Gdzie lokować swoje oszczędności?

LokataJak wynika z analiz ekspertów Polacy nie są narodem, który specjalnie oszczędza, jesteśmy dopiero na 39. miejscu krajów, których obywatele posiadają najwięcej oszczędności. Z pewnością  w dużej mierze fakt ten wynika z tego, że Polacy za mało zarabiają i płacą za duże podatki, choć z drugiej strony jesteśmy z natury rozrzutni i nie do końca do edukowani w tym, gdzie można lokować swoje oszczędności. Poniżej zatem przedstawiamy, w jaki sposób można lokować oszczędności.

Oszczędzać można na różne cele, aby mieć poduszkę finansową, na wymarzone mieszkanie, samochód czy po prostu na przyszłość, ważnym jest, żeby w ogóle zacząć to robić.

Konto oszczędnościowe

Konta oszczędnościowe to najłatwiejszy i najbardziej elastyczny sposób na oszczędzanie pieniędzy. Przydatne są szczególnie wtedy, kiedy nie mamy jeszcze zbyt dużej kwoty. Elastyczność kont oszczędnościowych polega na tym, że możemy z nich wypłacać pieniądze oraz wpłacać bez utraty odsetek. Pewną wadą jest za to niskie oprocentowanie, ale w tym przypadku raczej nie mamy na myśli pomnożenia środków.

Wybierając konto oszczędnościowe warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • sprawdź czy konto jest darmowe,
  • sprawdź czy musisz posiadać w tym samym banku ROR,
  • sprawdź ilu wypłat w ciągu miesiąca możesz dokonać za darmo.

Lokata terminowa

Lokaty terminowe w banku również są świetną, ale przede wszystkim bezpieczną formą oszczędzania. Przede wszystkim lokata jest mniej elastyczna niż konto oszczędnościowe, nie dopłacimy do niej pieniędzy, ani nie wypłacimy środków przed czasem określonym w umowie, za to otrzymamy więcej pieniędzy z odsetek, gdyż za zamrożenie środków otrzymamy w nagrodzie wyższe oprocentowanie. Oczywiście nie ma tu mowy o wielkich pieniądzach, ale mamy pewność, że nasze pieniądze są bezpieczne.

Bony skarbowe i obligacje skarbu państwa

Jeśli nie wiemy co zrobić z większymi oszczędnościami, a chcemy je pomnożyć to dobrą i bezpieczną opcją będzie zainwestowanie w bony skarbowe oraz obligacje skarbu państwa.

Bon skarbowy jest instrumentem dyskontowym emitowanym na okres od 1 tygodnia do 1 roku, a wartość nominalna jednego bonu wynosi 10 tysięcy złotych.

Obligacje skarbowe są średnio- lub długoterminowym dłużnym papierem wartościowym. Obligacje oprocentowane są według stopy stałej lub zmiennej, a wartość nominalna jednej obligacji wynosi 1 tysiąc złotych.

Oszczędzanie długoterminowe (III filar - konta emerytalne)

Tu mówimy o naprawdę długim oszczędzaniu, ale też takim, które ma nam zapewnić stabilną przyszłość po przejściu na emeryturę. Istnieją dwa rodzaje kont w ramach których można zacząć oszczędzać pieniądze na emeryturę Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Oba z kont dają duże ulgi podatkowe. Kiedy np. wypłacimy pieniądze z IKE przed 60 lub 55 rokiem życia zapłacimy 19% podatek Belki, ale za cierpliwość zostaniemy nagrodzeni i nie zapłacimy żadnego podatku, jeśli wytrzymamy do 60 roku życia. IKZE pozwala na odliczenie corocznych wpłat z podatku dochodowego i zwrot podatku. Dodatkowo, jeśli wytrzymamy z wypłatą do 65 roku życia zapłacimy jedynie 10% podatek.

Oczywiście sposobów na pomnażanie czy odkładanie oszczędności istnieje dużo więcej, możemy inwestować w akcje, dzieła sztuki i wiele innych rzeczy, a wszystko zależy od tego, jakie ryzyko jesteśmy skorzy podjąć. Bo w niektórych przypadkach inwestowania środków w bardziej ryzykowne instrumenty, możemy je stracić.

PA

Zacznij oszczędzać już teraz! Najlepsze oferty kont oszczędnościowych znajdziesz na: direct.money.pl/kontaoszczednosciowe.