Jak zmniejszyć koszty utrzymania samochodu? Poznaj trzy sposoby

Koszty utrzymania samochoduDuże koszty utrzymania samochodu to fakt. Trudno jest jednak zrezygnować z użytkowania pojazdu, aby wyeliminować wydatek. Można jednak podjąć odpowiednie działania, dzięki którym niższa będzie miesięczna kwota przeznaczana na eksploatację samochodu. Poznaj 3 sposoby i podejmij wyzwanie już teraz.

Największą kwotę pochłania tankowanie pojazdu, ponieważ ceny na stacjach benzynowych nie należą do najniższych. Chociaż na koszt paliwa nie masz żadnego wpływu, możesz w inny sposób zmniejszyć koszty codziennej eksploatacji auta.

1. Wdróż zasady ekonomicznej jazdy

Mimo że nie wszyscy kierowcy w to wierzą, ekonomiczna jazda może przynieść oszczędność na paliwie. Dlatego warto od teraz wdrożyć najważniejsze zasady, by zmniejszyć koszty utrzymania samochodu. O czym musisz pamiętać?

  • Zaraz po uruchomieniu pojazdu jak najszybciej przełącz się na wyższy bieg.
  • Staraj się zawsze dostosowywać bieg do obrotów silnika.
  • Dostosuj prędkość do sytuacji na drodze, np. nie przyspieszaj, gdy widzisz czerwone światło sygnalizacji.
  • Staraj się jak najczęściej hamować silnikiem.
  • Omijaj te ulice, które są zakorkowane - czasem lepiej pokonać więcej kilometrów i spalić mniej paliwa.

Jeżeli będziesz stosować się do powyższych wskazówek jak najczęściej, prędzej czy później zauważysz efekty w postaci rzadszego tankowania.

2. Wybierz bank przyjazny kierowcom

Czy masz świadomość, że niektóre banki mają ofertę specjalną przygotowaną z myślą o kierowcach? Chodzi nie tylko o kredyty samochodowe na preferencyjnych warunkach, ale również konta osobiste.

Przykładem może być Toyota Bank, który proponuje Moto Konto. Jest to rachunek, w ramach którego można dołączyć do programu lojalnościowego Tankuj Korzyści. Aktywne uczestnictwo oznacza możliwość otrzymania zwrotu za paliwo - nawet do 10%. Atutem jest także dostęp do promocyjnych ofert kredytowych oraz opcja dodatkowych premii, np. za skorzystanie z finansowania.

3. Przełącz się na hybrydę

Jeżeli chcesz zmniejszyć koszty utrzymania samochodu, pomyśl o inwestycji w auto hybrydowe. Dlaczego warto?

Po pierwsze, oszczędzasz na paliwie. Połączenie silnika benzynowego z elektrycznym oznacza znacznie rzadsze wizyty na stacjach paliwowych.

Po drugie, oszczędzasz na kosztach serwisowania. Hybryda pozbawiona jest wielu awaryjnych elementów, których naprawa może sporo kosztować.

Po trzecie, oszczędzasz na ubezpieczeniu komunikacyjnym. Obowiązkowe OC może być tańsze dla właścicieli samochodów z silnikiem hybrydowym.

Zakup takiego samochodu, w przypadku braku gotówki, można sfinansować, korzystając z opcji Kredyt SMARTPLAN na auta nowe w Toyota Banku (RRSO 8,41%).

Koszty utrzymania pojazdu wcale nie muszą być wysokie. Chociaż o wielu aspektach nie możesz zadecydować, masz wpływ na wiele czynników. Wszystko więc w Twoich rękach.

Komentarze