Dowiedz się - Jak założyć własny start-up!

Założenie własnego start-up'uPomocne w założeniu startupu są bez wątpienia wysokie ambicje, odwaga i wiara we własne możliwości. Pozytywne nastawienie to połowa sukcesu przedsięwzięcia, które z definicji oznacza organizację stworzoną w celu poszukiwania modelu biznesowego.

Czasem najlepsze pomysły nie są realizowane, bądź ich wartość objawia się przez przypadek, przy okazji, zupełnie nieoczekiwanie. Sukcesy Grupouna, Google, Facebooka czy Angry Birds to nic innego jak rozmaite formy start up'ów. Polskim startupem, na którym można się wzorować jest portal Nasza Klasa, chociaż to nie jedyne udane przedsięwzięcie tego typu. Początkowe pomysły zwykle różniły się od obecnego kształtu wyszukiwarki Google'a czy też rozmaitości jakie powstały na bazie prostej, wręcz banalnej gry Angry Birds.

Bardzo często niepozorne w założeniach przedsięwzięcia, całkowicie niepewne, a nawet ryzykowne okazują się strzałem w dziesiątkę bądź dają początek zupełnie czemuś nowemu, co by nie powstało gdyby nie ów pomysł. Coraz więcej osób pragnie niezależności zawodowej i finansowej. Równie wiele osób ma fantastyczne wizje i pomysły na biznes, nie wszyscy jednak są gotowi do ich realizacji. Wizja prowadzenia własnej firmy, założenia działalności gospodarczej może odstręczać od zrealizowania swojego pomysłu biznesowego wiele osób, dla których zarządzanie, wypełnianie druków, rachunkowość to nie to w czym się specjalizują. Alternatywą dla własnej firmy może być start-up.

To nowa forma aktywności w gospodarce XXI wieku, która jest coraz bardziej popularna. Spore dofinansowania z zakresu rozwoju przedsiębiorczości pozwalają na spróbowanie swych sił na rynku. Wiele osób myli start up'y z młodymi firmami, które powstają na bazie określonego biznesplanu w przeciwieństwie do pomysłów, jakimi są start up'y. W przypadku start up'u wystarczy pomysł, który w czasie ewoluuje badając rynek. Modyfikacje start up'u są konieczne, bowiem są wpisane w jego założenia. Jeśli firma, a raczej przedsięwzięcie będące start up'em nie zmienia się, nie poszukuje i nie rozwija się nie może być nazwane start up'em. Warto wiedzieć jak założyć własny start up, bowiem formalnie wymaga on rejestracji i rozliczenia z fiskusem.

Najwięcej start up'ów funkcjonuje i powstaje w branży internetowej, informatycznej. Nie ma jednak przeszkód, aby uruchomić start up zupełnie w innej branży. Mimo iż przykładów na udane start up'y z wielomilionowym dochodem po latach można mnożyć to warto podejść do swojego pomysłu z dystansem i obiektywnie ocenić swoje szanse na sukces. Codziennie na całym świecie powstają setki tysięcy start up'ów, a tylko niewielka ich część przeradza siew  dochodowe firmy, tym bardziej znikomy procent powstałych start up'ów osiąga sukces finansowy, prestiż, renomę i sławę światową. Mimo wszystko warto próbować. Im pomysł jest bardziej oryginalny tym lepiej, jednak aby założyć własny start up wcale nie musisz mieć wyjątkowego pomysłu, gdyż liczą się ścieżki jego realizacji prowadzące do powodzenia, nie zaś sam pomysł. Start up to działalność w pewnym sensie weryfikująca pomysł na rynku. By testować hipotezy wynikające z naszego pomysły na interes życia nie potrzebujemy działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów prawa. Warto zatem zacząć od identyfikacji potrzeb, oczekiwań potencjalnych odbiorców oraz opracowywaniem naszego pomysłu zgodnie z pozyskaną wiedzą. Warto an samym początku ustalić, iż naszym zadaniem nie jest wdrożenie w życie naszej wizji firmy, ale dostosowanie naszej wizji do potrzeb rynku. Kluczowa jest komunikacja z odbiorcami, przyszłymi klientami. Im więcej kontaktów, ankiet, badań rynku tym lepiej dla naszego start up'u.

