Czy biznes plan naprawdę odzwierciedla stan faktyczny inwestycji?

Znaczenie biznes planuZakładając działalność gospodarczą jako firmę jednoosobową czy spółkę praktykowane jest jako dobry nawyk stworzenie biznes planu.

Czym tak w ogóle jest biznes plan?

Można napisać o biznes planie wiele książek, o tym czym jest, jak go stworzyć prawidłowo i zawrzeć całą masę działań strategicznych odnośnie jego obsługi. Tylko czy te działania są potrzebne dla przysłowiowego Kowalskiego, który nosi się z zamiarem otwarcia działalności jednoosobowej? Biznes plan to nic innego jak spojrzenie na przyszłą firmę od strony potencjalnego klienta. Należy napisać go według ściśle utworzonego wzoru, zawierając w nim elementy takie jak:

 • Streszczenie biznes planu;
 • Charakterystyka firmy;
 • Analiza rynku;
 • Strategia marketingowa;
 • Profil produkcji;
 • Plan finansowy;
 • Załączniki.

Biznes plany wielkich korporacji to wręcz wielkie księgi, które opisują wszystkie powyższe punkty w bardzo skrupulatny sposób rozbijając je na wszelkie możliwe elementy składowe.

Korzystanie z pomocy wyspecjalizowanych biur

Na polskim rynku firm istnieje cała masa podmiotów, które oczywiście za odpowiednią opłatą stworzą taki biznes plan za Ciebie. Tylko w tym punkcie należy się zatrzymać i zadać sobie pytanie: Czy ktoś oprócz mnie będzie znał lepiej potrzeby jakimi się kieruję, aby moja firma przynosiła zyski a nie straty? Niby logiczne stwierdzenie i zarazem jakże prawdziwe. To czy ktoś prowadzący firmę specjalizującej się w tworzeniu przedmiotowej dokumentacji będzie skupiał się tylko na stworzeniu dla nas odpowiedniego dokumentu, czy może chociaż w jakimś kawałku kieruje się własnymi odczuciami.

Analiza SWOT

Analiza SWOT może być w pewnym sensie łączona z biznes planem gdyż pełni funkcję strategiczną w przypadku zarządzania firmą. Pozwala ona nam wykorzystać informacje, które zbierzemy za pomocą biznes planu i wskazać kierunek ewentualnego rozwoju firmy. Samą analizę w zarządzaniu możemy śmiało porównać do stratega działającego na polu bitwy. Wystarczy trochę analitycznego myślenia i można dzięki temu zabiegowi uzyskać bardzo dobre efekty przyszłego działania. Sama nazwa wzięła się od skrótu anglojęzycznych wyrazów tj.:

 1. Strengths -wszystko to co stanowi silne strony, nasze atuty, przewagę i zalety;
 2. Weaknesses - wszystkie nasze słabe punkty, pola na którym możemy ponieść porażkę;
 3. Opportunities - nasze szanse czyli te elementy dzięki którym możemy szybko z pozycji przegranego wyjść na pozycję lidera;
 4. Threats - zagrożenia powodujące niebezpieczne zmiany dla naszej działalności.

Jeśli przyłożymy się rzetelnie do opracowania analizy SWOT to możemy mieć wręcz gwarancję, iż nasza działalność i strategia, którą obierzemy przyniesie nam jak najbardziej obiektywne i wymierne korzyści.

Kiedy potrzebny jest nam biznes plan?

To pytanie chyba jest najczęściej zadawanym w tej branży. Kiedy i czy w ogóle jest nam taki biznes plan potrzebny? Można spotkać zagorzałych zwolenników pisania i opracowywania biznes planów, ale również po drugiej stronie barykady znajdują się przeciwnicy tych działań. Zdecydowanie biznes plan nam jest potrzebny i jest obligatoryjnie wymagany gdy staramy się o wszelkie możliwe dofinansowania na start i rozwój działalności gospodarczej. Najprostszym przykładem i najczęściej stosowanym w Polsce są wsparcia finansowe uzyskiwane z Urzędów Pracy. Warunki jakie trzeba spełnić są szczegółowo opisane na stronach urzędów i jednym z nim jest dostarczenie gotowego biznes planu.

Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o tematyce pisania biznes planów lub ściągnąć gotowy godnym polecenia jest http://biznesforum.eu gdzie został specjalnie założony dział odnoszący się do tematyki artykułu.

KomentarzeSprzedaż internetowaMyśląc o sprzedaży internetowej w Polsce, w głowie natychmiast pojawia się ha


Zakup nieruchomościNie istnieją żadne przeszkody prawne, które uniemożliwiałyby zakup nierucho


Nowe oblicze ŁodziŁódź to miasto bardzo silnie związane z przemysłem. Otwieranie nowych fabryk wiązało się z


Europejski Bank InwestycyjnyEuropejski Bank Inwestycyjny, zwany w skrócie EBI, jest finansow