Druk cyfrowy i offsetowy - który z nich opłaca się bardziej?

Druk cyfrowyZastanawiasz się nad samodzielnym opublikowaniem swojej książki, ale nie umiesz zdecydować się na rodzaj druku? Być może chciałbyś wydrukować broszury dla swojej firmy, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Dobrze trafiłeś!

Specjaliści z internetowej oraz stacjonarnej drukarni cyfrowej JKB Print postarają się rozwiać Twoje wszelkie wątpliwością i wytłumaczą, jakie są najistotniejsze różnice między drukiem cyfrowym i offsetowym oraz przybliżą kwestie opłacalności.

Najważniejsze różnice

Dla potencjalnych klientów, różnica między drukowaniem offsetowym i cyfrowym polega na tym, że druk cyfrowy lepiej sprawdza się w krótkich seriach - cena naliczana jest od jednego egzemplarza, a druk offsetowy z kolei w większych objętościach - zaczyna być ekonomiczny przy ponad 2000 identycznych kopi.

Druk offsetowy

Oba rodzaje wytwarzają produkty, które są wyjątkowo wysokiej jakości i nadają się do druku w profesjonalnej jakości zarówno dla indywidualnego klienta, jak i korporacji. Kluczowymi czynnikami, które sprawiają, że klienci chętniej sięgają po określony rodzaj druku, jest zazwyczaj objętość projektu i niszowe wymagania.

Różne technologie stosowane w druku offsetowym i cyfrowym

Różnica technologiczna pomiędzy drukowaniem offsetowym a cyfrowym polega na sposobie, w jaki obrazy są przenoszone na papier. To ten czynnik wpływa na ekonomikę kosztową użytkowania maszyn, a różnica w kosztach przeniesiona zostaje na drukującego.

Druk offsetowy wykorzystuje metalowe płytki, które nakładają tusz na arkusz papieru. Konfiguracja drukowania offsetowego jest zasadniczo znacznie bardziej czasochłonna i kosztowna niż druk cyfrowy. Metalowe płytki - jedna płytka na każdy używany kolor - muszą być przygotowane i nałożone na rolki, które przenoszą atrament na papier. Następnie prasa musi zostać uruchomiona na kilka minut w celu "rozgrzewki". Cały zużyty do tego papier i tusz tak naprawdę przepadają.

Druk cyfrowy wykorzystuje rolki elektrostatyczne (zwane bębnami) do nakładania tonera na papier. Bębny - ponownie po jednym na każdy drukowany kolor - wykorzystują ładunek elektrostatyczny, który przyciąga toner, a następnie poddaje się topieniu - przechodzi przez jednostkę o wysokiej temperaturze na papier.

Druk offsetowy

Poza tym liczy się liczba kopii, a nie całkowita liczba arkuszy. Zdecydowanie się na druk offsetowy ma sens jedynie w przypadku kilku tysięcy kopii tych samych arkuszy. Na przykład, jeśli drukujesz 500 kopii katalogu o długości 100 stron, to co prawda jest to aż 50 000 stron, ale nadal tylko 500 kopii. Większość przedsiębiorstw, które dziś często potrzebują stale zmieniających się materiałów, decyduje się na druk cyfrowy. Z drugiej strony firmy, które nie modyfikują swoich treści tak często, wybierają druk offsetowy.

Różnice w wyglądzie druku

1.Rozmiar arkusza

Druk cyfrowy odpowiada mniejszym arkuszom, z kolei offsetowy lepiej sprawdza się przy dużych kartach. Kiedy rozmiar wydruku jest ważny, ale nie opłaca się wykorzystywać prasy offsetowej, to możesz zdecydować się na druk wielkoformatowy, aby drukować w krótkich seriach.

2. Reprezentacja kolorów

Każdy rodzaj druku oferuje nieco inne interpretacje i kontrolę nad tym, jak kolory są nakładane na stronę. Prasy offsetowe są bardziej precyzyjne, jednak nie jest to znaczna różnica - przy nowoczesnych urządzeniach jest ona trudna do uchwycenia, jednak jeśli w Twoim materiale najważniejsza jest jakość zdjęć, to warto zastanowić się nad drukiem offsetowym.

3. Czas realizacji

Druk cyfrowy jest szybszy i tańszy, ponieważ wymaga mniejszego nakładu pracy na jego uruchomienie. Tu druk offsetowy pozostaje daleko w tyle.

Autor: www.jkbprint.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze