Farma wiatrowa

Farma wiatrowaMyślenie w nurcie ekologicznym rozprzestrzenia się po świecie w zawrotnym tempie, nic więc dziwnego, że szanujący się inwestor (także w Polsce) musi wziąć pod uwagę jego popularność i coraz częściej przygląda się mu w poważny, refleksyjny sposób.

Jedną z gałęzi działania firm proekologicznych jest otrzymywanie oraz dostarczanie energii. Coraz częściej firmy decydują się na wkroczenie w nowoczesność mając za przyjaciela zieloną technologię.

Energia elektryczna pozyskiwana z wiatru to wspaniała koncepcja na indywidualny biznes. Nie wymaga się, by już na początku działalności, budować dużą ilość turbin wiatrowych. Nierzadko 2-3 takie "wiatraki" umożliwią nam rozruch biznesu wiatrowego. Jednak z jakimi kosztami powinniśmy się liczyć oraz w jaki sposób osiągnąć rentowność tego biznesu?

Własna elektrownia wiatrowa

Nie jest wymagane by, w przypadku chęci rozwoju biznesu pod znakiem pozyskiwania energii z siły wiatru, posiadać status potentata koncernu naftowego. Obecnie jeśli posiadamy odpowiedni kapitał lub uda nam się uzyskać dofinansowanie z Unii  Europejskiej, nawet młody inwestor jest w stanie powołać do życia i prowadzić elektrownie wiatrową. W Polsce jest to cały czas nisza ekonomiczna, która według prognoz specjalistów może być jedną z kluczowych w przyszłości. Wyczerpani paliw kopalnych, zmniejszenie emisji CO2, zniwelowanie procederu niszczenia środowiska, który postępuje w zastraszającym tempie. Ekologiczne pozyskiwanie energii sprawia, iż to siła wiatru odgrywa tu największą rolę, więc wiąże się to tylko z wysokimi kosztami początkowego założenia takiego biznesu. Później to natura pracuje na nas, sprawiając że mamy prąd niemal za darmo. Barierą mogą być jedynie koszty jakie jesteśmy zmuszeni ponieść na początku inwestycji.

Wymogi techniczne

By rozpocząć tego typu działalność musimy posiadać co najmniej dwie turbiny wiatrowe oraz odpowiednio duży teren by je tam wybudować. Innym warunkiem jest duże oddalenie od terenów mieszkalnych, a także wybór miejsca położonego na wzniesieniu - otwarta i wysoko położona przestrzeń znacznie poprawi efektywność elektrowni. W Polsce istnieje nakaz dla przedsiębiorców do korzystania przez nich z energii odnawialnych, co wyklucza sytuacje kiedy to inwestor poszukuje przedsiębiorców, by zapewnić rentowność swojej elektrowni.

Formalności

Ten etap otwierania biznesu jest najbardziej nieprzyjazny ze wszystkich w jakich przyjdzie nam w tym wypadku uczestniczyć. Wymagane jest cała masa zaświadczeń i pozwoleń by finalnie móc na swoim terenie wybudować farmę wiatrową i produkować w niej prąd. Najpierw w urzędzie gminy należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy w oparciu o przedłożona dokumentacje techniczną. W oparciu o nią uzyskujemy projekt przyłącza energetycznego. Następnie teren docelowej budowy zostaje zbadany przez geologa w celu odpowiedniego skonstruowania fundamentów pod przyszłe wiatraki. Wierzchołkiem tej stromej góry jest kontakt z inspektoratem nadzoru budowlanego w celu odebrania przez nich budowy.

Teraz trzeba zwrócić się do Urzędu Regulacji Energetyki z wnioskiem o udzielenie przyzwolenia na użytkowanie wyprodukowanej energii. Jeśli wszystko do tej pory poszło sprawnie zwracamy się do zakładu energii elektrycznej by podpisać umowę na sprzedaż naszego prądu. Całkowity kosz pozyskania wszystkich zaświadczeń może przekroczyć nawet 200 tys. zł.

Zmniejszymy odrobinę koszty inwestycji kupując używane wiatraki z takich krajów jak Dania czy Holandia. Przyłączenie farmy wiatrowej do sieci energetycznej również ma swoją cenę. Wymagane jest także przeprowadzenie tzw. badań wieczności. Koszty mogą sięgnąć nawet pary mln złotych.

Dziękujemy portalowi nowybiznes.pl za współpracę przy tworzeniu artykułu.

KomentarzeAukcje internetoweZastanawiasz się nad rozpoczęciem działań na portalach aukcyjnych? Poznaj zal


Salon fryzjerskiNa świecie żyje wiele twórczych, zdolnych i kreatywnych osób. Znajdują się wśród


Park magazynowyCzego potrzebujesz, by założyć komercyjny park magazynowy? Przede wszystki


BudownictwoWydawać by się mogło, że założenie i prowadzenie własnego biznesu to ciężka, żmudna praca,