Jak kupić dobre auto? Na co zwracać uwagę?

Kupno dobrego autaPlanujesz kupić auto? A może masz już jakieś na oku i zbierasz informacje o tym, na co zwracać uwagę, by nie pomylić się w ocenie i nie zapłacić zbyt wiele za pojazd o niskiej rzeczywistej wartości?

Podpowiemy Ci, jak ocenić używany samochód przed zakupem, byś czerpał z niego maksimum satysfakcji!


Dlaczego auto używane?

Jeśli zdecydowałeś się na auto z drugiej ręki, prawdopodobnie jest to spowodowane względami finansowymi. Pod warunkiem, że wybierzesz sprytnie i rozsądnie, możesz zyskać kilkuletnie auto w bardzo dobrym stanie, ale nawet o kilkadziesiąt procent tańsze od auta nowego, prosto z salonu. Dzieje się tak, gdyż pojazdy mechaniczne bardzo szybko tracą na wartości - już po trzech latach samochód z salonu będzie warty nawet o 45% mniej!

Pamiętaj jednak, że kupowanie auta używanego od znajomego znajomego, przyszywanego wujka czy pana ze szczerym śmiechem i dobrymi oczami nie gwarantuje, że będzie ono w dobrym stanie. Jeśli chcesz podjąć się wyzwania, kieruj się wyłącznie racjonalnymi przesłankami - nigdy uczuciami.

Kupno dobrego auta

Złota zasada nieufności

Jak wspomnieliśmy wyżej, żaden kolega kolei ani sympatyczny starszy pan nie stanowią poświadczenia o dobrym stanie auta. Na swoje wyjdziesz tylko wtedy, kiedy przyjmiesz "złotą zasadę nieufności". Nie zawierzaj pięknym słowom i nie wierz w historie rodem z hollywoodzkich filmów z happy endem. Traktuj sprzedawcę uprzejmie, ale z dystansem. Nie ufaj mu - zawsze sprawdzaj jego karty.

Jeśli tylko masz taką możliwość, na oględziny używanego samochodu udaj się z drugą osobą - nie tylko taką, która wygląda poważnie, ale także z taką, która się na autach zna. I która ostudzi Twoje emocje.

Nie decyduj się na zakup auta od osoby, która nie jest właścicielem, tylko "pomaga sprzedać pojazd koledze". Póki nie skontaktujesz się z rzeczywistym właścicielem, nie traktuj sprzedaży jako realnej oferty. Oszuści mają dużo sztuczek na sprzedanie skradzionego auta - zapłacisz, a potem się okaże, że pojazd musisz zwrócić. Nie gódź się także na kupowanie auta bez kompletu dokumentów, bo część zaginęła, zawieruszyła się lub zjadł ją pies - jeśli będziesz miał ochotę na bajkę, pójdziesz do kina.

Kupno dobrego auta

Patrzeć i widzieć to, co niewidoczne

Wraz z osobą towarzyszącą przeprowadźcie dogłębny przegląd pojazdu. Zwróćcie uwagę na nadwozie, bo w razie usterek to właśnie ono jest trudne do naprawienia. Do uszkodzonego nadwozia nie można przykręcać nowych części.

Martwisz się rysami lub szpachlowaniem na karoserii? To akurat mało istotne. "Zabiegi kosmetyczne" przeprowadzisz szybko i łatwo, a przede wszystkim nie musisz się nimi zajmować w pierwszej kolejności. Najważniejsze są usterki zagrażające bezpieczeństwu dla ruchu drogowego. Na drobne poprawki możesz uzbierać fundusze w późniejszym terminie.

Są jednak takie rysy i ślady napraw, które bezsprzecznie świadczą o uczestniczeniu auta w stłuczce lub wypadku drogowym. Zwróć uwagę na słupki, progi, podłużnice i dach. Jeżeli właściciel nie zająknął się, mówiąc o bezkolizyjnej historii auta, lepiej sobie odpuść. Kto wie, co jeszcze ukrywa?

A na deser, kiedy już wybierzesz swoje ukochane auto i będziesz przygotowywał się do podpisania umowy, sprawdź, jakie formalności przyjdzie Ci dopełnić. Kupujesz auto? Sprawdź, jakie obowiązki cię czekają.

Komentarze