Jak inwestować w złoto? Numizmatyka się opłaca!

Inwestowanie w złotoZastanawiasz się nad zainwestowaniem swoich oszczędności w coś opłacalnego? Jednym z rozwiązań jest zbieranie monet - zarówno bulionowych jak i kolekcjonerskich. Od czego jednak zacząć przy początkach z numizmatyką? Zbieranie starych monet to nie tylko zabawa - z odpowiednią wiedzą numizmatyka może stać się opłacalnym zajęciem! W poniższym artykule poznasz podstawowe informacje, które pomogą Ci w zainwestowaniu pieniędzy w numizmaty.

Zbieranie starych monet

Na samym początku musimy wiedzieć, czym różnią się od siebie monety kolekcjonerskie od monet bulionowych. Te pierwsze mają ograniczony nakład i najczęściej były kiedyś w obiegu. Ich wartość jest zależna od ilości zachowanych egzemplarzy, stanu konkretnej monety, popytu oraz kruszcu z jakiego zostały wykonane. Istnieją również monety okolicznościowe, które są wybijane z różnego rodzaju okazji (na przykład beatyfikacja Jana Pawła II, rocznica założenia uniwersytetu itp.).

Monety bulionowe, czyli inaczej inwestycyjne, są wybijane właśnie w celu lokaty kapitału. Mają one zazwyczaj nieograniczony nakład, a ich wartość zależna jest tylko od kruszcu oraz jego ilości w monecie. Jedną z najbardziej popularnych monet bulionowych jest złoty Krugerrand z RPA. Jest to równocześnie najstarsza moneta bulionowa na świecie.

Inwestowanie w monety

Odpowiednia wiedza to podstawa udanej inwestycji

Pamiętaj - bez wgłębienia się w świat numizmatyki, nie uda Ci się porządnie zainwestować pieniędzy. Oczywiście żeby rozpocząć efektywną inwestycję w monety, nie musisz posiadać ogromnej wiedzy i przejść przez lekturę setek pozycji literatury numizmatycznej. Najważniejsze, żeby przed rozpoczęciem inwestycji opanować podstawowe informacje związane ze zbieraniem monet kolekcjonerskich. Często okazuje się, że oferowane monety są falsyfikatami sprzedawanymi za cenę oryginałów. Początkujący numizmatycy powinni uważać na kupno numizmatów z niepewnych źródeł.

Numizmatyka wymaga ciągłego poszerzania wiedzy oraz stałej obserwacji rynku (trendów, zachowań itp.) Co ciekawe, najczęściej, im dłużej “siedzi się” w tej dziedzinie, tym więcej radości czerpie się z poznawania nowych informacji dotyczących numizmatów. Podstawowa wiedza każdego numizmatyka musi dotyczyć najważniejszych serii numizmatycznych, surowców, z których wybija się monety, różnic w wyglądzie monet antycznych od średniowiecznych czy też najbardziej znanych mennic na świecie.

Oczywiście najcenniejszym źródłem wiedzy każdego numizmatyka jest literatura. Każdy szanujący się numizmatyk musi posiadać w swojej domowej biblioteczce przynajmniej jeden katalog monet świata oraz katalog monet swojego kraju. Warto również kupić książkę, która dotyczy inwestowania w monety.

Dodatkową pomocą w kolekcjonowaniu monet w czasach najnowszych są specjalne fora internetowe, na których można otrzymać fachowe porady. Dzięki tym serwisom możemy dowiedzieć się, czy interesująca nas oferta jest opłacalna, czy moneta jest autentyczna itp.

Inwestowanie w monety

Znajdź odpowiednią gałąź numizmatyki

Pamiętaj, że nikt nie potrafi być profesjonalnym znawcą od wszystkiego. Właśnie dlatego, każdy numizmatyk powinien wybrać odpowiednią niszę, w której będzie czuć się najlepiej. Jeżeli interesujesz się średniowieczem, skup się na poszerzaniu swojej wiedzy właśnie na temat monet i innych numizmatów średniowiecznych. Jeżeli jesteś ornitologiem-pasjonatem, zacznij kolekcjonować monety z wizerunkami ptaków. Oczywiście nie przesadzajmy ze specjalizacją - nie można skupiać się na przykład na jednym roczniku monet, z jednego państwa, wybitych wyłącznie ze srebra. Monety na całym świecie są niezwykle różnorodne i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Pamiętajmy, że im bardziej specjalistyczna stanie się nasza kolekcja, tym większą wiedzę musimy posiadać na dany temat. Monety historyczne na przykład, często są podrabiane lub posiadają wygórowaną cenę.

Dziękujemy za profesjonalną pomoc przy pisaniu zespołowi Numimarket - www.numimarket.pl - serwis, na którym znajdziesz oferty największych polskich sklepów numizmatycznych.

Komentarze