Czy konto firmowe jest potrzebne mikroprzedsiębiorcy?

Konto firmoweWielu ludzi nie zdziwi się, słysząc, że wielu mikroprzedsiębiorców wzbrania się przed założeniem konta firmowego. Powodów, które stoją za taką decyzją osób prowadzących działalność, jest naprawdę wiele. M.in. są to: koszty związane z prowadzeniem konta, utrudniony dostęp do pieniędzy, niskie obroty, więc i brak konieczności, albo zwyczajna obawa, że coś może pójść nie tak.

Każdy z tych argumentów ma swoich wyznawców, ale niezależnie od wybranego wytłumaczenia, jedno ich łączy - nie mają jeszcze konta firmowego. Czy to dobrze? A może powinni już zaraz zakładać? Sprawdź!

Mikroprzedsiębiorca a prawo

Zanim zacznie się w ogóle rozważać, czy warto mieć konto firmowe, pierwszym pytaniem, które trzeba zadać jest: "czy konto firmowe jest wymagane?". Dopiero wtedy można myśleć o niezakładaniu go.

Szukając odpowiedzi, należy zajrzeć do trzech ustaw: Ordynacji podatkowej, Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i Ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Czytając je można ustalić, że mikroprzedsiębiorcy:

  • mogą dokonywać płatności związanych z działalnością gospodarczą za pomocą przekazu pocztowego lub w gotówce;
  • nie muszą dokonywać i przyjmować płatności następować za pomocą rachunku płatniczego, jeśli transakcja nie jest zawierana z innym przedsiębiorcą lub jednorazowa wartość transakcji nie przekracza równowartości 15 000 zł - w innym wypadku jest to wymagane.

Inni przedsiębiorcy mają obowiązek posiadania konta dla firmy, więc wyglądałoby na to, że mikroprzedsiębiorcy są znacznie uprzywilejowani w tej kwestii. Są zwolnieni z obowiązku korzystania z przelewów w przypadku transakcji czy płatności związanych z działalnością gospodarczą (z wyłączeniem ww. przypadków), co pozwala na większą swobodę w zarządzaniu finansami.

Brak konta firmowego a wygoda

Jeśli nie będziemy korzystać z konta do różnego rodzaju opłat i transakcji, zostają jedynie tradycyjne sposoby płatności - albo przekaz pocztowy, albo bezpośrednia płatność gotówką. Oba przypadki wymagają od przedsiębiorcy, by specjalnie wybierał się do placówki poczty lub urzędu, by wypełnić wszystkie rodzaje formalności.

Dodatkowo często wiąże się to z posiadaniem wtedy niemałych kwot, co nie jest ani komfortowe, ani bezpieczne. Można stać się łatwą ofiarą dla rabusiów, którzy mogliby nas napaść i ukraść nam pieniądze.

O wiele wygodniejszym rozwiązaniem są przelewy - wystarczy kilka razy kliknąć myszką czy wstukać coś na klawiaturze i pieniądze płyną już do odbiorcy!

Konto firmowe a konto prywatne

Można byłoby pomyśleć, że skoro nie decydujemy się na konto firmowe - równe dobrze możemy wykorzystać konto prywatne do płatności i transakcji. Jednak zanim się na to zdecydujemy, warto to dogłębnie przemyśleć.

W takim wypadku będziemy dokonywać płatności za prywatne i firmowe zakupy z jednego konta, co może się przełożyć na niepotrzebny chaos w finansach. Może to być bardzo ważne, jeśli jakieś zakupy będziemy chcieli wliczyć do kosztów związanych z naszą działalnością.

Jeśli wskażemy nasze prywatne konto bankowe jako związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i będziemy za jego pomocą dokonywać płatności dotyczących naszej działalności, w razie nieprawidłowości Urząd Skarbowy może zażądać okazania wyciągów. Na wyciągu pojawią się nasze prywatne zakupy, a także wszystkie przelewy przychodzące np. od rodziny, co może skończyć się co najmniej nieprzyjemnymi pytaniami, a w najgorszym wypadku karą czy innymi jeszcze bardziej nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Inną sprawą jest to, że wiele banków wzbrania się przed wykorzystaniem konta osobistego jako konta do płatności związanych z działalnością gospodarczą. Wiele banków ma w regulaminach dotyczących kont osobistych zapis o zakazie płatności do ZUS-u czy US-u albo przelewy do tych podmiotów mają nałożoną wysoką prowizję.

Konto firmowe a opłaty

Wielu mikroprzedsiębiorców uważa, że prowadzenie konta firmowego jest drogie. Okazuje się jednak, że czasy, kiedy posiadając konto firmowe, płaciło się co najmniej 100 zł miesięcznie już dawno minęły.

BZ WBK ma w ofercie konta firmowe (https://www.bzwbk.pl/firmy/rachunki/rachunki.html), które przy spełnieniu pewnych niezbyt wygórowanych wymagań, mogą nic nie kosztować! Warto więc się zainteresować i ułatwić sobie prowadzenie działalności gospodarczej.