Dlaczego warto mieć certyfikat SSL?

Certyfikat SSLCoraz więcej stron internetowych używa certyfikatów SSL. Nic dziwnego, to skuteczny sposób, żeby podnieść bezpieczeństwo serwisu i jego użytkowników. Wyjaśniamy, dlaczego warto mieć certyfikat SSL.

Bezpieczeństwo to jedna z kluczowych kwestii dla każdego, kto prowadzi jakąkolwiek działalność biznesową przez internet. W erze coraz większego cyberzagrożenia nie można oszczędzać na zabezpieczeniach. Nie trzeba jednak do tego żadnych skomplikowanych i drogich rozwiązań. Wysoki poziom bezpieczeństwa zapewnia bowiem certyfikat SSL, który jest na kieszeń każdego właściciela strony internetowej. Jeśli nadal nie jesteś przekonany, że powinieneś zainstalować taki certyfikat w swojej witrynie, zapoznaj się z naszym artykułem.

Czym jest certyfikat SSL?

Na początek należy wyjaśnić, czym w ogóle jest certyfikat SSL. To sposób szyfrowania transmisji danych, który został wymyślony już w roku 1994, a pomysł należał do nieistniejącej już firmy Netscape. Dzięki SSL można szyfrować transmisję danych pomiędzy przeglądarką użytkownika a serwerem. To rozwiązanie szybko zyskało popularność, ponieważ daje gwarancję bezpieczeństwa w internecie. Stosowane jest tutaj szyfrowanie kluczem AES, a dane przesyłane są za pomocą protokołu HTTPS z wykorzystaniem protokołu TLS. Aby zweryfikować, czy dana strona internetowa została zabezpieczona certyfikatem SSL, wystarczy sprawdzić, czy jej adres zaczyna się od HTTPS, a obok niego znajduje się zielona kłódka lub zielony pasek.

Rodzaje certyfikatów SSL

Obecnie nie ma żadnego problemu, żeby zaopatrzyć się w certyfikat SSL. Oferują go z reguły najlepsi dostawcy usług internetowych (np. Domeny.pl). Należy jednak dobrać odpowiedni dla nas rodzaj certyfikatu.

Pierwszy z nich to certyfikat klasy DV (Domain Validation). To podstawowe zabezpieczenie. Potrafi szyfrować transmisję danych dla jednej domeny. W tym przypadku sprawdza się tylko, czy podmiot występujący o certyfikat jest właścicielem danej domeny.

Drugim rodzajem jest certyfikat klasy OV (Organization Validation). Tutaj szyfrowana jest transmisja danych dla danej domeny, a także mamy zabezpieczenie przed phishingiem i podsłuchiwaniem transmisji. Wystawca takiego certyfikatu sprawdza nie tylko domenę, ale i wiarygodność firmy występującej o SSL.

Najmocniejszym certyfikatem jest EV (Extended Validation). W tym przypadku wnioskodawca przechodzi drobiazgową weryfikację. Taki typ certyfikatu oznaczany jest zielonym kolorem na pasku adresu, gdzie wyświetla się także nazwa firmy.

Zalety certyfikatów SSL

Jest wiele powodów, dla których warto wyposażyć naszą stronę internetową w certyfikat SSL. Przede wszystkim taki certyfikat to gwarancja bezpieczeństwa, ale i wiarygodności naszej witryny. To znak, że można z niej korzystać bez obaw. Zabezpieczamy się przed phishingiem i zwiększamy zaufanie do serwisu. Należy podkreślić, że coraz więcej przeglądarek (np. Chrome) oznacza witrynę bez SSL jako niezabezpieczoną, co może zniechęcić do korzystania z niej. Certyfikat SSL wpływa pozytywnie także na SEO i spełnia wymagania stawiane przez RODO (szyfrowanie przetwarzania danych).

Certyfikat SSL to zabezpieczenie, które powinna mieć każda strona. Dzięki temu dbamy o bezpieczeństwo jej użytkowników, a przy okazji zwiększamy jej wiarygodność.

Komentarze