Jak wybrać wózek widłowy?

Wózki widłowePrzy zakupie wózka widłowego należy wziąć pod uwagę przede wszystkim: typ opon, rodzaj masztu oraz sposób zasilania. Uwzględniając te kryteria, należy pamiętać o tym, że przy wyborze wózka widłowego bardzo ważna jest przestrzeń oraz typ towaru, który będzie nim transportowany.

Wózki widłowe są pojazdami mechanicznymi, wykorzystywanymi przy pracy w sklepie, w magazynach czy na budowach. Przeznaczone są one do transportowania towaru (różnej wagi i wielkości) na niezbyt duże odległości.

 

Opony

Opony do wózków widłowych są bardzo ważne, ponieważ podczas częstego użytkowania pojazdów, narażone są one na bardzo duże obciążenia. Tanie i niezbyt dobrej jakości ogumienie sprawi, że zmniejszy się efektywność pracy wózków, dlatego lepiej zainwestować w droższy sprzęt. Wyróżnia się:

  • opony superelastyczne, charakteryzują się budową wielowarstwową. Wykonuje się je z kauczuku, co sprawia, że są one odporne na przebicia,
  • opony gumowe, jak nazwa sugeruje, wykonuje się z gumy, która cechuje się wysoką wytrzymałością. Są one przeznaczone do przewozu towarów o dużej masie,
  • opony pneumatyczne, wykonane są z gumy, jednak w przeciwieństwie do opon gumowych są one wypełnione powietrzem. Dzięki temu mają one większą amortyzację i zapewniają większy komfort jazdy.

Rodzaje masztów

Przy wyborze wózka widłowego bardzo ważnym kryterium jest waga towarów, które będą transportowane pojazdami. Biorąc to pod uwagę, należy uwzględnić również wysokość, na której będą one umieszczane. Decyduje o tym rodzaj masztów, które w wózkach widłowych mogą być: pojedyncze, podwójne, potrójne lub poczwórne. Najdłuższe z nich sięgają do 6 m wysokości. Warto rozważyć również wybór masztu przystosowanego do ciągnika. Ułatwi on transport wózka widłowego wraz z towarem.

Sposób zasilania

Ważnym parametrem wózków widłowych jest również sposób zasilania. Wyróżnia się pojazdy napędzane: gazem, olejem i prądem elektrycznym. Najlepiej przystosowany do pracy w zamkniętych pomieszczeniach jest wózek widłowy wyposażony w akumulator (napędzany prądem). Największą zaletą tego typu pojazdów jest to, że nie emitują one spalin, przez co są bezpieczne dla pracowników. Z kolei wadą wózków widłowych zasilanych prądem jest to, że bateria, w którą są one wyposażone, po rozładowaniu, wymaga kilkugodzinnego ładowania, podczas których nie można używać pojazdu.

Komentarze