Założenie własnego start-up'u

By uruchomić start up nie trzeba mieć kapitału finansowego, jednak wymagany jest kapitał wiedzy, umiejętności. Mając wiedzę można powiedzieć, iż pieniądze same nas znajdą. Owszem czasem w zależności od przedmiotu działalności istotna jest inwestycja, jednak pozyskanie sponsorów na dobrze zapowiadający się biznes nie jest trudne. Najtrudniejsze jest stworzenie fundamentów pod złoty biznes, które nigdy nie są w stu procentach gwarantowane. Rozwój start up'u można porównać do beztroskiej zabawy. Aby odnieść sukces konieczne jest wyjście poza ramy, kreatywność i wolność, brak sztywnego planu, założeń. Bądź dzieckiem i oddaj się wyobraźni, ale nie porzucaj rozsądku. Nie można bowiem pozwolić sobie na oderwanie się od rzeczywistości, potrzeb rynku i realiów gospodarki. Kluczowa jest elastyczność, której Polakom nie brakuje. Brak ograniczeń terytorialnych pozwala debiutować ze swoim start up'em nie tylko na polskim rynku ale na światowym. Innowacyjne produkty to przyszłość, jaką piszą w dużej mierze Polacy - dodają eksperci ze start-up'u Preply.

Obserwując amerykański model start up'ów można dowiedzieć się jak nie tworzyć start up'u, który w amerykańskim wydaniu ukierunkowany jest wyłącznie na sukces finansowy, kiedy w europie pracujemy nad wizerunkiem, reputacją, renomą i relacjami. W konsekwencji wypracowania marki start up'u można mówić dopiero o pieniądzach. Ku temu niezbędne jest doświadczenie, kompetencje. By zdobyć odpowiednią wiedzę a i z czasem kapitał warto przyłączyć się do środowisk wspierających innowacyjność biznesu. Zwykle są to duże korporacje, firmy, które chętnie inwestują w obiecujące projekty start up. Dysponują one zapleczem wiedzy, porad, pomocy prawnej, rachunkowej itp. Często pełnią rolę mentora i inkubatora pomysłów. Prócz programów pomocowych można poszukać na własną rękę firmy sponsorskiej, która sanie się patronem naszego start up'u. Pewnym rozwiązaniem jest też stworzenie projektu w portalach crowdfundingowych, dzięki którym można nie tylko wypromować start up ale i pozyskać inwestorów, sponsorów, a przed wszystkim niezbędny kapitał do dalszego rozwoju, ewolucji w drodze do sukcesu.

Będąc u kresu badań rynkowych, kiedy krystalizuje się produkt naszego start up'u warto wystąpić o dotacje unijne i wziąć udział w programach pomocowych dedykowanych właśnie start up'om lub młodym przedsiębiorcom, osobom które nigdy wcześniej nie korzystały ze wsparcia. Z czasem start up winien przekształcić się w działającą firmę, nawet jeśli będzie to niewielka działalność jednoosobowa.

Podsumowując, do założenia start upu potrzebny jest pomysł, jak również przygotowanie, tak merytoryczne, jak i logistyczne, finansowe. Początkowo niezbędna jest wiedza, z czasem wiedza ta winna zostać w praktyce wykorzystana dając określone owoce. Warto również wiedzieć, iż pozyskując z rynku dane nieprzychylne naszym wstępnym założeniom nie warto rezygnować, za to warto podążać za rynkiem, klientem. To nie rynek ma być elastyczny i dostosowany dla nas,a le my do niego. Pod uwagę należy wziąć fakt, iż brak ram czasowych start up'u sprawia, iż nasz mały sukces, postęp może nastąpić od razu, w tydzień, miesiąc, a także rok. Niekiedy trzeba poczekać na krok do przodu, nie można oczekiwać efektów od razu. Do niektórych pomysłów rynek jeszcze nie dojrzał, z niektórymi odbiorcy muszą się oswoić, przywyknąć a niektóre potrzeby wymagają dopiero odkrycia, w czym winniśmy klientom pomóc uświadamiając im potrzeby w danym zakresie.

Autorem artykułu jest www.kluczdokariery.pl.

KomentarzeProwadzenie działalności gospodarczejFormy prowadzenia działalności gospodarczej


Wniosek CEIDG-1CEIDG - Centralna Ewidencja i Informacji o Działalności Gospodarczej


Zakładanie firmy w UEObecnie Unia Europejska w sprawach zakładania własnej działalności gospodarczej wyc


Opodatkowanie w działalności gospodarczejPrzy rejestrowaniu jednoosobowej firmy w Centralnej