Konto oszczędnościowe - jakie są jego zalety?

OszczędnościChcesz zacząć oszczędzać, ale nie wiesz od czego zacząć? Dobrą opcją jest konto oszczędnościowe – produkt bankowy, który wyróżnia się wieloma zaletami. Poznaj je wszystkie, by przekonać się, że faktycznie warto je założyć.

Rośnie świadomość Polaków w zakresie systematycznego oszczędzania. Chociaż rodacy gromadzą środki na różne sposoby, ponad 30 proc. badanych wybiera konto oszczędnościowe.

Bezpieczeństwo kapitału

Konto oszczędnościowe to produkt, w przypadku którego zgromadzone środki chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). To instytucja, która zobowiązania jest do oddania wpłaconego depozytu wówczas, gdy bank ogłosi swoją upadłość.

Lokując środki na rachunku oszczędnościowym, masz więc pewność, że Twój kapitał jest bezpieczny.

Gwarancja wypłaty zysków

Oprocentowanie konta oszczędnościowego sprawia, że pieniądze pracują dzień w dzień. Na koniec miesiąca, bank przeprowadza kapitalizację i wypłaca wypracowane odsetki. Są one gwarantowane - niezależnie od wysokości depozytu.

Zysk naliczany jest również wtedy, gdy w danym okresie rozliczeniowym wypłacasz pieniądze. W takim przypadku odsetki naliczają się proporcjonalnie.

Możliwość oszczędzania niewielkich kwot

Mając konto oszczędnościowe, możesz wpłacać nawet niewielkie kwoty – liczy się każda złotówka. Nie musisz zatem posiadać pokaźnego kapitału - rzędu, np. 5000 zł, jak w przypadku lokaty.

Swobodny dostęp do środków

Odkładając pieniądze na koncie oszczędnościowym, cały czas możesz z nich korzystać, np. w momencie nieoczekiwanego wydatku. Nie tracisz przy tym dotychczas wypracowanych odsetek. Jeżeli jest to pierwszy przelew w miesiącu, najczęściej bank nie pobiera także dodatkowych opłat za wypłatę (kolejne są płatne, dlatego nie należy obawiać się utraty motywacji).

Jak wybrać dobre konto oszczędnościowe?

Pamiętaj, że konta oszczędnościowe to produkty różniące się wieloma detalami. Chcąc dokonać najlepszego wyboru, tj. najbardziej korzystnego rachunku, zwróć uwagę m.in. na:

  • oprocentowanie
  • opłaty związane z kontem.

Im więcej parametrów porównasz, tym rachunek oszczędnościowy będzie lepiej dopasowany do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Komentarze