Fundusze inwestycyjne - jeden ze sposobów na pomnażanie majątku

Fundusze inwestycyjneIstnieje wiele sposobów na pomnażanie zgromadzonego majątku. Jedni wybierają lokaty bankowe, inni decydują się na obligacje skarbowe, a jeszcze inni wolą trzymać pieniądze w przysłowiowej skarpecie.

Stopa zwrotu

Wszystkie te sposoby mają jedną wadę - niską stopę zwrotu. Lokaty bankowe - jeśli tylko zdecydujemy się na umieszczenie pieniędzy w renomowanym banku - to pewne źródło dochodu. Pytanie tylko, czy wpłacając pieniądze na lokatę - możemy liczyć na jakikolwiek zysk. Jak wiadomo, to narzędzie jest bardzo nisko oprocentowane, a przy tym należy pamiętać o rosnącej w Polsce inflacji, która obniży wartość pieniądza. Choć nominalnie będzie go więcej - jego wartość nabywcza będzie niższa.

Obligacje skarbowe

Podobnie wygląda sytuacja z obligacjami skarbowymi. Te z reguły są traktowane jako sposób na przechowanie pieniędzy, przetrwanie trudnego okresu. Rzadziej podchodzi się do nich jak do inwestycji obliczonej jedynie na zysk. Jest to najbezpieczniejsza forma inwestowania na rynku kapitałowym, choć jak wspomniano wyżej, nie najbardziej opłacalna.

Fundusze inwestycyjne

Taką inwestycją jest z pewnością wybór funduszy inwestycyjnych. Te, choć zawierają w sobie element ryzyka - obiecują również najwyższy zysk. Warto pamiętać, że fundusze inwestycyjne są niejednorodne. Znajdziemy i takie, które można określić jako bardziej bezpieczne i te, które mają niosą ze sobą więcej ryzyka.

Ryzyko

Wspomniane ryzyko, czyli możliwość straty, możemy skutecznie ograniczyć do absolutnego minimum. Jednym z takich sposobów jest dywersyfikacja inwestycji. Warto o nią zapytać przedstawiciela towarzystwa funduszy inwestycyjnych, który doradzi jak skutecznie wprowadzić wspomnianą dywersyfikację.

Nie idź na skróty

Jak wspomniano wyżej - fundusze inwestycyjne (przykładową ofertę funduszy można znaleźć tutaj: https://www.caspar.com.pl/fundusze-inwestycyjne) są niejednorodne. Te, które z jakichś przyczyn obiecują nadzwyczajny zysk - i to w krótkim okresie - powinny być przez nas dokładnie sprawdzone. Inwestowanie to nie jest dziedzina, w której można iść na skróty i nie ponieść konsekwencji. Podobnie powinniśmy uważać na "spółki celebryckie". Choć z reguły towarzyszy im medialna zawierucha, to zazwyczaj takie fundusze nie przynoszą zysku.

Kieruj się racjonalną analizą

W inwestycjach musimy kierować się zimną i racjonalną analizą sytuacji. Emocje nie powinny być naszym doradcą. Najlepiej doradzi nam przedstawiciel TFI, za którego pośrednictwem będziemy inwestować. On również wskaże, w jaki sposób osiągnąć cel inwestycyjny, który sobie założyliśmy.

Ocena: 5.0

Komentarze