorstwa każdy wpływ na bieżący rachunek firmowy sprawia, że kwota kredytu staje się mniejsza.

Kredyty obrotowe

W tym przypadku również finansuje się aktualne potrzeby firmy. Pozwala on m.in. na wypłatę wynagrodzeń, uregulowanie zobowiązań, zakup wyposażenia i materiałów. Kredyty te brane są by zachować płynność finansową w przedsiębiorstwie. Mają one stosunkowo długi okres spłaty (maksymalnie do 3 lat).

Różne są potrzeby zaciągania pomocy finansowej w banku, jak również odmienne są cele kredytowe. Najważniejsze z nich dla kredytów inwestycyjnych oraz hipotecznych to zakup urządzeń, budynków i środków transportu. Dla odnawialnych i obrotowych są to natomiast potrzeby bieżące firmy takie jak wypłaty wynagrodzeń, spłaty zaległości i zakup materiałów potrzebnych do produkcji.

Finansowanie kredytowe może być wielką pomocą dla firmy, trzeba jednak pamiętać, że każdy kredyt należy spłacać regularnie i w ustalonych terminach.

MK

Oferty kredytów dla firm znajdziesz na: http://www.totalmoney.pl/kredyty_dla_firm.