Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytoweWakacje kredytowe, czyli odroczenie w spłacie raty kredytu hipotecznego, to produkt, który dostępny jest w ofertach coraz większej ilości banków. Na jakich warunkach udzielane są wakacje kredytowe? W jakich sytuacjach warto z nich skorzystać i ile może nas to kosztować?

Czym są wakacje kredytowe?

Mianem wakacji kredytowych określa się produkt bankowy, który według ściśle określonych warunków umożliwia odroczenie spłaty całkowitej kwoty (zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej) rat kredytu na mieszkanie. Wakacje kredytowe udzielane są na różne odcinki czasu i na odrębnych warunkach, ustalanych indywidualnie z każdym kredytobiorcą. Warto wiedzieć, że nie każdy bank umożliwia swoim klientom wakacje kredytowe, a oferty poszczególnych placówek mogą znacząco się różnić, co trzeba mieć na uwadze podczas wyboru banku, w którym zaciągniemy kredyt na mieszkanie.

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?

Każdy bank indywidualnie reguluje kwestię przyznawania klientom wakacji kredytowych. Zazwyczaj jednak mogą na nie liczyć Ci kredytobiorcy, którzy prawidłowo wywiązują się z umowy kredytowej i którzy dotychczas nie mieli problemów z terminowymi spłatami zobowiązań. Większość banków zastrzega, że o odroczenia w spłacie rat można starać się dopiero po terminowym spłaceniu co najmniej 12 rat kredytu hipotecznego.

Wakacje kredytowe

Kiedy warto skorzystać z wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe to produkt, z którego mamy szansę skorzystać jedynie okazjonalnie - w zależności od banku raz na rok lub raz w ciągu całego okresu kredytowania. Z tego powodu warto potraktować je jedynie jako koło ratunkowe na wypadek nagłych, kryzysowych sytuacji życiowych, takich jak utrata pracy, problemy rodzinne czy ciężka choroba.

Pamiętajmy, że w przypadku awaryjnych sytuacji, kiedy możemy mieć problem ze spłatą zobowiązania, powinniśmy możliwie jak najszybciej wystąpić do banku z wnioskiem o odroczenie w spłacie. W przeciwnym wypadku każde nieuzasadnione opóźnienie w spłacie kredytu zostanie odnotowane w BIK i może zaważyć na naszej przyszłej zdolności kredytowej.

Wakacje kredytowe - skutki

Odroczenie spłaty kredytu w ramach wakacji kredytowych, w zależności od banku, może wiązać się z następującymi skutkami:

  • Wydłużenie całkowitego okresu kredytowania odpowiednio o czas, podczas którego korzystaliśmy z odroczenia w spłacie.
  • Wzrost wysokości kolejnych rat kredytu - w tym wariancie łączna kwota rat, które podlegały odroczeniu, zostaje rozłożona proporcjonalnie na wszystkie pozostałe raty.
  • Doliczenie kwoty odroczonych rat do ostatniej raty kredytu - w tym wariancie wysokość pozostałych rat i okres kredytowania pozostają niezmienne.

Wakacje kredytowe a karencja w spłacie kredytu

Karencja jest inną formą odroczenia spłaty kredytu. W odróżnieniu od wakacji kredytowych dotyczy ona jedynie odroczenia w spłacie kapitałowej części kredytu hipotecznego. Oznacza to, że korzystając z karencji w spłacie, wciąż zobowiązani będziemy do regularnego spłacania odsetkowej części raty.

Podsumowanie

Wakacje kredytowe to bardzo komfortowa opcja, z której mamy szansę skorzystać, zaciągając kredyt hipoteczny. Warto jednak korzystać z nich jedynie w nagłej sytuacji. Aby mieć pewność, że wysokość miesięcznych rat kredytu hipotecznego będzie dostosowana do naszych potrzeb i nie naruszy zbytnio domowego budżetu, możemy skorzystać z porad profesjonalnego doradcy kredytowego. A jeśli jesteś jeszcze przed decyzją o kupnie mieszkania, zainteresuj się narzędziem Navidom!