Czy biznes plan naprawdę odzwierciedla stan faktyczny inwestycji?

Znaczenie biznes planuZakładając działalność gospodarczą jako firmę jednoosobową czy spółkę praktykowane jest jako dobry nawyk stworzenie biznes planu.

Czym tak w ogóle jest biznes plan?

Można napisać o biznes planie wiele książek, o tym czym jest, jak go stworzyć prawidłowo i zawrzeć całą masę działań strategicznych odnośnie jego obsługi. Tylko czy te działania są potrzebne dla przysłowiowego Kowalskiego, który nosi się z zamiarem otwarcia działalności jednoosobowej? Biznes plan to nic innego jak spojrzenie na przyszłą firmę od strony potencjalnego klienta. Należy napisać go według ściśle utworzonego wzoru, zawierając w nim elementy takie jak:

 • Streszczenie biznes planu;
 • Charakterystyka firmy;
 • Analiza rynku;
 • Strategia marketingowa;
 • Profil produkcji;
 • Plan finansowy;
 • Załączniki.

Biznes plany wielkich korporacji to wręcz wielkie księgi, które opisują wszystkie powyższe punkty w bardzo skrupulatny sposób rozbijając je na wszelkie możliwe elementy składowe.

Korzystanie z pomocy wyspecjalizowanych biur

Na polskim rynku firm istnieje cała masa podmiotów, które oczywiście za odpowiednią opłatą stworzą taki biznes plan za Ciebie. Tylko w tym punkcie należy się zatrzymać i zadać sobie pytanie: Czy ktoś oprócz mnie będzie znał lepiej potrzeby jakimi się kieruję, aby moja firma przynosiła zyski a nie straty? Niby logiczne stwierdzenie i zarazem jakże prawdziwe. To czy ktoś prowadzący firmę specjalizującej się w tworzeniu przedmiotowej dokumentacji będzie skupiał się tylko na stworzeniu dla nas odpowiedniego dokumentu, czy może chociaż w jakimś kawałku kieruje się własnymi odczuciami.

Analiza SWOT

Analiza SWOT może być w pewnym sensie łączona z biznes planem gdyż pełni funkcję strategiczną w przypadku zarządzania firmą. Pozwala ona nam wykorzystać informacje, które zbierzemy za pomocą biznes planu i wskazać kierunek ewentualnego rozwoju firmy. Samą analizę w zarządzaniu możemy śmiało porównać do stratega działającego na polu bitwy. Wystarczy trochę analitycznego myślenia i można dzięki temu zabiegowi uzyskać bardzo dobre efekty przyszłego działania. Sama nazwa wzięła się od skrótu anglojęzycznych wyrazów tj.:

 1. Strengths -wszystko to co stanowi silne strony, nasze atuty, przewagę i zalety;
 2. Weaknesses - wszystkie nasze słabe punkty, pola na którym możemy ponieść porażkę;
 3. Opportunities - nasze szanse czyli te elementy dzięki którym możemy szybko z pozycji przegranego wyjść na pozycję lidera;
 4. Threats - zagrożenia powodujące niebezpieczne zmiany dla naszej działalności.

Jeśli przyłożymy się rzetelnie do opracowania analizy SWOT to możemy mieć wręcz gwarancję, iż nasza działalność i strategia, którą obierzemy przyniesie nam jak najbardziej obiektywne i wymierne korzyści.

Kiedy potrzebny jest nam biznes plan?

To pytanie chyba jest najczęściej zadawanym w tej branży. Kiedy i czy w ogóle jest nam taki biznes plan potrzebny? Można spotkać zagorzałych zwolenników pisania i opracowywania biznes planów, ale również po drugiej stronie barykady znajdują się przeciwnicy tych działań. Zdecydowanie biznes plan nam jest potrzebny i jest obligatoryjnie wymagany gdy staramy się o wszelkie możliwe dofinansowania na start i rozwój działalności gospodarczej. Najprostszym przykładem i najczęściej stosowanym w Polsce są wsparcia finansowe uzyskiwane z Urzędów Pracy. Warunki jakie trzeba spełnić są szczegółowo opisane na stronach urzędów i jednym z nim jest dostarczenie gotowego biznes planu.

Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o tematyce pisania biznes planów lub ściągnąć gotowy godnym polecenia jest http://biznesforum.eu gdzie został specjalnie założony dział odnoszący się do tematyki artykułu.

KomentarzeWirtualna rzeczywistośćŻyjemy w czasach niezwykle dynamicznego postępu technologicznego. B


Wentylator promieniowyWentylatory promieniowe, jako główny typ wentylatora używ


CopywriterW dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie świat bez ani jednej reklamy. Dla wielu osób re


ZakupyStereotypy dotyczące zachowań podczas dokonywania zakupów przez kobiety i mężczyzn są główną przesłan