Jak działa skup samochodów używanych?

Skup samochodów używanych osobowychJak działa skup samochodów używanych?

Sprzedaż samochodu, dla osób, które nie za bardzo znają się na motoryzacji jest często prawdziwą męką. Tego typu ludzie najczęściej decydują się więc skorzystać z pomocy przy sprzedaży samochodu. Czasami proszą znających się na rzeczy znajomych o pomoc, co jest całkiem dobrym rozwiązaniem. Czasem natomiast korzystają z usług komisu lub skupu samochodów używanych. Warto zwrócić szczególną uwagę właśnie na skup samochodów, gdyż jego usługi zdają się być bardzo interesujące.

Na początek formularz

Przeważnie, proces sprzedaży samochodu do skupu rozpocząć można przez internet. W zasadzie każdy skup samochodów używanych posiada dziś swoją własną stronę internetową. Obecnie jest to bowiem standardem. Na stronie internetowej natomiast, przeważnie znaleźć możemy odpowiedni formularz. W tymże formularzu wpisujemy swoje podstawowe dane oraz przede wszystkim dane samochodu, który chcemy sprzedać.

Kiedy już wypełnimy formularz, czekamy na kontakt ze strony skupu. Jeśli skup samochodów używanych, do którego wysłaliśmy formularz jest solidną, profesjonalną firmą odpowie nam w przeciągu krótkiego czasu. Powinniśmy otrzymać odpowiedź, nawet jeśli jest ona odmowna.

Kontakt telefoniczny

Rzecz jasna, ze skupem samochodów skontaktować można się również telefonicznie. Przez telefon również możemy poinformować pracownika o tym, jaki samochód chcemy sprzedać. Tym niemniej, w obu przypadkach, zarówno po wypełnieniu formularzu internetowego jak i po rozmowie telefonicznej niezbędne będzie spotkanie z przedstawicielem skupu samochodów aby możliwe było zakończenie transakcji sprzedaży auta.

Wycena samochodu

Kiedy już skup otrzyma od nas wszystkie niezbędne dane dochodzi do spotkania. Podczas tego spotkania pracownik firmy dokonuje wyceny naszego auta. Po dokonaniu tej wyceny musimy podjąć decyzję czy nam ona odpowiada, czy też nie. Jeśli stwierdzimy, że wycena jest uczciwa, możemy przejść do ostatniego etapu procesu sprzedaży samochodu.

Podpisanie umowy

Jeśli zaakceptujemy zaoferowaną kwotę musimy załatwić wszelkie formalności związane ze sprzedażą samochodu. Podpisujemy więc umowę kupna-sprzedaży, po czym samochód staje się własnością firmy skupującej auta. Następnie, w zależności od tego co preferujemy, otrzymujemy do ręki gotówkę za samochód, bądź też na nasz rachunek bankowy wpływa przelew.

Skup samochodów osobowych a komis

Wiele osób nie widzi różnicy pomiędzy działaniem skupu, a komisu. Jak się jednak okazuje, różnice są i to całkiem spore.

Przede wszystkim, skup samochodów używanych od razu kupuje nasze auto. Wbrew powszechnej opinii komis wcale tego nie robi. Jeśli chodzi o komis, pełni on tylko i wyłącznie rolę pośrednika w sprzedaży. Oznacza to, że jeśli decydujemy się sprzedać nasz samochód do auto skupu, po podpisaniu umowy nie interesuje nas już zupełnie co się z nim później stanie. Zapewne firma oczywiście prędzej czy później sprzeda nabyty samochód, jednakże pieniądze ze sprzedaży w stu procentach zasilą już jej konto, gdyż auto jest już jej własnością.

Komis samochodowy jest miejscem, w którym przechowujemy nasz samochód i jest on udostępniany do oglądania przez potencjalnych nabywców. Dopóki ktoś nie zdecyduje się na zakup auta, nie otrzymujemy żadnych pieniędzy. Tym samym, przeważnie jeśli sprzedajemy samochód przez komis, trwa to zwykle o wiele dłużej, niż gdybyśmy sprzedawali go przez skup samochodów.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na to, że skup aut zawsze przeprowadza profesjonalną wycenę, która jest przeprowadzana przez profesjonalistę. W komisach natomiast, często wycena nie do końca jest profesjonalna. Czasem wykonuje ją ktoś, kto nie do końca się na tym zna, a czasami w ogóle wycena nie jest dokonywana. Tym samym, jeśli korzystamy z usług komisu, może zdarzyć się tak, że będziemy nieco stratni.

Podsumowując skup samochodów używanych wydaje się lepszym miejscem od komisu w przypadku sprzedaży samochodu używanego.

Źródła:

Komentarze