Jak przygotować auto do wiosny?

Samochód na wiosnęNa stan twojego auta wpływ mają nie tylko niskie temperatury, ale też trudne warunki drogowe, śnieg, sól czy błoto. Dlatego, gdy zima mija, a w zasięgu temperatur i pogody pojawia się wiosna, warto przygotować auto na jej nadejście. Podpowiadamy jak.

Jak przygotować samochód na nadejście wiosny? To nie jest skomplikowane, wymaga jedynie odrobinę zachodu podczas zabiegów pielęgnacyjnych a także pamięci o tym, że wiosną trzeba sprawdzić w samochodzie kilka rzeczy.

Najpierw dokładnie umyj auto

Dokładne mycie to preludium do prac wiosennych. Dokładne zmycie brudu z karoserii, czyszczenie blach, wszelkich trudno dostępnych zakamarków oraz ich konserwacja pozwolą zapobiec korozji. Przyjrzyj się dobrze karoserii, zabezpiecz ewentualne ubytki i odpryski. Nawoskuj ją dokładnie. Szczególną troską otocz podwozie samochodu, które najbardziej narażone jest na niszczący wpływ soli oraz piasku, którymi drogowcy posypują drogi zimą.

Wnętrze auta również należy po zimie posprzątać. Umyć szyby, kokpit, zaimpregnować tapicerkę. Uszczelki przy drzwiach posmarowane wazeliną techniczną nie będą kruszały.

Auto umyte, czas na sprawy techniczne

Niskie temperatury, zużycie, sól drogowa i brud mają wpływ na elementy układu hamowania. Wiosną należy układ hamulcowy zadbać szczególnie. Tutaj wypada udać się do serwisu, gdzie zostanie sprawdzona temperatura wrzenia płynu hamulcowego, systemy ESP/ABS, stan amortyzatorów i układu zawieszenia, które mogły zostać uszkodzone na zimowych dziurach, a przecież mają podstawowe znaczenie dla bezpieczeństwa użytkownika auta.

Kontrola stanu płynów eksploatacyjnych

Zimą płyny i oleje eksploatacyjne mogą odczuć wpływ ekstremalnych różnic temperatur. Skoro jesteś już w serwisie, to oprócz płynu hamulcowego warto sprawdzić stan płynu w układzie chłodzenia, oleju silnikowego czy oleju w układzie wspomagania. Niedobory należy uzupełnić. Pamiętaj, że przy wysokich temperaturach lepiej sprawdza się letni płyn do spryskiwaczy, dlatego zimowy, znajdujący się w zbiorniczku należy zużyć, uzupełniać zbiornik już płynem letnim.

Zmiana opon

Przy temperaturach plusowych należy zmienić opony z zimowych na letnie. Wyższe temperatury powodują, że opony zimowe szybciej się nagrzewają, a wówczas tracą swoje właściwości. Użytkowanie ich wiosną powoduje, że szybciej się zużywają, obniża się ich przyczepność, wydłuża się droga hamowania, ale też zwiększa się spalanie samochodu. Biorąc pod uwagę fakt, że opony letnie są tańsze od zimowych, to, oprócz względów bezpieczeństwa, jazda latem na zimówkach jest zupełnie nieopłacalna dla właściciela. Lepiej je wymienić, gdy temperatury poniosą się powyżej 7 stopni Celsjusza.

Przy okazji wizyty w zakładzie wulkanizacyjnym, warto sprawdzić, czy koła mają równe ciśnienie, czy są dobrze wyważone. To dotyczy również koła zapasowego.

Dobra widoczność

Dobra widoczność to nie tylko sprawne wszystkie żarówki i dobrze oczyszczone lampy. Samodzielnie możesz sprawdzić, czy światła drogowe, mijania, postojowe, światła tylne, kierunkowskazy, światła stopu oraz oświetlenia tablicy działają jak należy. Podczas wymiany żarówek w serwisie warto sprawdzić ustawienie świateł.

Właściwą widoczność zapewniają również wycieraczki. Należy sprawdzić, czy guma nie uległa uszkodzeniu, nie stwardniała i czy dokładnie zbiera wodę. To ważne dla bezpieczeństwa na drodze.

Klimat w samochodzie

Jesienna i zimowa wilgoć ma katastrofalny wpływ na filtr kabinowy. Warto go po zimie wymienić, dzięki czemu nie dopuścisz do rozwoju grzybów i pleśni, a usprawnisz działanie wentylacji. Dobrze również odwiedzić serwis klimatyzacji, która przyda się latem do chłodzenia i oczyszczania powietrza. Poprawisz tym komfort jazdy. Unikniesz negatywnego wpływu na zdrowie pasażerów.

Jak przygotujesz auto do wiosny, tak bezpieczny będziesz. Zadbanym autem przyjemniej i bezpieczniej się jeździ, a to przecież ważne, prawda?

Autor artykułu

Artykuł został przygotowany przez firmę http://www.pomocdrogowa.w.poznaniu.pl zajmującą się transportem pojazdów i maszyn oraz pomocą drogową w Poznaniu.

Komentarze

Sąsiad
U mnie klocki zaczynają piszczeć więc się spodziewam kolejnego wydatku oprócz opon i wycieraczek. Znalazłem takie z delfiego w necie w przyzwoitych pieniądzach więc tragedii na szczęście nie będzie. Jak mi mechanik krzykną cenę za oryginały to aż się za głowę złapałem.